Чергова спроба групи польських парламентарів спростити отримання права на медичну практику для лікарів-іноземців

Чергова спроба групи польських парламентарів спростити отримання права на медичну практику для лікарів-іноземців

У зв’язку із загостренням епідемічної ситуації в Польщі депутати від правлячої партії «Право та справедливість» (PiS) внесли на розгляд Сейму проєкт закону, який серед іншого передбачає спрощення отримання права на медичну практику для лікарів-іноземців. Документ отримав різку негативну оцінку з боку Національної лікарської палати (NIL).

Що саме пропонують автори проєкту?

Законопроєкт пропонує надавати лікарям із третіх країн ліцензію на медичну практику для виконання певного обсягу роботи, у певний період часу та певній лікарні у випадку, якщо лікар:

  • успішно склав мовний іспит на знання польської медичної мови;
  • отримав довідку від польської лікарні, яка запрошує його на роботу, із зазначенням строку передбачуваного працевлаштування та обсягу виконуваної роботи;
  • пройшов медогляд у Польщі та визнаний придатним до виконання обов’язків;
  • має право перебувати та працювати в Польщі, тобто отримав національну візу або посвідку на проживання;
  • має не менше 3 років стажу за певною спеціальністю у своїй країні;
  • має диплом, його переклад та апостиль;
  • пройшов підготовку, що відповідає програмі спеціалізації в Польщі.

Рішення про надання лікареві-іноземцеві ліцензії повинен приймати міністр на підставі заяви від керівництва лікарні. Причому міністр буде опиратися на думку національного або воєводського консультанта тієї сфери медицини, у якій лікарня має намір задіяти лікаря-іноземця. Саме консультант буде оцінювати документи, подані лікарем-іноземцем, на їхню відповідність програмі спеціалізації в Польщі.

Таким чином, законопроєкт призначає провідну роль в прийнятті рішення про видання ліцензії лікареві-іноземцеві людському фактору, адже чітких критеріїв оцінки відповідності програмі спеціалізації немає.

Навіть якщо документ буде прийнятий у пропонованій редакції, підтвердити свою відповідність програмі польської спеціалізації буде практично неможливо, оскільки спеціалізація в Польщі – це мінімум 5 років роботи в стаціонарі та різноманітні курси, наприклад УЗД-діагностики, якою володіють практично всі польські лікарі незалежно від спеціалізації.

Крім того, автори законопроєкту пропонують не застосовувати положення трудового кодексу до іноземних лікарів, найнятих на роботу за цією схемою. Це значить, що норми оплати праці, відпустка й інші гарантії та пільги, заради яких лікарі, власне кажучи, і хотіли б працювати в Польщі, на такі трудові відносини поширюватися не будуть.

Згідно з положеннями законопроєкту протягом першого року лікар буде працювати під наглядом опікуна. Якщо опікуна не задовольнить кваліфікація лікаря, то, звичайно, договір буде розірваний. Максимальний же строк дії такого контракту – 5 років.

Головна проблема проєкту документа з погляду лікаря-іноземця – це відсутність правового та фінансового захисту. Наприклад, лікаря можуть запросити рік попрацювати на волонтаріаті з обіцянкою, що через рік він отримуватиме зарплату нарівні з польськими колегами, а через 8-12 міс. виявиться, що лікар не підійшов роботодавцеві. При цьому лікар уже звільниться з роботи на батьківщині, а гарантій повноцінного працевлаштування в Польщі йому ніхто не дає.

Критика з боку NIL

Після уважного ознайомлення із законопроєктом стає зрозуміло, що його положення, які стосуються спрощення процедури отримання права на медичну практику для лікарів із третіх країн, важко реалізувати на практиці. До того ж, NIL виступила з їхньою різкою критикою.

«Ми цінуємо ініціативи, спрямовані на збільшення кількості медперсоналу, але рішення, унесене до законопроєкту, не заслуговує на підтримку, тому що може призвести до безлічі небезпечних ситуацій. Це стосується спрощення процедури надання іноземцям права займатися професією.

До проєкту повернулися пропозиції, які розглядалися в ході роботи над проєктом закону про внесення змін до Закону про професії лікаря та стоматолога. Тоді медична спільнота була обурена їхньою невідповідністю стандартам ЄС. Незважаючи на це, знову пропонується спрощення отримання права на медичну практику для лікарів без належної перевірки кваліфікації.

Ми стурбовані ризиком правового та організаційного хаосу, який всупереч нашим надіям ще більше ускладнить стан медичного персоналу та медичних установ і, як наслідок, призведе до підриву довіри до лікарів і всієї медичної спільноти, що матиме катастрофічні соціальні наслідки», – повідомляє NIL на своєму сайті.

P. S. 21 жовтня документ був винесений на розгляд Сейму в першому читанні, але парламентарії направили його до Комісії з охорони здоров’я. Опозиція пообіцяла внести до нього більше 50 поправок.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...