
COVID-паспорт: Польща бере участь у підготовці рішення Європейської комісії
Європейська комісія оголосила про підготовку політичної угоди про так званий COVID-паспорт. Польща бере участь у процесі підготовки відповідного рішення. Зазначимо, що 29 квітня в Європейському парламенті депутати проголосували за впровадження сертифіката COVID-19. Документ у цифровій або паперовій формі буде підтверджувати, що:
- людина вакцинована проти COVID-19;
- має негативний результат тесту на зараження SARS-CoV-2;
- (або) видужала від інфекції.
Сертифікат уводиться з метою вільного пересування в межах ЄС для їх власників.
«Рішення щодо введення COVID-паспорта наближається до реалізації. Якщо все піде за планом, незабаром вакциновані люди зможуть безперешкодно перетинати кордон. Затвердження політичної угоди про COVID-паспорт очікується до кінця травня», – заявила на пресконференції президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйен.
Європейська комісія очікує, що відповідна постанова набуде чинності 25 червня 2021 року. Сертифікати будуть використовуватися до кінця пандемії COVID-19, строк їх дії – до 180 днів.
Вища медична рада Польщі (NRL) підтримала пропозицію Європейської комісії. Бюро NRL висловило надію, що паспорти стануть додатковим стимулом для жителів ЄС та Європейської економічної зони до вакцинації. NRL підкреслює, що рішення Єврокомісії не спрямоване на введення обов’язкової вакцинації проти COVID-19. Для людей, у яких не буде COVID-паспорта, існують інші рішення, такі як тести та 10-денний карантин.
Войцех Андрусевич, прессекретар Міністерства охорони здоров’я, повідомив, що Польща буде впроваджувати програму дослідження ефективності європейського рішення з COVID-паспортами. Участь окремих держав – членів ЄС у проєкті Європейської комісії із сертифікатів COVID вимагає юридичних та організаційних змін, у тому числі у зв’язку з необхідністю їх видання іноземним громадянам.
Крім того, реалізація програми вимагатиме впровадження відповідних рішень у сфері IT, таких як: створення систем збирання даних про вакцинацію та результати тестів, підготовка механізмів генерації QR-кодів і т. д.
Зазначимо, що наразі вакцинація проти COVID-19 у Польщі набирає обертів. На території країни застосовуються вакцини виробництва Pfizer та BioNTech, Astra Zeneca, Moderna, Johnson & Johnson. З початку травня прищеплюють усіх бажаючих до 65 років вакциною Astra Zeneca. Для людей старше 65 років і медиків використовується вакцина Pfizer i BioNTech. Для людей з обмеженими можливостями – вакцина Johnson & Johnson. Якщо людина не хоче прищеплюватися вакциною Astra Zeneca, то за попереднім записом вона може отримати вакцину Moderna.