Як проходить спеціалізація лікаря в Польщі?

Як проходить спеціалізація лікаря в Польщі?

Нас часто запитують, як лікарі здобувають спеціалізацію в Польщі? Справа в тому, що спеціалізоване навчання лікарів у Польщі є інакшим, ніж в Україні, Росії та Білорусі. Якщо, наприклад, в Україні та Білорусі лікарі здобувають спеціалізацію після відносно нетривалої інтернатури, то в Польщі таке навчання в середньому триває 5 років і називається резидентурою.

Для того щоб здобути звання спеціаліста в Польщі, лікар повинен пройти навчання за фахом і скласти Державний спеціалізований іспит (PES). Лікар-іноземець може спробувати підтвердити спеціальність, здобуту у своїй країні, але автоматичного визнання немає.

Доведеться пройти додаткове стажування та скласти усний іспит у вигляді співбесіди із кваліфікаційною комісією. Профільна підготовка в конкретній галузі медицини являє собою модульне навчання, яке може складатися з базового та спеціалізованого модуля або може бути презентоване як єдиний модуль. Після завершення базового модуля лікар може змінити галузь медицини, у якій він має намір продовжити спеціалізоване навчання.

Для вступу на спеціалізоване навчання лікар подає заявку через електронну систему освітнього моніторингу (SMK). У лікаря, який претендує на спеціалізоване навчання, є 2 можливості:

  1. Вступити на резидентське місце, надаване міністром охорони здоров’я.
  2. Вступити на нерезидентське місце, надаване воєводою.

Кількість резидентських місць оприлюднюється на сайті МОЗ за 21 день до початку кваліфікаційної процедури. Інформація про кількість нерезидентських місць публікується на сайтах воєводств за 14 днів до початку процедури.

Заявка на спеціалізоване навчання подається 2 рази на рік:

  • з 1 по 28 лютого – для кваліфікаційної процедури, проводжуваної з 1 по 31 березня;
  • з 1 вересня по 30 вересня – для кваліфікаційної процедури, проводжуваної з 1 жовтня по 31 жовтня.

Донедавна лікар був обмежений у виборі воєводств, у яких він хотів би проходити спеціалізоване навчання. Однак із набуттям чинності нових положень Закону про професію лікаря його вибір суттєво розширився, що важливо для іноземців, які ще не прив’язані до певного місця проживання.

На сьогодні лікар може вказати в заявці до 15 воєводств, у кожному з них він може обрати до 3 лікарень, які обов’язково повинні бути акредитовані для надання спеціалізованого навчання за обраною спеціальністю. Причому заявку можна подати одночасно як на резидентські, так і на нерезидентські місця.

Кваліфікаційна процедура при виборі претендентів на резидентські та нерезидентські місця передбачає конкурс результатів підсумкового лікарського іспиту (LEK), який складають лікарі-стажисти після або під час післядипломного стажування. Щоразу кількість балів LEK, необхідних для вступу на спеціалізоване навчання, буде різною, адже вона залежить як мінімум від кількості заявок і результатів LEK претендентів.

Воєводські управління розміщують на своїх сайтах інформацію про лікарів, кандидатури яких затверджені для проходження спеціалізованого навчання. Протягом 15 днів після оприлюднення цієї інформації лікар отримує направлення на таке навчання.

Закон дозволяє лікареві змінити направлення спеціалізації 1 раз протягом 12 місяців від початку навчання. У цьому випадку лікар повинен повторно подати заявку на навчання в іншій галузі медицини. Якщо лікар, який отримав направлення на спеціалізоване навчання, до нього не приступив у строк, то протягом 3 місяців він повинен повторно подати заявку.

Спеціалізація в Польщі дворівнева. Це означає, що в кожній спеціальності лікар може пройти спеціалізацію I та II рівня, але деякі спеціальності відповідають тільки II рівню. Наприклад, щоб стати пульмонологом, треба спочатку здобути спеціалізацію I рівня по терапії, а потім спеціалізацію II рівня по пульмонології.

Нагадаємо, що сьогодні мінімальна ставка резидента становить 5 164 зл. (1 364 дол. США). Зазвичай лікареві вдається домовитися про більшу зарплату, крім того, він бере чергування, а нічні, як ми раніше писали, оплачуються подвійно.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...