
183 лікарі-іноземці отримали право на лікарську діяльність у Польщі за спрощеною процедурою
Перші іноземні лікарі працевлаштувалися в Польщі на основі так званої швидкої процедури. Вони не підтверджували свої дипломи. До сьогодні регіональні медичні палати видали ліцензії на лікарську практику 183 іноземцям, які отримали дозвіл від МОЗ.
Нагадаємо, можливість приймання на роботу лікарів з-за кордону за спрощеною процедурою була введена у зв’язку з гострою нестачею медперсоналу в Польщі. Кадрова проблема збільшилася у зв’язку з епідемією Covid-19.
Як повідомив Адам Каролик, доктор медицини, що керівний директор Медичного центру в Островці-Свентокшиському, він без побоювань скористався можливістю працевлаштування іноземних лікарів на основі спрощеної процедури. У цій лікарні вже почав працювати перший іноземний лікар. Ідеться про лікарку, яка працевлаштувалася за допомогою фундації EUROMED. В одній із наших попередніх публікацій ми повідомляли про неї.
У цьому медичному центрі прийняли рішення продовжувати вирішувати кадрові проблеми за рахунок лікарів-іноземців – уже призначено співбесіди для анестезіологів, пульмонолога та неонатолога. Доктор Адам Каролик не поділяє думки деяких представників Вищої лікарської ради про те, що іноземні лікарі можуть не відповідати очікуванням роботодавців із точки зору знань і кваліфікації.
У медичному центрі в Островці-Свентокшиському також працюють 5 лікарів, які мають польське громадянство, але вчилися в Україні й після здобуття вищої освіти підтвердили свої дипломи. За словами доктора Каролика, їхня кваліфікація не поступається знанням і вмінням випускників польських медичних вишів.
Доктор Каролик підкреслив, що приймання на роботу лікарів-іноземців має на меті розвантажити лікарів, які працюють у лікарні. «Багато наших лікарів працюють більше 400 годин на місяць, це на межі їх можливості», – повідомив директор Центру.
Правила говорять, що іноземний лікар повинен працювати протягом 3 місяців під наглядом лікаря-фахівця. «Я вірю, що лікаря підтримають усі фахівці. Оскільки в законі не передбачене призначення однієї особи, нашому лікареві будуть допомагати всі, хто зможе. Адже якщо призначити одного опікуна, то іноземний лікар повинен буде працювати саме в ті години, коли працює його опікун», – пояснив доктор Каролик.
Водночас процедура приймання на роботу іноземних лікарів на основі спрощеної процедури була й залишається критично оціненою медичним самоврядуванням. Самоврядування вказує на те, що іноземні лікарі, найняті на основі спрощеної процедури, не зобов’язані підтверджувати свої дипломи, тому їх знання складно перевірити. Крім того, така процедура ставить польських лікарів у нерівні умови з іноземцями.
За словами Рафала Голубицького, представника Головної лікарської палати (NIL), станом на 17 серпня поточного року до регіональних медичних палат (OIL) подано 322 заяви на право займатися професійною діяльністю, 183 були схвалені, 15 були відхилені, а інші перебувають в обробці. В основному лікарі отримували відмови через погане знання польської мови. Наприклад, деякі лікарі не могли самостійно заповнити заяви про надання їм права на лікарську діяльність.
«Іноді в Комісії OIL виникають принципові сумніви із приводу обсягу знань іноземного лікаря. У сумнівних ситуаціях OIL звертаються до Комісії при Варшавському медичному університеті. Експерти оцінюють документи, подані лікарем», – пояснює проф. Анджей Матия, голова Вищої лікарської ради.
Тобто виникає така ситуація, коли документи лікаря розглядають дві експертні комісії. Перша – це національні консультанти, які оцінюють документи, подані до МОЗ для отримання дозволу на роботу в Польщі від міністра. Друга – експерти Варшавського медичного університету, які ще раз розглядають ті самі документи, але вже на запит OIL.
Зрозуміло, що така ситуація сильно утрудняє працевлаштування іноземних лікарів і є предметом конфлікту між МОЗ і NIL. Міністр подав апеляцію до Верховного Суду на рішення NIL щодо процедури розгляду документів лікарів, яким МОЗ видав дозвіл на роботу в Польщі за фахом. В апеляції міністр указав, що вимога медичного самоврядування підтверджувати знання польської мови суперечить Закону.
Крім того, міністр уважає, що в ситуації, коли він виніс рішення про дозвіл займатися практикою, регіональна медична рада не повинна ще раз розглядати документи, подані кандидатом. Однак голова NIL пояснює, що лікарське самоврядування відповідає за безпеку пацієнтів і, видаючи ліцензію, керується затвердженими правилами. Видання ліцензій лікарям – це конституційний обов’язок лікарського самоврядування. Про те, що NIL використовує правильні критерії під час видання ліцензії, свідчить невелика кількість відмов.