Польське лікарське самоврядування про поточну ситуацію в охороні здоров’я

Польське лікарське самоврядування про поточну ситуацію в охороні здоров’я

У штаб-квартирі Головної лікарської палати (NIL) відбулася пресконференція, присвячена поточній ситуації в польській охороні здоров’я. Представники NIL закликали владу збільшити фінансування установ охорони здоров’я, які опинилися в складній ситуації через боротьбу з пандемією. Вони також звернули увагу на питання оплати праці та попередили про наслідки спрощеного працевлаштування іноземців з-за кордонів ЄС.

Проф. Анджей Матия, президент NIL, зазначив, що останній проєкт постанови міністра про підвищення заробітної плати лікарів-стажистів і лікарів-резидентів є кроком у правильному напрямку, але все-таки її рівень не відповідає характеру роботи, виконуваної молодими спеціалістами. Раніше NIL запропонувала, щоб зарплата стажиста дорівнювала двом середнім по країні, а резидента – трьом середнім.

Поточна ситуація в охороні здоров’я Польщі

Згідно з даними Головного управління статистики Польщі, у 2019 р. середня заробітна плата по країні становила 4 918,17 зл. брутто, або 3 556 зл. «на руки». Утім, згідно із проєктами постанов із 1 липня 2020 р. базова заробітна плата лікарів-стажистів збільшиться з 2 700 до 2 900 зл. брутто (655 євро), а лікарів-стоматологів і лікарів-резидентів, які спеціалізуються в пріоритетних галузях, у перші два роки роботи в резидентурі – до 4 793 зл. (1 080 євро), а після двох років роботи – 5 300 зл. (1 200 євро).

Кшиштоф Мадей, віцепрезидент Вищої лікарської ради (NRL), заявив, що недостатнє підвищення зарплати для стажистів і резидентів може призвести до подальших протестів. За його словами, необхідно вирішити питання про зарплати лікарів таким чином, щоб вони залежали від місця роботи, досвіду, освіти та досягнутих результатів.

Учасники конференції також указали на складну кадрову ситуацію в медичних установах, яка особливо гостро дала про себе знати в період боротьби з пандемією SARS-CoV-2. Не секрет, що можливості лікування для пацієнтів у багатьох лікарнях усе ще обмежені через брак медичного персоналу.

Член Президії NRL Єжи Фрідігер нагадав, що лікарні потребують фінансової підтримки, тому що контракти з Національним фондом охорони здоров’я (NFZ ) не покривають поточні витрати, які останнім часом збільшилися, у тому числі через неможливість виконання багатьох послуг і посилений санітарний режим.

«Протягом останніх 4 місяців у лікарнях частота відмов від надання певних послуг становить 25-37 %. Санітарний режим обмежує кількість пацієнтів, що надходять», – повідомив Єжи Фрідігер. Він додав, що у зв’язку із триваючою пандемією лікарні несуть додаткові витрати, у тому числі тому, що вони повинні платити співробітникам більше за виконання роботи з підвищеним ризиком.

Анджей Число, віцепрезидент NRL, розповів про ситуацію в польській стоматології, відзначивши дефіцит фінансування стоматологічних послуг за рахунок NFZ в умовах значного збільшення затрат на їх надання в останні місяці. Стоматологи також продовжують скаржитися на відсутність чітких керівництв і рекомендацій щодо надання послуг у період посиленого санітарного режиму.

Анджей Число повідомив, що NFZ пропонує збільшити вартість надання стоматологічних послуг менш ніж на 10 %. Однак це, на його думку, не вирішує проблему дефіциту фінансування. Віцепрезидент NRL повідомив, що він отримує все більше сигналів від стоматологів про намір відмовитися від надання послуг відповідно до контракту NFZ, оскільки для багатьох із них це стає все більш невигідним.

Зазначимо, що наразі близько 9 тис. стоматологів у Польщі займаються наданням послуг у рамках контрактів із NFZ.

У ході пресконференції представники медичного самоврядування також звернули увагу на поправки до Закону про професії лікарів і стоматологів, які наразі розглядаються Комітетом охорони здоров’я Сенату.

Учасники пресконференції зазначили, що ряд змін є досить очікуваним лікарським співтовариством, але, з іншого боку, закон включає спірні положення, що спрощують працевлаштування іноземних лікарів з-за кордонів ЄС, що незабаром може стати проблемою для пацієнтів.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши