Спори про зарплату лікарів у Польщі тривають

Спори про зарплату лікарів у Польщі тривають

Раніше ми повідомляли про те, що в МОЗ обговорюється нова шкала оплати праці в сфері охорони здоров’я. Поки лікарі та чиновники так і не дійшли єдиної думки, і, схоже, переговори зайшли в безвихідь. Кшиштоф Букель, голова Національної профспілки лікарів, закликав прем’єр-міністра поговорити із профспілками та професійним самоврядуванням лікарів про заробітну плату.

Кшиштоф Букель повідомив прем’єра-міністрові Польщі Матеушу Моравецькому про те, що ставки, запропоновані міністром охорони здоров’я для лікарів-фахівців, знаходяться на рівні заробітку кваліфікованого робітника. Він попередив польську владу про можливу чергову хвилю еміграції медиків.

Національна профспілка польських лікарів надіслала відкритий лист прем’єр-міністрові, у якому запитав, хоче Матеуш Моравецький «ліквідувати чи суттєво обмежити охорону здоров’я в Польщі?» Кшиштоф Букель нагадав про те, що один із принципів «Плану національного відновлення», представленого прем’єр-міністром, – це «доступність та якість системи охорони здоров’я».

Однак під час зустріч Тристоронньої групи глава МОЗ вніс свою пропозицію щодо розміру гарантованої мінімальної заробітної плати для медичних працівників, яка залежить від «трудових коефіцієнтів», пов’язаних із середньою заробітною платою в економіці за попередній рік.

Букель нагадав, що наразі лікарі-фахівці одержують зарплату в розмірі 6 750 зл., гарантовану їм законом від 2018 р., прийнятим після протесту резидентів у 2017 р. Трудовий коефіцієнт, запропонований міністром охорони здоров’я, з липня повинен становити 1,31. Лідер профспілки повідомив, що це забезпечить додатково в середньому 19 зл. брутто на місяць до поточної зарплати.

«Фактично це зменшення заробітної плати лікарів по відношенню до середньої по економіці з 1,6 до 1,31. Сума 6 750 зл. становила 1,6 середньої заробітної плати в економіці за попередній рік (2017-й). Ви дійсно вірите, що висококласні фахівці, які вчаться наступні 10 років після 6 років навчання, будуть задоволені такою оплатою?» – запитує Кшиштоф Букель у своєму листі.

Він також запитує прем’єр-міністра, як він «уявляє собі створення доступної та якісної системи охорони здоров’я, у якій працюють фахівці із заробітною платою, що дорівнює зарплаті кваліфікованого робітника?»

Лідер профспілки лікарів також нагадав, що «лікарні, які роками працюють в умовах постійної нестачі коштів, не можуть дозволити собі платити співробітникам заробітну плату вище від мінімальної, гарантованої законом».

Кшиштоф Букель у своєму листі обвинувачує прем’єр-міністра в «усвідомленій згоді на збереження патології». Він попередив, що деякі лікарі перестануть працювати в державному секторі й перейдуть до приватних установ, а інші виїдуть із Польщі, як раніше тисячі їх колег.

«Не розраховуйте, що польських фахівців можна буде замінити лікарями, привезеними з-за меж Європейського Союзу. Навіть якщо вони приїдуть до Польщі, натхнені відсутністю будь-яких вимог щодо їх кваліфікації, вони не будуть надавати послуги належної якості й не поліпшать у такий спосіб долю польських пацієнтів», – попередив голова профспілки.

За його словами, «у Польщі поки немає лікарень самообслуговування. А отже, мільярди, виділені на обладнання, будівлі, оцифрування, не поліпшать доступність та якість послуг, якщо не буде лікарів, залучених у свою роботу й відданих своїм пацієнтам». Кшиштоф Букель закликав провести аудит політики уряду відносно суспільної охорони здоров’я, особливо відносно медичних працівників.

Нагадаємо, Гарантована законом цільова мінімальна базова заробітна плата, яка має бути досягнута з 31 грудня 2021 р.:

  • лікар зі спеціалізацією 2-го ступеня – 6 563 зл. (1 453 євро);
  • лікар зі спеціалізацією 1-го ступеня – 6 046 зл. (1 338 євро);
  • лікар без спеціалізації – 5 426 зл. (1 201 євро);
  • лікар-стажист – 3 772 зл. (834 євро).

Пропозиція МОЗ – мінімальна базова заробітна плата в організаціях охорони здоров’я з 1 липня 2021 р.:

  • лікар зі спеціалізацією 2-го ступеня – 6 769 зл. (1 498 євро);
  • лікар зі спеціалізацією 1-го ступеня – 6 201 зл. (1 372 євро);
  • лікар без спеціалізації – 5 478 зл. (1 213 євро);
  • лікар-стажист – 4 186 зл. (926 євро).
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши