
Україна та COVID-19
У зв’язку з пандемією коронавірусу Україна вжила низку безпрецедентних заходів, на які не зважилися навіть розвинені країни. Зокрема, практично повністю припинено рух громадського транспорту – зупинено метро, автобуси, трамваї, паралізовано сполучення між містами. Це спровокувало цілком очікуваний колапс на дорогах, де українці марно проводять довгі години.
На зупинках, де зрідка маршрутки все ще підбирають людей (правда, в обмеженій кількості – усього 10 осіб в один транспортний засіб), народ перебуває у величезних чергах.
Звичайно, шанс заразитися там будь-якою повітряно-крапельною інфекцією, у тому числі сезонним грипом, який є не менш небезпечним, ніж коронавірус, збільшується в рази. Однак цього, зважаючи на все, українці зовсім не побоюються.
У супермаркети та аптеки можна зайти тільки в масці. Це незважаючи на те, що ВООЗ радить носити їх тільки тим, хто вже захворів і має клінічні ознаки захворювання – температуру, кашель і т. д. Саме тому така вимога відсутня в інших країнах, у тому числі Польщі – у супермаркети та аптеки відвідувачі ходять без масок, а гумові рукавички часто роздають на вході безкоштовно.
Але повернемося в Україну, де всі повинні носити маски, хоча купити їх практично неможливо. Недавно в українських ЗМІ промайнула новина про те, що на порозі карантину Україна опинилася без медичних масок – ще задовго до його оголошення ці вироби медпризначення почали зникати з аптек, а ціни на них зросли в декілька разів.
Ситуація в Україні на даний момент
Зараз ситуація не змінилася. Хоча Україна й увела заборону на експорт масок, а заступник міністра охорони здоров’я Віктор Ляшко та прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсували їхні поставки в обсязі 10 млн штук, маски все ще в дефіциті. Більше того, уже після введення заборони на вивезення масок із країни в аеропорті “Бориспіль” була виявлена партія, що готується на експорт. Тобто спроби продати маски за кордон тривають і дотепер.
До розряду абсурдних рішень також можна віднести примусову відпустку за свій рахунок, у яку відправили медперсонал поліклінік у деяких регіонах України. Водночас лікарі інфекційних відділень скаржаться на відсутність адекватних заходів захисту від зараження COVID-19 і достатньої кількості персоналу, адже саме вони зараз перебувають на передовій.
А недавно Київська міська адміністрація розіслала медичним установам столиці наказ про особливі умови лікування пацієнтів, які перебувають під державною охороною. Серед головних вимог – окремі, ізольовані від інших приміщень, палати площами не менше 13 м2 із затемненими вікнами. До речі, у Польщі всі пацієнти перебувають у комфортних умовах незалежно від їхнього положення в суспільстві, адже хвороба не вибирає.
Україна одна з небагатьох країн, де виявлена найменша кількість заражених новим вірусом. Очевидно, це пов’язане з відсутністю нормальної діагностики. Скільки українців насправді вже підхопили коронавірус, не знає ніхто. Відсутність правдивої інформації про COVID-19 і кількість заражених провокують паніку серед населення, яке побоюється його набагато більше, ніж він того заслуговує.
Сьогодні ситуація в Україні нагадує картинку з фільму про апокаліпсис, особливо якщо спостерігати за нею з-за кордону. Ми можемо лише поспівчувати нашим колегам – лікарям з України, які змушені працювати за мізерну зарплату в тяжких умовах і без належних засобів захисту. Але не зупиняємося нагадувати, що кожний – сам коваль свого щастя, і запрошуємо приєднатися до нашої дружної компанії лікарів-іноземців у Польщі.