Скандальний лютневий LEK: чи змінюватиметься процедура?

Скандальний лютневий LEK: чи змінюватиметься процедура?

LEK, або підсумковий лікарський іспит – це один із важливих етапів на шляху отримання повного права на лікарську діяльність у Польщі. Його повинні скласти всі лікарі, які пройшли післядипломне стажування або перебувають у процесі. LEK складається двічі на рік – восени та навесні. Віднедавна закон передбачає, що 70 % запитань мають бути взяті із загальнодоступної бази.

Це нововведення призвело до того, що кількість тих, хто складає, значно збільшилася проти тих часів, коли кожний LEK складався з нових запитань. Тепер лікарі перед іспитом студіюють базу запитань, і тільки ледачий не отримує позитивного результату. Водночас поріг для вступу до резидентури сильно підвищився.

Так, у лютому 2022 р. LEK складали 8 013 лікарів, позитивний результат одержали 7 808, негативний – 205, що становить усього 2,56 % від усієї кількості. Середнє значення становило 165,4 бала. LDEK, тобто підсумковий стоматологічний іспит, складали 1 293 лікаря-стоматолога, склали 1 224, не склали – 69, тобто 5,34 % кандидатів. Середній бал становив 156,7 бала.

Після змін у процедурі, які відбулися в 2020 р., набагато більша група лікарів одержує позитивний результат, ніж раніше. Однак останній весняний LEK відбувся зі скандалом, отримавши широкий резонанс серед стажистів.

Відразу після оголошення результатів іспиту з’ясувалося, що в перевірочних ключах є помилки. Крім того, варіанти відповідей на 7 запитань, які трактувалися Центром медичних іспитів (CEM) як правильні, насправді не відповідали сучасним уявленням.

Після публікації результатів іспиту CEM отримав кілька сотень заяв від лікарів, які висловили сумніви щодо правильних варіантів відповідей. СЕМ звернувся до експертів, і вони підтвердили правоту лікарів. Ключі були відкориговані, а СЕМ оновив результати іспитів.

Як так вийшло, що, незважаючи на багатоетапну перевірку, у перевірочні ключі закралося так багато помилок? Розберемося, як готуються тестові буклети на LEK і перевірочні ключі.

Запитання до LEK і варіанти відповідей до них готують національні консультанти, а СЕМ їх лише збирає та складає самі екзаменаційні тести. Автори запитань зобов’язані вказати правильну відповідь і надати посилання, де її можна знайти. Потім запитання та відповіді перевіряють рецензенти й можуть їх змінити.

Для відбору запитань із загальнодоступної бази СЕМ також звертається до національних консультантів у різних галузях медицини. Вибір оформляється протоколом, у якому автор указує номери запитань і правильні варіанти відповідей.

Нарешті готується тестовий буклет, який підлягає редакційному та технічному коригуванню. CEM готує ключ правильних відповідей відповідно до вказівок авторів, рецензентів та експертів, які обирають запитання з бази даних.

Уже під час іспиту можуть бути подані заперечення щодо змісту запитань. Під час лютневого LEK було висунуто в цілому 359 заперечень на 83 запитання. Щодо 3 запитань заперечення були визнані обґрунтованими, і Комісія із заперечень їх анулювала.

Після відновлення результатів LEK у багатьох лікарів підвищився загальний бал, який ураховується під час конкурсу до резидентури. Але до моменту відновлення результатів конкурс до резидентур уже закінчився. У зв’язку із цим СЕМ звертався до Системи моніторингу медичної освіти (SMK) (а саме в SMK проходить конкурсний відбір до резидентури) з відповідними клопотаннями. Лікарні були змушені проводити відбір на резидентські місця повторно з урахуванням нових результатів.

Відповідальність за ситуацію, що склалася, ніхто нести не буде. СЕМ лише просить авторів запитань проявити максимальну обачність на етапі підготовки тестів. Це означає, що подібні історії можуть траплятися й надалі.

Загальнодоступна база запитань продовжуватиме функціонувати. CEM планує провести їхню перевірку та доопрацювання з метою актуалізації. Наразі на сайті СЕМ доступна база запитань для LEK/LDEK і варіанти відповідей, але без зазначення єдиної правильної.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши