МОЗ Польщі підготував проєкт реформи лікарень

МОЗ Польщі підготував проєкт реформи лікарень

МОЗ Польщі оприлюднив проєкт закону про модернізацію та підвищення ефективності госпітального сегмента системи охорони здоров’я. Як зазначає Міністерство, реформа спрямована насамперед на підвищення економічної ефективності лікарень і забезпечення високої якості надаваних послуг.

«Ми починаємо корінну реформу госпітального сегмента системи охорони здоров’я Польщі. Представлений проєкт закону стане свого роду конституцією для лікарень, оскільки в ньому визначені принципи їх модернізації й розвитку на довгі роки. Необхідність проведення лікарняної реформи продиктована в тому числі викликами пандемії. Як виявилося, не всі лікарні готові співпрацювати з державою та виділяти ліжка для пацієнтів із COVID», – зазначив Адам Недзельський, міністр охорони здоров’я Польщі під час пресконференції.

Що ж принципово нове передбачене в законопроєкті? МОЗ пропонує створити Агентство з розвитку лікарень. Ця організація буде отримувати кошти від Європейського союзу та розподіляти їх. Очікується, що це допоможе лікарням, які перебувають у складній фінансовій ситуації, провести реструктуризацію та підвищити фінансову ефективність.

Крім того, це Агентство буде здійснювати функцію нагляду за власниками лікарень, наскільки ефективно вони використовують фінанси. «У нас є регулятор у вигляді Міністерства охорони здоров’я, є платник у вигляді Національного фонду охорони здоров’я, тепер буде центр нагляду за власниками у вигляді Агентства розвитку лікарень», – повідомив міністр.

Законопроєктом також передбачена вимога щодо проведення іспиту для керівників лікарень. «Щоб управляти такою великою та складною організацією, як лікарня, не можна покладатися на інтуїцію. Для цього потрібен відповідний менеджер», – пояснив міністр.

Ще одна важлива новела – це розподіл лікарень на 4 категорії – від кращих (категорія А) до гірших (категорія D) за фінансовими показниками. Категоризацію лікарень буде проводити Агентство розвитку лікарень.

Категорія А – гарне економічне та фінансове становище. Для таких лікарень буде розроблятися план розвитку.

Категорія B – необхідні заходи щодо оптимізації. Для таких лікарень також буде розроблятися план розвитку, з урахуванням необхідних заходів.

Категорія C – необхідні заходи щодо відновлення й розвитку. Для таких лікарень буде розроблений план відновлення та розвитку.

Категорія D – необхідні термінові ремонтно-конструкторські заходи. У даному випадку для лікарень буде розроблений план ремонту та розвитку.

Суспільні обговорення законопроєкту розпочалися 30 грудня та протривають місяць, після чого проєкт документа буде переданий до Сейму.

Зі свого боку, можемо зазначити таке. Пропонована МОЗ реформа передбачає створення ще одного контролюючого органу, а отже, збільшення кількості чиновників і додаткові державні витрати на апарат. І це в той час, коли польські лікарі вимагають підвищити їм зарплати до середньоєвропейського рівня, а МОЗ нарікає на відсутність фінансів.

Також досить спірною є вимога щодо іспиту для головних лікарів. Річ у тім, що в Польщі посада головного лікаря не є такою ж привабливою, як у країнах колишнього СНД. У Польщі головний лікар – це лікар-практик, який продовжує працювати у своєму відділенні й додатково несе адміністративне навантаження. Але він не розпоряджається фінансами. Тому, як правило, знайти лікаря, який погодився б обійняти посаду «головного» на найближчі 4 роки, не так уже просто.

Що стосується категоризації лікарень, можливо, це виявиться корисним. Але в умовах кадрового дефіциту навіть добре відремонтовані й обладнані лікарні не зможуть забезпечити високу якість надаваних послуг. На жаль, поки що МОЗ продовжує ігнорувати кадрову проблему в системі охорони здоров’я Польщі, пропонуючи рішення із сумнівною ефективністю.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши