Нові рекомендації ЄС щодо скринінгу раку

Нові рекомендації ЄС щодо скринінгу раку

9 грудня 2022 р. Рада Європейського Союзу у відповідь на пропозицію Європейської комісії посилити профілактику раку за допомогою раннього виявлення прийняла новий підхід до онкологічного скринінгу.

Новий підхід до скринінгу раку спрямований на те, щоб до 2025 р. 90 % населення ЄС мало можливість пройти всі обстеження на скринінг раку молочної залози, шейки матки та колоректального раку. Також передбачається, що цей скринінг буде поступово розширюватися на інші види раку, такі як рак передміхурової залози, легенів та шлунка.

Нові рекомендації зі скринингу раку молочної залози, шейки матки та колоректального раку включають:

  1. скринінг раку молочної залози з мамографією для жінок віком від 50 до 69 років і рекомендації для жінок віком від 45 до 74 років;
  2. тестування на вірус папіломи людини (ВПЛ) як кращий інструмент для скринінга раку шийки матки в жінок віком від 30 до 65 років з інтервалом не менше 5 років;
  3. кількісне імунохімічне дослідження калу (FIT) як кращий скринінговий тест на колоректальний рак перед направленням людей віком від 50 до 74 років на подальшу колоноскопію.

Відносно раку легенів, передміхурової залози та шлунка рекомендації ЄС закликають держави-члени, ґрунтуючись на подальших дослідженнях:

  • вивчити ефективність низькодозової комп’ютерної томографії для скринінга людей із високим ризиком раку легенів, у тому числі запеклих курців і колишніх курців, і пов’язати скринінг із первинною та вторинною профілактикою;
  • оцінити ефективність організованого чоловічого скринінга раку передміхурової залози на основі визначення простатоспецифічного антигену (ПСА) у комбінації з магнітно-резонансною томографією (МРТ) як подальше спостереження;
  • додержуватися стратегій скринінга й тестування на Helicobacter pylori (бактерія, яка може викликати рак шлунка) у країнах і регіонах із високою захворюваністю та смертністю від раку шлунка.

Водночас Рада нагадує, що існує фінансова підтримка для скринінга раку. Із цих коштів 38,5 млн євро вже виділено на проєкти в рамках програми EU4Health і 60 млн євро в рамках програми Horizon Europe.

У рамках робочої програми EU4Health на 2023 р. додаткові 38,5 млн євро будуть спрямовані на підтримку держав-членів у реалізації нової рекомендації Ради й розробці керівних принципів ЄС.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши