Післядипломне стажування лікаря в Польщі: що потрібно знати?

Післядипломне стажування лікаря в Польщі: що потрібно знати?

Уже рік у Польщі діє спрощена процедура працевлаштування лікарів з-за меж ЄС, і деякі публічні особи в Україні помилково прийняли її за скасування нострифікації. Насправді необхідність підтвердження диплома, отриманого за межами ЄС, як і раніше, передбачена законодавством Польщі, а спрощена процедура дає обмежене або умовне право на роботу лише на 5 років.

Лікарі, які працевлаштовуються за спрощеною процедурою, повинні розуміти, що попереду на них чекають мовний і нострифікаційний або верифікаційний іспити, потім післядипломне стажування та, нарешті, підсумковий лікарський іспит. Тільки після виконання всіх цих умов лікар отримує повне право на лікарську діяльність, вибір або підтвердження спеціалізації.

Згідно з положеннями закону, післядипломне стажування – це частина післядипломної освіти. Його можна пройти тільки в уповноважених лікарнях. Списки вповноважених лікарень розміщені в електронній системі моніторингу медичної освіти (SMK). У цій же системі подаються заяви на стажування, тому кожному лікареві після підтвердження диплома та складання мовного іспиту потрібно завести аккаунт у цій системі.

Програма післядипломного стажування включає такі дисципліни:

  • терапія, загальна хірургія, педіатрія, сімейна медицина, інтенсивна терапія та невідкладна медицина – це обов’язкові частини;
  • 3 будь-які дисципліни на вибір лікаря, причому можна вибрати з обов’язкових або з тих, що не ввійшли до обов’язкових, наприклад, гінекологія, психіатрія, реабілітологія і т. д.;
  • теоретичні заняття з трансфузіології, профілактики інфекційних захворювань, діагностики та лікування ВІЛ/СНІД; профілактики онкологічних захворювань; лікування болю; етики, права та деонтології.

Це означає, що в процесі післядипломного стажування лікарі працюють у різних відділеннях.

Післядипломне стажування починається 1 березня та 1 жовтня (двічі на рік) і триває 13 місяців – у лікарів, 12 місяців – у стоматологів. В обґрунтованих випадках регіональна лікарська палата може дозволити лікареві розпочати післядипломне стажування в інші строки.

Перед виходом на післядипломне стажування лікар одержує в регіональній лікарській палаті книжку післядипломного стажування, де зазначено відділення та теоретичні заняття. До кінця стажування лікар повинен підписати в лікарів-опікунів, завідувачів відділень, викладачів, які проводили теоретичні заняття, відповідні сторінки в цій книжці. Тобто виконання рамкової програми стажування контролюється та фіксується в цій книжці.

Найчастіше лікареві-іноземцеві з великим досвідом роботи на батьківщині за певною спеціальністю адміністрація лікарні пропонує все або майже все стажування проходити в одному відділенні відповідно до спеціалізації лікаря. Наприклад, педіатрам – у відділенні педіатрії, гінекологам – у відділенні гінекології і т. д. Пропозиція приваблива, але книжку підписати все одно доведеться у всіх опікунів та ординаторів.

Тому якщо лікар отримує таку пропозицію, то потрібно відразу обговорити, хто буде домовлятися з ординаторами інших відділень про підписання всіх інших частин стажування. Судячи з особистого досвіду наших лікарів, із цим можуть бути проблеми.

Стажист повинен брати чергування у відділеннях, де відбувається його стажування. Тривалість чергування відповідно до розпорядження міністра – 10 год. 5 хв. на тиждень. Буває так, що лікарня відмовляє лікареві в таких чергуваннях. Чергування – це додатковий дохід. Тому якщо лікарня в таких чергуваннях стажистові відмовляє, треба пояснити у відділі кадрів, що стажист зобов’язаний брати такі чергування, зіславшись на розпорядження міністра охорони здоров’я від 23 грудня 2013 р.

Лікар-стажист одержує зарплату, установлену законом про мінімальну винагороду. На сьогодні вона становить 4 186 зл. (брутто), а з 1 липня 2022 р. становитиме 4 587 зл. Лікар-іноземець зі спеціалізацією та досвідом роботи за фахом не менше 3 років може подати до міністерства заяву про визнання частини стажування. Наприклад, лікареві-хірургові можуть визнати хірургію, яка входить до обов’язкової програми післядипломного стажування й триває 8 тижнів (6 тижнів загальна + 2 тижнів хірургія травм). Таким чином, хірургам можна скоротити стажування на 2 місяці.

Для визнання треба надати до міністерства програму інтернатури та відомості про стаж роботи за спеціальністю, які можуть бути визнані рівнозначними із програмою післядипломного стажування або її частини.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши