Міністерство охорони здоров’я Польщі хоче полегшити роботу хірургам. Лікарі ініціативу розкритикували

Міністерство охорони здоров’я Польщі хоче полегшити роботу хірургам. Лікарі ініціативу розкритикували

Помічник лікаря-хірурга – це нова спеціалізація, яку хоче впровадити Міністерство охорони здоров’я Польщі. Її зможуть здобути медсестри та парамедики. На думку авторів цієї ідеї, підготовка таких фахівців полегшить роботу хірургів.

«Профільна підготовка буде проводитися в акредитованих установах, на основі програми спеціалізації, затвердженої міністром охорони здоров’я», – говориться в обґрунтуванні до відповідного до проєкту постанови. МОЗ стверджує, що пропоноване рішення забезпечить систему охорони здоров’я високоспеціалізованим медичним персоналом.

«Помічник лікаря повинен бути підготовлений до виконання певних передопераційних дій, якими не повинен займатися лікар. Такий фахівець зможе допомагати за операційним столом, а також виконувати певні дії після хірургічних процедур. Фельдшер і медсестра, які після профільного навчання здобудуть додаткову кваліфікацію, зможуть допомогти хірургові, особливо хірургові загального профілю», – повідомляє ініціатор проєкту в його обґрунтуванні.

Однак польським хірургам не подобається ідея МОЗу. Зокрема, асоціація хірургів SKALPEL в опублікованій заяві критикує пропоноване рішення: «Хірургів у Польщі однозначно мало, до того ж ця спеціалізація зараз не дуже популярна серед молодих лікарів. З урахуванням поточної ситуації в польській хірургії пропозиція МОЗу виглядає дивно. Нагадуємо, що в Польщі вже існує подібна спеціалізація. Вона називається «Хірургічний догляд»».

На думку хірургів, для допомоги лікарям достатньо збільшити кількість медичних секретарів. «Згідно з підготовленим актом, нову спеціалізацію можуть здобути медсестри та парамедики. Після здобуття нової спеціалізації вони будуть виконувати дії, які зазвичай виконує лікар загальної хірургії, а саме допомагати хірургові зі спеціалізацією. Тим часом нестачу персоналу в хірургії можна було б вирішити набагато простіше, найнявши більше медичних секретарів, що звільнило б нас від рутинної паперової роботи», – указують медики.

Президія Вищої медичної ради також просить МОЗ відмовитися від проєкту. Як підкреслює Головна лікарська палата (NIL), медичне самоврядування очікує ініціативи, що дозволять зменшити кількість документів, які зобов’язані заповнювати лікар, до необхідного мінімуму. Впровадження нової спеціалізації не вирішить цю проблему.

За словами NIL, «пропонована постанова – це чергова спроба проштовхнути ініціативу, яка не вирішує головної проблеми польської охорони здоров’я – гострий дефіцит кваліфікованого медичного персоналу. Необхідно насамперед збільшити кількість лікарів і медсестер і, таким чином, зміцнити медичні ресурси, замість того щоб уводити спеціалізацію з невизначеною програмою та формою навчання, що може призвести до «фельдшеризації» охорони здоров’я».

Президія Вищої медичної ради вважає, що створення нової спеціалізації для наступної роботи з пацієнтами із групи високого ризику вимагає великої обачності й попередніх консультацій із представниками медичного співтовариства. А в даному випадку МОЗ вкотре виступив з ініціативою, розробленою без попередніх консультацій із лікарями.

Хто сьогодні допомагає лікарям у їхній роботі?

У Польській охороні здоров’я є професія «медичний секретар». Медичним секретарем може працювати людина без медичної освіти. Його завдання – допомога лікарям відділення в паперовій роботі. Однак медичних секретарів не вистачає. Зазвичай у відділенні працює тільки один секретар, і він фізично не може допомогти всім лікарям відділення. Однак наймати більше таких працівників лікарня не може собі дозволити.

Також лікарям-фахівцям допомагають стажисти та резиденти. Зрозуміло, що їхні повноваження набагато ширше, ніж у медичних секретарів, тому вони є більш ефективними помічниками. Але якщо резидентів і стажистів у надлишку в університетських і воєводських лікарнях, то в повітових (районних) їх мало. Тому в повітових лікарнях у стажистів і резидентів зазвичай багато роботи.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши