Як виглядає післядипломне стажування в Польщі – чого можна навчитися

Як виглядає післядипломне стажування в Польщі – чого можна навчитися

Післядипломне стажування (staż podyplomowy) – це обов’язковий етап, необхідний для отримання повної ліцензії на медичну практику в Польщі, як для лікувальників, так і для стоматологів. Це проміжний етап між університетом і спеціалізацією – так зване “практичне навчання” для всіх охочих працювати лікарем в Польщі, як для місцевих випускників, так і для лікарів з-за кордону.

Стажування передбачає лікарську практику протягом року в основних клінічних галузях. Обсяги часу на кожну спеціальність визначені наказом
Міністра охорони здоров’я та єдині по країні. На цей час Окружна лікарська палата видає обмежену ліцензію.

Практичне навчання передбачає основну базу стажування та додаткові. Тобто завжди охоплюється декілька лікарень. На основній базі складається річний індивідуальний план роботи для кожного стажера, аби забезпечити збалансовану ротацію між відділеннями.

У кожному відділенні стажер закріплюється за досвідченим лікарем – “опікуном”. Таким чином молодий фахівець поступово звикає до роботи в реальних умовах.

Зазвичай робочий день лікаря-стажера починається разом з іншими лікарями із вранішньої наради та передачі чергової зміни. Опікун вводить стажера в курс поточних справ у відділенні, відповідає на всі питання і дає розпорядження в міру набутих знань і вмінь. У співпраці з опікуном стажер веде пацієнтів, бере участь в діагностичних маніпуляціях, асистує на операціях, заповнює документацію.

Стажування передбачає роботу із сучасними методами діагностики. Широко використовується комп’ютерна томографія з 3D-реконструкцією, МРТ, ендоскопія, детальні лабораторні дані. Хірургічне лікування орієнтоване на органозберігаючі маніпуляції – це, зокрема, різноманітні внутрішньосудинні, ендоскопічні методики. У Польщі добре розвинена сфера фізіотерапії та реабілітації на госпітальному етапі.

Медична документація, як правило, ведеться в електронному вигляді. А тому стажер отримує доступ і вчиться користуватися медичною інформаційною (комп’ютерною) системою стаціонару.

У Польщі немає прийнятих міністерством протоколів діагностики і лікування. За основу беруться рекомендації національних або міжнародних лікарських товариств. Це вимагає навичок пошуку інформації, використання найкращого світового досвіду. Локальні протоколи в лікарні мають лише рекомендаційний характер.

Стажера безпосередньо стосуються приписи Кодексу лікарської етики, прийнятого в Польщі. Дотримання його принципів має бути непорушним. Положення кодексу передбачають, зокрема, збереження лікарської таємниці, шанування прав пацієнта, захист персональних даних, підтримання авторитету лікарської професії та інше.

Для лікаря з України приємним буде те, що ні пацієнт ні лікар не задумуються, скільки коштує та чи інша процедура чи препарат, якщо вони обґрунтовані. Лікар просто виконує свою роботу. Фінансовим забезпеченням займається Національній Фонд Здоров’я і адміністрація лікарні.

Що можна, а чого не можна

У 2017 році повноваження лікаря-стажера суттєво розширилися. У законі “Про професії лікаря і лікаря-стоматолога” вказано, що лікар-стажер, уповноважений, зокрема, до:

Порівняйте попередній і новий варіанти відповідної статті Закону (Art. 15, p. 3b)

Попередня версія Стан на 2017 рік
1 Суб’єктивного і об’єктивного обстеження пацієнта та надання рекомендацій по консультації з опікуном Суб’єктивного і об’єктивного обстеження пацієнта та надання рекомендацій по консультації з опікуном
2 Видавання, по консультації з опікуном лікарських довідок Видавання, по консультації з опікуном лікарських довідок
3 Видавання, по консультації з опікуном направлень на лабораторні дослідження та інші діагностичні процедури, за винятком обстежень, що створюють підвищений ризик для пацієнта Видавання направлень на лабораторні дослідження та інші діагностичні процедури, а по узгодженню з лікарем – на дослідження, що створюють підвищений ризик для пацієнта
4 Самостійного виконання, за розпорядженням опікуна, діагностичних і лікувальних маніпуляцій, якщо відповідні практичні навички були перевірені опікуном Самостійного виконання, за розпорядженням лікаря, діагностичних і лікувальних маніпуляцій, якщо відповідні практичні навички були перевірені опікуном
5 Виконання спільно з опікуном оперативних втручань та інших діагностичних і лікувальних технік, передбачених програмою стажування Виконання спільно з лікарем діагностичних і лікувальних технік, що створюють підвищений ризик для пацієнта та спільного виконання оперативних втручань, передбачених програмою стажування
6 Ведення під наглядом опікуна історії хвороби та іншої медичної документації Ведення у співпраці з опікуном історії хвороби та іншої медичної документації
7 Надання інформації про стан здоров’я пацієнта, по узгодженню з опікуном змісту цієї інформації Надання інформації про стан здоров’я пацієнта
8 Надання вказівок по догляду за пацієнтом Надання вказівок по догляду за пацієнтом
9 У невідкладних станах – до негайного подання ліків або розпоряджень подання ліків У невідкладних станах – до негайного подання ліків або розпоряджень подання ліків
10 Констатації смерті
11 Видавання рецептів, та лікарських свідоцтв по узгодженню з опікуном їх змісту

Таким чином, власне лікарські повноваження майже не обмежені. Практично можна робити все, що дозволить досвідчений наставник, за яким стажер закріплений у відділенні. Лікар-стажер може ставити свою печатку в документації, під якою вже ніхто не повинен підписуватись.

Не можна працювати лікарем поза базою стажування.

Традиційно до стажерів ставляться досить лояльно і з повагою.

Які плюси дає післядипломне стажування

  • Для лікаря-іноземця післядипломне стажування є цінною можливістю адаптуватися до європейських стандартів надання медичної допомоги, перед самостійною практикою. Скільки би лікар не вивчав польську мову і медицину – не можливо з першого ж дня стати до повноцінної роботи і нести відповідальність. Це було би дуже легковажно і небезпечно як для пацієнта так і для самого лікаря. Навіть дотримання принципів лікарської етики на практиці вимагає певного часу, особливо для іноземця з-поза Європейського Союзу. Повна ліцензія – це повна відповідальність.
  • Післядипломне стажування дозволяє поглибити знання для підготовки до відповідального в кар’єрі етапу – здачі Заключного медичного іспиту – ЛЕК. Всі дисципліни, пройдені на практиці, будуть представлені на екзамені.

Для молодих лікарів-випускників перевагами буде те, що

  • Післядипломне стажування дозволяє освоїти те, чого не вивчиш по книгах – практичні навички лікарської роботи, набути досвіду.
  • Надається можливість випускнику спробувати себе у різних галузях медицини і зважено обрати майбутній напрямок спеціалізації.

Варто звернути увагу на те, що післядипломне стажування тієї чи іншої тривалості має місце у всіх країнах Євросоюзу та взаємно визнається без додаткового підтвердження.

Таким чином, у Європі, лікар без спеціалізації повністю підготовлений до самостійної роботи.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши