Лікарське самоврядування Польщі застерігає від зайвого правового тиску на лікарів

Лікарське самоврядування Польщі застерігає від зайвого правового тиску на лікарів

Президія Головної лікарської ради Польщі у своїй офіційній позиції підкреслює, що професія лікаря та стоматолога стає все більш складною, у тому числі через правила, які постійно посилюють юридичну відповідальність за будь-який збій у процесі лікування.

Річ у тім, що урядовий проєкт поправок до Кримінального кодексу передбачає посилення санкцій за злочини проти життя та здоров’я, у тому числі за ненавмисне заподіяння шкоди здоров’ю та життю лікарем під час лікування пацієнта. Так, передбачене посилення відповідальності медпрацівника за смерть пацієнта в результаті нещасного випадку, а також за переривання вагітності, у результаті якої настала смерть пацієнтки.

«Поправка до Кримінального кодексу, яка передбачає посилення кримінального переслідування за вчинення вищезгаданих дій, значно збільшує ризик винесення судом вироку про позбавлення волі без можливості його умовного виконання та без можливості перетворення його на покарання, не пов’язане з позбавленням волі», – підкреслює Головна лікарська рада.

На думку польського лікарського самоврядування, робота в такому правовому режимі, за якого будь-яке неуспішне лікування може бути класифікована прокуратурою як ненавмисний злочин із суворим покаранням, включаючи тюремне ув’язнення, значно утрудняє виконання професійних обов’язків.

«Обґрунтований страх втрати свободи, втрати права займатися професійною діяльністю або іншого суворого покарання за дії, учинені для порятунку будь-чийого життя або здоров’я, утрудняє пошук лікарів, готових спеціалізуватися в галузях медицини, де пацієнти піддаються ризику. Особливо це стосується хірургії. Усе менше лікарів готові працювати з такими ризиками», – говориться в заяві Головної лікарської ради.

Крім того, на думку Ради, правова ситуація, у контексті наслідків для медичної спільноти, негативно оцінюється після рішення Конституційного трибуналу, що забороняє переривання вагітності фактично в будь-якому разі.

Нагадаємо, що восени 2020 р. Конституційний трибунал Польщі виніс рішення, яке забороняє переривання вагітності в ситуації, коли пренатальні тести або інші медичні показання вказують на високу ймовірність важкого й невідновного порушення або невиліковного захворювання, що загрожує життю дитини. Тоді Польщею прокотилася хвиля протестів проти цього рішення. Але дотепер компромісу в цьому питанні так і не досягнуто.

Головна лікарська рада вказує, що після рішення Конституційного трибуналу всі ризики небажаних наслідків під час переривання вагітності за медичними показаннями перекладаються на медичний персонал. Ситуація посилюється відсутністю чітких норм.

«Необхідно негайно завершити законодавчу роботу з реалізації постулату про введення безаварійної системи надання медичної допомоги, за якої, у випадку ненавмисного заподіяння шкоди пацієнтові, буде передбачена фінансова компенсація, а не кримінальне переслідування персоналу», – підкреслює Головна лікарська рада.

Рішення Конституційного трибуналу у справі про переривання вагітності мало досить сумні наслідки. У жовтні поточного року в м. Пщини померла 30-літня жінка на 22-му тижні вагітності. За попередніми даними, лікарі чекали, поки серце плода зупиниться, і не перервали вагітність вчасно. У Польщі відбулися чергові демонстрації проти рішення Конституційного трибуналу, а МОЗ видав рекомендації для лікарів.

Цей трагічний випадок переконливо доводить, що посилення тиску на лікарів не сприяє підвищенню якості медичної допомоги. Лікарі не хочуть брати на себе відповідальність за негативні наслідки медичного втручання, якщо воно сполучене з високим ризиком, а страждають від цього, у першу чергу, пацієнти.

Нагадаємо, що в Польщі діє система страхування лікарських помилок. У разі завдання ненавмисної шкоди здоров’ю та життю пацієнта в результаті лікування, пацієнт або його родичі мають право на істотну грошову компенсацію. Якщо урядовий проєкт поправок до Кримінального кодексу буде прийнятий у нинішній редакції, то з’явиться можливість кримінального переслідування лікарів за лікарські помилки.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши