Чому в найближчі роки в Польщі спостерігатиметься дефіцит лікарів?

Чому в найближчі роки в Польщі спостерігатиметься дефіцит лікарів?

Не секрет, що відразу після вступу Польщі до ЄС багато польських лікарів виїхали до країн Західної Європи, для того щоб залишитися та працювати там, адже зарплати в тій же Німеччині або Великобританії суттєво вищі, ніж у Польщі. Відтоді польська система охорони здоров’я намагається вирішити проблему кадрового дефіциту, але, на жаль, поки що безуспішно.

Здавалося б, можна навчити нових лікарів. Так думає й польський уряд, тому ліміти приймання до медичних університетів рік у рік збільшуються. Однак дефіцит як і раніше відчутний. Чому? Щоб відповісти на це запитання, розберемося, звідки беруться лікарі?

Щоб стати лікарем, потрібно вчитися не менше шести років. І йдеться не тільки про фундаментальні науки, такі як анатомія, біохімія, фізіологія, гістологія та ін. Студент-медик повинен вивчати клінічні науки. Лектор, який проводить заняття з клінічних дисциплін для майбутніх лікарів, повинен знати ту частину, яку він викладає, а отже, він сам повинен бути лікарем. Але ж лікарів не вистачає.

Більше того, викладач повинен мати як мінімум більш високий рівень знань, ніж студент. Він повинен бути знавцем свого предмета, який зможе надати відповіді на складні запитання, розвіяти (або посіяти) сумніви, пояснити незрозумілі моменти. І найскладніше – його знання повинні бути актуальними.

У сучасній науці термін дії публікації становить близько п’яти років. Для більшості біологічних і медичних наук публікація десятилітньої давності – уже історія. Рекомендації щодо внутрішніх хвороб живуть у середньому три роки. Це означає, що знання на момент початку та закінчення навчання в студентів даного курсу вже відрізняються. Лікар, який закінчує резидентуру, зазвичай не знає, якою є медицина в інших ділянках, крім тієї, яку він обирає.

Безумовно, у Польщі багато відмінних спеціалістів, але для читання лекцій потрібно щось більше. Ми говоримо про академічні знання, адже сучасні керівництва складаються з тисяч сторінок.

Медицинська освіта в Польщі

Медична освіта включає кілька десятків предметів, які студенти вивчають дуже докладно. Середньостатистичний студент під час навчання зустрічається з декількома сотнями викладачів. А на одного вчителя доводяться сотні й навіть тисячі учнів. Дуже складно навчити їх чогось на практиці.

Друге запитання: де студенти здобувають освіту? У відділеннях університетських клінік, де є лікарі, які можуть викладати, і пацієнти. У більшості клінік університетів Польщі одночасно навчається не менше півсотні студентів. Але скільки людей можуть опитати/обстежити одного й того самого пацієнта, щоб не почуватися, як у цирку?

Останнє запитання: коли повинні проходити заняття? Більша частина лікарів у Польщі працюють у декількох місцях. Після однієї роботи лікар іде на іншу, і в нього немає ні часу, ні сил навчати молодих людей після роботи. Крім того, співробітники клініки також зобов’язані займатися науковою працею.

Можна замовити збільшення ліміту приймання студентів у медичних університетах, можна збільшити пільги та мінімальну заробітну плату. Але, коли діло доходить до навчання лікарів, проблема не тільки в грошах. Річ у тім, що проблема нестачі лікарів вирішується нелегко, і головна перешкода – це сам по собі дефіцит лікарів.

Ліміти на 2020/2021

У липні поточного року МОЗ Польщі оголосив ліміти приймання на лікувальний і медично-стоматологічний факультети в 2020/2021 навчальному році. Проти минулого року держзамовлення збільшилося на 139 місць для майбутніх лікарів і на 10 місць для стоматологів. У сумі ліміт становить 9 717 місць. З них для майбутніх лікарів передбачено 8 309 місць, для стоматологів – 1 408 місць.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...