
Відчуття після весняного LEK-2023
Третя субота лютого традиційно є датою підсумкового лікарського іспиту (Lekarskie Egzamin Końcowy – LEK), який складають польські та іноземні лікарі для одержання права на професійну діяльність.
Останній LEK одним словом можна охарактеризувати як різноманітний. Якщо попередній осінній іспит містив багато запитань з онкології, а торішній весняний – із терапії, то весняний LEK 2023 р. досить рівномірно охоплював запитання з різних галузей медицини. Структура іспиту здається більш продуманою, ніж восени, але чи був цей LEK простішим?
Безумовно, відповідати на запитання, які ви знаєте напам’ять із загальнодоступної бази, приємно. Наявність бази вселяє в нас відчуття безпеки. Тому для тих, хто зубрив базу, весняний LEK пройшов без особливих сюрпризів. Після іспиту учасники ділилися враженнями й дивувалися – чи не більше в цьому LEK було запитань із бази даних, ніж передбачають правила?
Нагадаємо, що з 2020 р. LEK на 70 % складається із запитань, узятих із загальнодоступної бази, наданої Центром медичної освіти (CEM). Саме 30 % нових запитань на кожному іспиті визначають, чи дозволить ваш результат потрапити на спеціалізацію мрії. На думку багатьох екзаменовуваних, за такої високої частки запитань із бази дуже складно одержати чесні результати. Тут один бал визначає – бути чи не бути лікареві на бажаній спеціалізації.
Які нові запитання (не з бази) будуть включені до LEK, передбачити важко. Цього разу одне з нових запитань перевіряло знання нової шкали серцево-судинного ризику – SCORE 2. Це означає, що під час підготовки до іспиту варто цікавитися новими методичними рекомендаціями, а під час завчання запитань із бази перевіряти нові джерела інформації.
Не обійшлося й без спірних запитань. Наприклад, було запитання про променеву хворобу та її симптоми. Залежно від джерела відповіді можуть бути різними, і в тесті фактично було 2 правильних відповіді з 5.
На закінчення зазначимо, що чим інтенсивніше лікар готується до LEK, тим більше в нього критичних зауважень до цього іспиту. Це пов’язане з тим, що боротьба за місце в популярній резидентурі відбувається в діапазоні 80-100 %, і кожний бал має значення. Тому лікарі, які вчаться з надією на найвищий бал, аналізують екзаменаційні запитання з усіх можливих боків.
Нагадаємо, що складання LEK – одна з обов’язкових умов для одержання права на лікарську діяльність у Польщі. Цей іспит проводиться двічі на рік навесні та восени. За його результатами лікарі вступають на спеціалізацію. Іспит триває 4 години й охоплює 200 тестових запитань із 5 варіантами відповідей, одна з яких – правильна. Результати оприлюднюються на сайті СЕМ протягом тижня.