Страхування лікарських помилок як механізм правового захисту лікаря

Страхування лікарських помилок як механізм правового захисту лікаря

У країнах колишнього СРСР, що так і не стали частиною ЄС, лікарі позбавлені правового захисту, і це одна з головних проблем системи охорони здоров’я нових незалежних держав. Час від часу в пресі спалахує резонанс, пов’язаний із наслідками лікарських помилок, які призводять до фатальних результатів. І суспільство разом із журналістами, не розбираючись у причинно-наслідковому зв’язку, люто плямує «убивць у білих халатах».

Наприклад, за даними Слідчого комітету РФ, у 2016 р. проти медиків було заведено 878 кримінальних справ, у 2017 р. — 1 791, а у 2018-му — 2 229. В Україні за 10 років із 2017 по 2016 рр. судами були винесені вироки по 133 справах, де відповідачами виступали медики. Майже в 90 % випадків лікарі були визнані винними. А в Білорусі лікарські помилки – це закрита тема, хоча кількість звернень до суду із цього приводу неухильно зростає, а лікарів судять і садять.

У цивілізованих країнах давно застосовується механізм, що захищає медичний персонал від кримінальних справ у випадку лікарської помилки. «Errare humanum est» — людині властиво помилятися. Лікарі теж люди, і вони мають право на помилку. Цей принцип покладено в основу страхування лікарів у випадку лікарської помилки в країнах із розвиненою системою охорони здоров’я.

Як працює система страхування в Польщі?

Лікарська помилка — це ненавмисне завдання шкоди здоров’ю пацієнта, що виникло в результаті помилки та хибних дій лікаря або будь-якого іншого медичного працівника в ході його професійної діяльності. У цьому випадку ключовою є відсутність злого умислу, що автоматично звільняє лікаря від кримінальної відповідальності, але може спричинити цивільну або матеріальну відповідальність.

Страховка покриває заподіяний пацієнтові та його рідним збиток, і в такий спосіб вирішується проблема фінансової відповідальності медичного персоналу. За даними Міністерства юстиції Польщі, у 2017 р. пацієнти отримали компенсацію за лікарські помилки в розмірі 13,5 млн зл. Протягом 3 років, між 2014 і 2017 рр., загальна сума компенсації збільшилася на 70 %.

Приклади медичних помилок

Пацієнт під час стоматологічної процедури під загальним наркозом помер у стоматологічному кріслі. У ході розгляду суд установив низку порушень, у тому числі відсутність кардіомонітора та дефібрилятора, записів, що стосуються анестезії та згоди пацієнта на анестезію з урахуванням її ризиків. Обвинувачувані – стоматолог та анестезіолог. Розмір компенсації: 150 тис. зл. за кожного позивача.

Дитина померла під час пологів через гіпоксію, спричинену обвиттям пуповиною. Батьки вимагали компенсацію у зв’язку з недбалістю та затримкою прийняття рішення про проведення кесарева розтину. Рішенням суду застрахований лікар був визнаний винним у ненавмисних діях із тяжкими наслідками. Компенсація: більше 1 млн зл.

Чому лікар повинен страхуватися?

З розвитком медичних технологій ризик, пов’язаний із провадженням медичної діяльності, збільшується. Велика відповідальність, розширення обов’язків та втома збільшують імовірність помилки та подальші можливі претензії пацієнтів, які частіше в таких ситуаціях вирішують передати справу до суду.

Страхування цивільної відповідальності лікаря та стоматолога є необхідним захистом від фінансових наслідків медичних помилок. Для лікарів, які займаються медичною практикою в Польщі, це обов’язкове страхування, регульоване законом. Польське законодавство зобов’язує лікарів і стоматологів страхувати цивільну відповідальність із мінімальними гарантійними сумами в розмірі 75 тис. євро у відношенні однієї події та 350 тис. євро у відношенні всіх подій, наслідки яких покриваються договором страхування.

Страхове зобов’язання лежить на кожному лікарі або стоматологу, які практикують приватно. Але якщо фахівець працює за трудовим договором, то зобов’язання зі страхування цивільної відповідальності лежить на медичній установі, а лікар несе фінансову відповідальність відповідно до положень Трудового кодексу в розмірі до 3 місячних окладів.

На що НЕ поширюється обов’язкова відповідальність?

Обсяг обов’язкового страхування цивільної відповідальності не включає:

  • збиток, заподіяний після позбавлення або під час призупинення права на медичну практику;
  • збиток, пов’язаний із пошкодженням або втратою майна пацієнта;
  • збитки, пов’язані зі сплатою штрафів, прописаних у трудовому договорі;
  • ушкодження, пов’язані із процедурами естетичної медицини (пластична хірургія та косметичні процедури).

P. S. 28 червня в Польщі відбулися вибори Президента. Напередодні цієї події Анджей Дуда, Президент Польщі, підписав Закон, який серед іншого передбачає кримінальну відповідальність за деякі лікарські помилки. Детальніше про це ми розповімо в нашій наступній публікації.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...