30 дефіцитних професій у 2022 р. у Польщі: серед них лікарі та інші медпрацівники

30 дефіцитних професій у 2022 р. у Польщі: серед них лікарі та інші медпрацівники

Останній звіт «Барометр професій – 2022» був підготовлений на замовлення міністра у справах сім’ї та соціальної політики Воєводським бюро праці в Кракові. Це сьоме видання дослідження. У цілому у звіті розглядаються 168 професій: з них 138 – збалансовані, тобто ті сфери, де попит на фахівців приблизно відповідає пропозиції на ринку праці, і 30 – дефіцитні.

«Дефіцитна професія – це та, у якій пропозицій про роботу більше, ніж кандидатів. У цьому випадку в кандидатів не має бути труднощів із працевлаштуванням, тому що попит із боку роботодавців буде великим, а пропозиція щодо працівників відповідної кваліфікації – невеликою», – зазначають автори дослідження.

Згідно з даними звіту, у 2022 р. до дефіцитних віднесено 30 професій, що на одну більше, ніж у минулому звіті. Нові професії в списку дефіцитних – психологи та психотерапевти, які в попередні роки перебували в списку збалансованих професій.

Експерти також указують, що в національному масштабі найбільший брак робочої сили буде в будівельній сфері та охороні здоров’я. У сфері «Медицина та догляд за хворими» спостерігається кадровий дефіцит у таких професіях:

  • фізіотерапевти та масажисти,
  • лікарі,
  • особи, які здійснюють догляд за літньою людиною або інвалідом,
  • медсестри та акушерки (у постійному дефіциті),
  • медичні рятувальники,
  • психологи та психотерапевти (у дефіциті з 2022 р.).

«Найбільші проблеми з пошуком співробітників спостерігаються в невеликих населених пунктах, сільській місцевості та місцях будівництва нових лікарень або відділень. Особливо гостро нестача медичних сестер та акушерок відзначена в 347 округах, а лікарів – у 317», – указують автори Барометра.

Зазначимо, що у звіті ситуація в країні аналізується в розрізі воєводств та округів (повітів). Судячи з інфографіки, найважча ситуація з дефіцитом лікарів у Великопольському воєводстві. Адміністрація лікарень намагається вирішити кадрові проблеми, у тому числі й за рахунок іноземців.

Не менш складною є ситуація в Опольському воєводстві. Багато лікарів пішли на пенсію або виїхали за кордон. Керівництво лікарень нарікає на відсутність спадкоємності поколінь лікарів.

Днями лікарня в Ополі звернулася через соціальні мережі до лікарів із закликом допомогти в роботі відділенню медичної допомоги в нічний час і святкові дні (NPL – Nocna Pomoc Lekarska). Такі відділення працюють у багатьох лікарнях і фактично виконують функції амбулаторій сімейної медицини тоді, коли сімейний лікар не працює, тобто після 6-ї вечора та до 7-ї ранку, а також у вихідні та святкові дні.

За таку роботу лікарі отримують близько 100 зл. на годину. Однак охочих не так уже багато. У більшості польських лікарень лікар може з легкістю взяти чергування в такому відділенні незалежно від його спеціалізації. Зазвичай такі чергування беруть лікарі, які хочуть заробити.

Тривожні новини надійшли з Поморського воєводства. «Недостатня кількість лікарів на ринку праці та пандемія коронавірусу призвели до скорочення діяльності відділення невідкладної допомоги в лікарні у Вейхеровому. Наразі ми не в змозі надати відповідний персонал для обслуговування наших пацієнтів», – повідомляє на своїй сторінці установа.

А в Зелена-Гура вирішили досить оригінальним способом компенсувати нестачу лікарів швидкої допомоги. У машинах швидкої допомоги лікарів вирішили замінити на «Цифрового лікаря». Ні, ідеться не про штучний інтелект. Це скоріше форма просунутої телеконсультації, але в ситуації, коли пацієнт бореться за своє життя.

Пілотний проєкт «Цифровий лікар» був запущений кілька місяців тому у відділенні невідкладної допомоги в Гожуві-Велькопольському. Тепер Любуське воєводство вирішило виділити мільйон злотих, щоб «Цифровий лікар» почав працювати й у Зелена-Гура.

Цей список можна продовжувати, але й так зрозуміло, що ситуація з лікарями в Польщі досить складна. З одного боку, це погано для пацієнтів. Лікарі недоступні, черги до спеціалістів збільшуються. Наприклад, плановий візит до ендокринолога можна чекати пів року й більше.

З іншого боку, для наших лікарів – це хороша можливість продовжити свою професійну діяльність у Польщі, адже найближчими роками дефіцит лікарів у Польщі буде тільки посилюватися.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши