Через 5 років у Польщі очікується гострий дефіцит середнього медперсоналу

Через 5 років у Польщі очікується гострий дефіцит середнього медперсоналу

Звіт Вищої палати медсестер та акушерок Польщі свідчить про кадрову кризу, що насувається, – до 2030 р. кількість медсестер та акушерок у медичних установах країни зменшиться більш ніж на 36 тис. Може так статися, що менш ніж через 10 років у лікарнях практично не залишиться персоналу для догляду за пацієнтами.

Згідно зі звітом, у Польщі працює близько 260 тис. опікунів, медсестер та акушерок. Майже 36 % середнього медперсоналу – це люди віком від 51 до 60 років. Ще 27 % – це опікуни, медсестри та акушерки віком від 61 до 70 і старше.

Найбільший дефіцит середнього медперсоналу спостерігається в Сілезії, Нижній Сілезії та Мазовецькому воєводстві (Варшава). За оцінками, до 2025 р. Мазовецьке воєводство потребуватиме близько 2 тис. фахівців середньої ланки. Автори звіту підкреслюють, що кадрова ситуація, яка склалася, вимагає невідкладних дій.

Багато медсестер з України, Білорусі та Росії зацікавлені в професійній імміграції до Польщі. Зазначимо, що базова ставка медсестри з 1 липня 2021 р. становитиме 5 478 зл. (1 228 євро). Однак переїзд до Польщі для медсестер з-за східних кордонів пов’язаний із великими труднощами.

По-перше, знання польської мови має підтвердити Державна Комісія з підтвердження знання польської мови. А по-друге, у багатьох наших медсестер у дипломі зазначено «молодший спеціаліст». Такий диплом у Польщі не можна підтвердити. Але якщо медсестра здобула освіту, тривалість якої була не менше 3 років (4 600 год.), то можна спробувати підтвердити такий диплом.

Медсестра з України, Білорусі або Росії, яка хоче працювати за спеціальністю в Польщі, повинна отримати право (ліцензію) на медсестринську діяльність, яке надається регіональною радою медсестер та акушерок. Спочатку рада направить медсестру на 6-місячну адаптаційну інтернатуру до медичної установи. А після її закінчення можна буде подати заяву на отримання повної ліцензії на практику медсестри.

Регіональна рада медсестер та акушерок направляє на адаптаційну інтернатуру й надає обмежене право на професію за умови, що здобувач, серед іншого, отримав такі документи:

  • офіційний сертифікат про знання польської мови в обсязі, необхідному для роботи за професією медсестри або акушерки, виданий Державною Комісією з підтвердження знання польської мови;
  • сертифікат про визнання (нострифікацію) диплома про вищу медичну освіту за фахом «сестринська справа» або «акушерство».

Ще раз звертаємо увагу, що в Польщі неможливо визнати в рамках процедури нострифікації диплом молодшого спеціаліста, отриманий в Україні, Білорусі або Росії, оскільки в Польщі немає еквівалента такого диплома. Але профільний польський виш може визнати період навчання молодшого спеціаліста, після чого необхідно буде довчитися в Польщі. Навчання в школі медсестер можливе як на денному, так і на вечірньому відділенні. Причому після цього медсестрі не знадобиться проходити адаптаційне стажування – вона відразу здобуде повне право на професію.

Нагадаємо, що торік Сенат прийняв ряд поправок, які передбачають спрощену процедуру отримання обмеженого права на медичну практику, у тому числі й для медсестер.

Відповідно до цих виправлень для отримання ліцензії медсестрі не треба підтверджувати знання мови Державній Комісії, достатньо задекларувати її знання. Але необхідно пройти співбесіду з роботодавцем, тому здобувач повинен знати польську на рівні, достатньому для спілкування. Ще одна важлива умова – наявність безперервного 3-річного стажу за фахом, отриманого протягом останніх 5 років.

Нові положення Закону про професію медсестри та акушерки спрощують доступ до професії для медсестер з-за східних кордонів Польщі. Ураховуючи кадровий дефіцит, що насувається, можна чекати на істотну лояльність польських роботодавців, але за умови, що здобувач зможе поспілкуватися польською під час співбесіди.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши