Історія успіху: як я готувалася до нострифікації диплома

Історія успіху: як я готувалася до нострифікації диплома

Мене звати Ілона Поліська (Полєська). Я лікар-ендокринолог із міста Суми. Нещодавно я склала нострифікаційний іспит і підтвердила свій диплом лікаря в Польщі. І сьогодні я розповім, як це було.

Про себе

Я зростала в родині лікарів і вирішила продовжити сімейну справу. Із 1999 по 2005 рр. навчалася в Медичному інституту Сумського державного університету. Пройшла інтернатуру із сімейної медицини та почала працювати ендокринологом. Зараз у мене вже більше 10 років лікарського стажу.

Знайомство з Фондом «Євромед»

У певний момент до мене прийшло усвідомлення, що я не відчуваю задоволення від роботи. Професію лікаря я завжди любила й люблю, але сама робота стала приносити розчарування… Більшість моїх пацієнтів – діабетики, які постійно вживають багато дорогих ліків. Вони неохоче погоджувалися на платні обстеження, які я призначала, скаржачись на те, що в них немає грошей на придбання препаратів. У мене ж було відчуття, що я не повноцінно допомагаю людям.

Також низька лікарська заробітна плата спонукувала мене до пошуку можливостей роботи в іншій країні. Раніше я їздила на міжнародні програми до Чехії та Німеччини, але для переїзду обрала Польщу. Я була впевнена, що вивчити польську легше, ніж чеську або німецьку, а сусідня країна мало чим відрізняється від батьківщини.

Фонд «Євромед» я знайшла в Інтернеті й відразу ж написала представникам. Мені хотілося дізнатися більше про програму «Отримання права на лікарську практику в Польщі». Рішення про участь у програмі прийняла швидко. До того ж мене дуже підтримали батьки та колеги-лікарі. Уже незабаром я підписала договір із Фондом.

Перший етап підготовки до нострифікації диплома

Програма отримання права на лікарську практику в Польщі мені сподобалася із двох причин:

 1. Для укладання договору з Фондом немає необхідності збирати безліч документів. Потрібні тільки диплом і гроші на оплату програми.
 2. Оплачувати кожний етап підготовки можна окремо. Передбачено 4 етапи: із часу підписання договору до працевлаштування в Польщі. Учасник програми сам обирає – брати йому участь у наступному етапі чи продовжувати підготовку самостійно.

Перший етап підготовки до нострифікації – медична польська мова. Займатися я почала ще вдома й готувалася з «нуля». Як тільки підписала договір із Фондом «Євромед» та оплатила перший етап, зі мною зв’язався викладач польської мови. Через тиждень ми вже склали графік занять і почали підготовку по Скайпу. Кількість уроків була позначена в договорі.

Мені дуже пощастило з моїм викладачем польської – ми відразу знайшли спільну мову. Викладач навчала мене мови й розповідала про життя та роботу в Польщі. Поступово та непомітно для мене в таких бесідах ми повністю перейшли на польську.

Займалися три рази на тиждень. Мені надіслали всі необхідні для роботи матеріали, підручники, зошити, аудіозаписи. Працювали за трьома основними джерелами:

 1. Hurra! Po Polsku. Основний підручник польської мови для іноземців. За ним ми вчили граматику та загальну лексику. У доповнення – для студента передбачені робочі зошити із вправами.
 2. Polski. Krok po kroku. Цей підручник уважають найсучаснішим. У комплекті є аудіозаписи для диктантів та аудіювання.
 3. Матеріали, розроблені експертами «Євромед». Після уроків побутової польської я з викладачем перейшла на медичну термінологію та теми, пов’язані з моєю професією. У цьому мені допомогли спеціальні навчальні матеріали з медичної польської мови, розроблені Фондом.

У такий спосіб я вчила медичну польську півроку: із квітня до вересня. У вересні, будучи в Польщі, я вирушила на «Варшавський модуль»: два тижні стаціонарної мовної підготовки. Займалася в групі з 10-12 своїх колег з України та Білорусі.

На «Варшавському модулі» ми отримали багато розмовної практики та закріпили медичну термінологію. Займалися за медичними підручниками, писали диктанти, відвідували лікарні. У групу приходили поляки, які зображували пацієнтів: нам потрібно було зібрати анамнез, поставити діагноз, дати рекомендації в лікуванні.

Нас інтенсивно готували до державного іспиту в NIL. Наприкінці модуля ми складали внутрішній залік, який відбувався за стандартами держіспиту й складався із 4 частин:

 1. диктант;
 2. аудіювання;
 3. читання;
 4. моделювання ситуації – приймання пацієнта.

Державний іспит із польської медичної мови я склала успішно. Це на крок наблизило мене до роботи лікарем у Польщі.

Другий етап підготовки до нострифікації

Після інтенсивного мовного курсу ми приступили до другого етапу – підготовки до нострифікаційного іспиту. Нас готували до нострифікаційних іспитів у медичному університеті міста Познань.

Спочатку підготовка здійснювалася дистанційно. Нам видали матеріали та скрипти лекцій, за якими я декілька тижнів готувалася вдома самостійно. Потім переїхала до Варшави на стаціонарну частину.

Стаціонарна частина триває місяць. На час підготовки учасники знімають квартиру або живуть у готелі чи хостелі. Заняття проходили в спеціально обладнаному навчальному класі.

Заняття вели досвідчені фахівці. Так, медичне право ми вивчали із практикуючим юристом, а судову медицину вів викладач Варшавського медичного університету. На заняттях розповідали про тонкощі роботи, наводили приклади з реальної практики. Це допомагало зрозуміти матеріал і запам’ятати його.

Щоб визначити, які іспити для нострифікації повинен скласти лікар, його диплом розглядає наукова рада. У Познані всій нашій групі призначили два іспити:

 1. Медичне право та судова медицина.
 2. Лабораторна діагностика.

Мені пощастило – я проходила лабораторну діагностику в університеті. Тому другий іспит я не складала, і в мене було більше часу на підготовку до медичного права.

Прохідний бал на кожному нострифікаційному іспиті – 60 %. Я набрала 80 %.

Після цього приступила до післядипломного стажування, яке триває 12 місяців. Питаннями добору бази для стажування, а також усіма документальними формальностями займалися співробітники Фонду «Євромед».

Під час проходження стажування я готувалася до останнього етапу отримання права на лікарську практику – заключного медичного іспиту LEK.

Завершальний етап нострифікації диплома

Щоб розпочати лікарську практику в Польщі, лікар з іншої країни повинен отримати ліцензію. Її видають тим, хто успішно склав Lekarski Egzamin Koncowy – Заключний медичний іспит. У ньому зібрано 200 запитань за різними напрямками медицини: педіатрія, акушерство та гінекологія, сімейна медицина, психіатрія, медичне право та інші.

Прохідний бал для LEK – 56 %. Я набрала 67 % і після закінчення післядипломного стажування вже можу отримувати ліцензію, але хочу перескласти цей іспит. Справа в тому, що від зароблених на іспиті балів залежить спеціалізація, яку потім може обрати лікар.

Я визначила для себе ендокринологію. Це популярна спеціалізація, і щоб опинитися в цій сфері діяльності – потрібно на LEK мати 90 %. Сподіваюся набрати необхідну кількість балів із другої спроби.

Перше складання іспиту LEK безплатне. Якщо ви «завалите» іспит або хочете покращити результат, то кожна наступна спроба коштуватиме 100 злотих ($27). Складати дозволяється декілька разів на рік.

Підсумок

Після отримання ліцензії на лікарську практику мені залишається тільки працевлаштування. І я з нетерпінням чекаю цього моменту. Фонд «Євромед» допомагає в пошуку місця роботи та підготовці документів. Це дуже важливо, тому що в Польщі –бюрократія, іноземцю складно розібратися у всьому самостійно.

Отримання права на лікарську практику в Польщі – складний і тривалий процес. Але якщо ви твердо впевнені у своєму рішенні та відчуваєте підтримку близьких – у вас обов’язково все вийде!

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Подпишись на новости медицины Польши