Як у Польщі лікарі-резиденти протестували

Як у Польщі лікарі-резиденти протестували

З 22 березня поточного року польські лікарі-резиденти розпочали акцію протесту – кілька тисяч лікарів просто пішли на лікарняний. Їхнє рішення було викликане діями МОЗ. Про акцію протесту резиденти говорили ще на початку року. Поточна ситуація в системі охорони здоров’я та плутанина з державними спеціалізованими іспитами (PES) прискорили процес.

«Ми оголошуємо «Тиждень здоров’я». Тисячі лікарів не будуть лікувати пацієнтів, щоб урятувати власне здоров’я. Ми не хочемо кидати пацієнтів, але ми більше не можемо так працювати, несучи всю ношу системи на своїх плечах. Скільки ще лікарів має померти, щоб уряд здійснив справжню реформу охорони здоров’я замість нескінченних косметичних робіт і гасіння пожеж?» – написали лікарі з Альянсу резидентів у соціальних мережах.

Петро Пісула, лідер Альянсу резидентів, повідомив, що кількість лікарів, зацікавлених у протесті, збільшується. За його даними, протягом першого тижня протесту близько 3 тис. лікарів приєдналися до акції. Лікарі йдуть на лікарняний на тиждень, в основному через симптоми професійного вигорання. Доктор Пісула не виключав, що протест може бути продовжений.

«Усе залежить від реакції МОЗ. Безумовно, скасування усної частини державного спеціалізованого іспиту (PES) могло б заспокоїти протестні настрої. Проте в мене склалося враження, що МОЗ взагалі не хоче діалогу», – зазначив лідер Альянсу резидентів.

Крім того, на думку польських лікарів, МОЗ не підготував систему охорони здоров’я до третьої хвилі епідемії COVID-19. Лікарні знову тріщать по швах, машини швидкої допомоги їдуть від лікарні до лікарні, відділення невідкладної допомоги перебувають в облозі, палати переповнені, а планові госпіталізації призупинені.

Однак головним яблуком розбрату є PES. Справа в тому, що спочатку міністр скасував усну частину цього іспиту, а через день передумав. Проблема в тому, що часто лікар-резидент успішно складає тести, але на усній частині зазнає невдачі й до наступного іспиту не може підтвердити свою спеціальність, якої він вчився в резидентурі 5 років.

«Міністр охорони здоров’я приймає подальші “шкідливі” рішення – замість того, щоб допустити до роботи кілька тисяч молодих лікарів-спеціалістів після тестової частини PES, він віддає перевагу використовувати їх на чергуваннях у відділеннях невідкладної медичної допомоги. У той час, коли польських фахівців блокують, міністерство залучає лікарів з-за меж ЄС, навіть не намагаючись перевірити їхню професійну кваліфікацію або знання польської мови», – указує Альянс резидентів.

Лікарі також не згодні із запропонованою міністерством винагородою.

«Рада соціального діалогу (де лікарі не мали права голосу!) вкотре встановила, що здоров’я пацієнтів не є пріоритетом для влади Польської держави. Підвищення зарплати лікарям для заохочення їх роботи в тяжких умовах епідемії, запропоноване міністерством, неприйнятне. Щомісячна надбавка лікарю-фахівцю становить усього 19 злотих», – обурюються в Альянсі резидентів.

МОЗ прокоментував протест резидентів. «Якщо є проблеми з PES, то лікар може скласти його під час осінньої сесії. Що стосується винагород, то наразі переговори в цьому напрямку ведуться на рівні тристоронньої комісії, де широко представлене медичне співтовариство. Надбавки за роботу з COVID-19 виплачуються», – повідомив Войцех Андрусевич, прессекретар Міністерства охорони здоров’я.

Утім уряд і деякі представники медичного співтовариства не підтримали протест у розпал пандемії. На адресу медиків були висловлені різкі слова.

Критику із приводу протесту лікарів висловив Петро Мюллер, офіційний представник уряду. На його думку, протести «ставлять під загрозу життя та здоров’я громадян». Він також виразив подив із приводу того, що лікарі йдуть у відпустку через хворобу, не будучи хворими. Він також зазначив, що МОЗ працює над рішеннями з поступового поліпшення положення лікарів-резидентів.

Проф. Анджей Горбан, головний радник прем’єр-міністра з COVID-19, завідувач кафедри інфекційних хвороб Варшавського медичного університету, заявив, що протест лікарів – це «удар у спину». «Якщо лікар серйозно ставиться до своєї професії, він спочатку приймає пацієнтів, а потім сперечається через гроші та умови. Коли я почав працювати кілька десятків років тому, умови були набагато гіршими», – зазначив проф. Горбан.

На боці протестувальників Вища лікарська рада. Проф. Анджей Матия, президент Вищої лікарської ради в ефірі радіо TOK FM підкреслив, що протестуючі лікарі не мають бути засуджені.

«Я переконаний, якщо лікар бере лікарняний, це пов’язане з його станом здоров’я. Ураховуйте не тільки фізичне, але й психічне здоров’я. Можливо, деякі медики перегоріли професійно, перевищена певна межа чисто людської витривалості, можливо, психологічно лікарі більше не можуть бачити летальні випадки щодня. Цей протест нікому не потрібний, особливо пацієнтам. Він народився від болю, поганого поводження, ненависті. Медичне співтовариство цього не заслуговує», – уважає проф. Матия.

P.S. В остаточному підсумку «Тиждень здоров’я» закінчився нічим. Лікарі вирішили повернутися на роботу. А на сторінці Альянсу резидентів у Facebook з’явилося повідомлення, у якому говориться про те, що лікарі складають зброю до кінця травня. І якщо МОЗ до цього строку не піде їм на зустріч, то справжній протест буде неминучий. «Тільки реальна турбота про пацієнтів змушує нас терпіти ще два місяці. Два місяці й ні дня більше», – повідомляє Альянс резидентів.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши