
Медицина та система охорони здоров’я у Польщі
Пацієнтів, повністю задоволених роботою медичних закладів, ви не знайдете в жодній навіть найрозвиненішій країні. Нічого дивного, адже здоров’я для людини – це найцінніше. Медицина в Польщі теж має деякі труднощі, але місцеве управління охорони здоров’я постійно працює над їх вирішенням. Головна проблема зараз – нестача кадрів, яка через десять років може стати катастрофічною. Відгуки про роботу медустанов теж різняться. Критика зазвичай пов’язана з труднощами в записі на прийом: так, за застуди очікування може затягтися на тиждень. Втім, при реальній загрозі здоров’ю вузькопрофільний фахівець прийме пацієнта позачергово. Безкоштовне обслуговування як для туристів, так і для поляків та власників картки поляка можливе лише з оформленою медичною страховкою.
Обов’язкове страхування
Усі люди, які працюють і проживають на території Польщі, для отримання безкоштовної медичної допомоги повинні сплачувати страхові внески. Якщо ви приїхали в країну як турист, маєте право оформити страховий поліс: тоді у разі хвороби страхова компанія візьме на себе компенсацію витрат. Якщо ви працюєте легально, ваш роботодавець повинен відраховувати до страхового фонду суму, що дорівнює 9% від заробітної плати. При цьому ви можете самі вибирати компанію чи приватний медичний центр, де хочете лікуватись.
Страхові організації, щоб залучити клієнтів, часто пропонують знижки та акції. При цьому страховий поліс покриває лікування не лише платника, а й його найближчих родичів (діти, дружина/чоловік). На повністю безкоштовний прийом можуть розраховувати діти до 18 років, особи, які стоять на обліку в центрі зайнятості, та біженці, які оформлюють посвідку на проживання.
Така система, хоч і здається трохи заплутаною, допомогла польській охороні здоров’я стати на ноги. Вона дозволяє медицині мати кошти на сучасні технології та розвиватися.
Якість медичних послуг у Польщі
Перше, що зауважують у Польщі вихідці з пострадянських країн – у лікарнях не почуєш брутальностей на свою адресу. Тому похід до лікаря сприймається спокійно. Інша важлива перевага – наявність усіх необхідних медикаментів. Будь-яке поводження із загальною проблемою починається з візиту до терапевта. Саме він виписує напрямки до вузьких спеціалістів та на загальну діагностику. Для здачі аналізів або походу до іншого лікаря вас можуть направити в іншу установу. Тому обирати лікарню, де ви маєте намір стежити за своїм здоров’ям, потрібно ретельно. Зміна лікаря та клініки можлива не більше двох разів на рік: інакше потрібно буде платити за це 80 злотих. При зверненні до клініки потрібно мати документ PESEL – номер особистого страхового полюса, своєрідний аналог ідентифікаційного коду. Страхова компанія відшкодовує витрати після того, як агенту надають рахунок із медустанови. Якщо сума не перевищує 20 000 злотих, оплата провадиться протягом трьох днів. Якщо ж сума перевищує 50 000 злотих, справа переходить на розгляд регіонального менеджера компанії та гроші виплачуються пізніше.
Через умовно безкоштовну медицину на прийом до профільних фахівців і на процедури вишиковуються довгі черги. Тому іноді краще придбати додаткову страховку або звернутися до платної приватної клініки, де вас ухвалять відразу.
Швидка допомога у Польщі
Швидка допомога у Польщі” width=”300″ height=”200″ />Якщо потрібна невідкладна допомога, краще викликати швидку. Дзвонити можна за внутрішнім номером 999 або європейським 112. Невідкладна допомога повинна приїхати не пізніше, ніж через 7-10 хвилин з моменту виклику. Медпрацівники мають право надати першу допомогу на місці чи госпіталізувати пацієнта. Усі фінансові питання вирішуються лише після надання необхідної допомоги. Машини швидкої оснащені сучасною технікою для доставки тяжкохворих. Конфігурація транспорту може відрізнятись залежно від причини виклику. Особливість виклику державної невідкладної допомоги в Польщі – для цього потрібні аргументовані причини. Інакше вас проконсультують телефоном, порекомендувавши самостійно звернутися до клініки.
Наприклад, висока температура не стане приводом для приїзду бригади швидкої допомоги. Тому багато хто користується послугами приватних служб.
Прийом хворих цілодобово та у святкові дні можливе не скрізь: цим займаються лише окремі пункти.