
Сейм затвердив новий рівень базових ставок у системі охорони здоров’я
Сейм уніс поправки до Закону про мінімальну заробітну плату у сфері охорони здоров’я. Нові правила розрахунку винагороди для працівників цієї сфери почнуть діяти з 1 липня 2021 р. Уряд виділив близько 4 млрд зл. на підвищення мінімальної заробітної плати, але лікарі й медсестри вважають, що цього недостатньо.
Нагадаємо, що проєкт закону розробляла Тристороння робоча група при МОЗ. Робота над проєктом викликала бурхливі дискусії – лікарі вимагали істотного підвищення базових ставок мінімум удвічі. Однак Тристороння група в остаточному підсумку підтримала проєкт, запропонований МОЗ, який хоч і передбачає підвищення базових ставок, але не так суттєво, як хотілося б польським медпрацівникам.
Прийняття закону не означає припинення переговорів із медичним співтовариством відносно рівня заробітної плати. Усі політичні сили заявили про готовність негайно продовжити роботу, спрямовану на зростання зарплат у системі охорони здоров’я Польщі в найближчі роки.
З 1 липня 2021 р. мінімальна заробітна плата різних категорій працівників охорони здоров’я становитиме:
- для лікарів зі спеціалізацією другого ступеня – 6 769 зл. (1 518 євро). За даними МОЗ, лікарів-спеціалістів другого ступеня, які працюють у режимі повного робочого дня, з оплатою праці за тарифом роботодавця налічується на сьогодні 54 582;
- для лікарів зі спеціалізацією першого ступеня – 6 201 зл. (1 390 євро); ця група налічує 5 788 спеціалістів, які працюють у режимі повного робочого дня, з оплатою праці за тарифом роботодавця;
- для лікарів без спеціалізації – 5 478 зл. (1 228 євро), у цій групі 9 549 спеціалістів, які працюють на тих самих підставах, що й попередні групи;
- для лікарів-стажистів – 4 186 зл. (940 євро), їх близько 6 тис;
- для провізора, фізіотерапевта, лабораторного діагноста з вищою освітою та спеціалізацією – 5 478 зл. (1 228 євро), у цій групі 9 387 спеціалістів, які працюють у режимі повного робочого дня, з оплатою праці за тарифом роботодавця;
- для фармацевта, фізіотерапевта, лабораторного діагноста з вищою освітою без спеціалізації – 4 186 зл. (939 євро), у цій групі зайнято 48 362 робочих місця;
- для медсестри, яка здобула освіту за фахом «Сестринська справа», заробітна плата становитиме 5 478 зл. (1 228 євро), у цій групі зайнято лише 11 128 робочих місць.
Звертаємо увагу на те, що до статистики МОЗ ураховано тільки тих спеціалістів, які працюють мінімум на повну ставку в роботодавця. А лікарі, які практикують приватно, і медсестри до даної статистики не включені. Нагадаємо, що за даними Головної лікарської палати, у Польщі налічується близько 140 тис. лікарів. Зіставивши дані МОЗ про зайняті робочі місця та дані Головної лікарської палати про видані ліцензії, можна зробити висновок про досить розвинений сегмент приватної медицини та гострий дефіцит кадрів у державному сегменті охорони здоров’я Польщі.
Що відбуватиметься в найближчі роки?
Раніше МОЗ зробив пропозиції щодо збільшення розміру мінімальної оплати праці в системі охорони здоров’я до 2024 р. Згідно з рішенням профільного Міністерства, підвищення рівня мінімальної винагороди буде відбуватися й у наступні три роки. При цьому в 2021 р. воно обійдеться державному бюджету в 3,6 млрд зл., у 2022 р. – 7,8 млрд зл., у 2023 р. – 10 млрд зл., а в 2024 р. – 15 млрд зл. У польському уряді обіцяють збільшити фінансування охорони здоров’я до 6 % ВВП уже в 2023 р. і до 7 % – у 2027 р.
Новий закон також передбачає, що з 1 липня 2021 р. усі медичні працівники, зайняті в установах охорони здоров’я (які працюють на роботодавця) повинні отримувати базову ставку не нижче, ніж передбачено в законі, незалежно від джерел фінансування установи охорони здоров’я. Платити менше роботодавцеві заборонено.
Р.S.: Прийняті Сеймом нові норми оплати праці медичних працівників регулюють базову ставку, яку отримує лікар, що працює в медичній установі, при 38-годинному робочому тижні (для порівняння в Україні робочий тиждень на ставку – 40 годин). Часто буває так, що роботодавець готовий платити більше, ніж передбачено законом. Наприклад, як ми раніше повідомляли, у госпіталі м. Легниці лікареві швидкої допомоги готові платити 225 зл. (50,5 євро) на годину.