
У Польщі скасовано всі обмеження, пов’язані з COVID-19
У Польщі скасовано обов’язок носіння медичних масок у громадських місцях, домашня ізоляція та карантин. У зв’язку зі зменшенням кількості захворілих і більш легким перебігом COVID-19 усі обмеження знято. Як повідомив польський уряд, прогнози на найближчий час оптимістичні.
Міністр охорони здоров’я Адам Недзельський під час пресконференції щодо епідемічної ситуації прокоментував ситуацію так: «Останні 2 роки Польща перебуває в стані епідемії. Однак у цей час темпи появи нових випадків зараження значно сповільнилися. Ми дуже уважно стежили за впливом повернення дітей до школи та великим напливом біженців. На наш погляд, обидва явища не зламали спадний тренд.
Водночас, найбільш важливим елементом спостережень епідеміологів є ситуація в лікарнях. Незважаючи на велику кількість заражень у 5-й хвилі, яка на рубежі січня й лютого поточного року досягла в Польщі 60 тис., число госпіталізацій залишилося нижче від рівня 20 тис. Варіант Омікрон виявився менш важким, ніж варіант Дельта. І хоча останнім часом у Європі спостерігається зростання кількості нових випадків зараження, це не призводить до збільшення числа госпіталізацій.
Великобританія та Німеччина недавно прийняли рішення зняти всі обмеження, пов’язані з епідемією COVID-19. Польща вирішила приєднатися до них і скасувала обов’язок носіння масок у громадських місцях, у тому числі транспорті з 28 березня. Однак, в установах охорони здоров’я зобов’язання поки що діє – маски повинні бути як у персоналу, так і в пацієнтів.
Також було прийняте рішення щодо скасування домашньої ізоляції та карантину. Пацієнти, у яких буде виявлена інфекція, отримають лікарняний аркуш. Такі пацієнти повинні перебувати вдома, але їх не буде контролювати Санітарно-епідеміологічна інспекція. Звичайно, у випадку виникнення спалахів Міністерство охорони здоров’я має право вводити карантин та ізоляцію на певних територіях, але ці інструменти будуть обмежені особливими випадками.
З 1 квітня в Польщі змінилися підходи до тестування у відношенні COVID-19. Безкоштовні тести будуть доступні тільки за призначенням лікаря, у випадку позитивного результату лікар прийматиме рішення щодо видачі лікарняного.
Як підкреслив Гжегож Ющик, директор Національного інституту суспільної охорони здоров’я, у Польщі вже 2 роки працює Група з моніторингу та прогнозування перебігу епідемії COVID-19. Згідно з її висновками, у Польщі не варто очікувати значного зростання числа заражень у найближчому майбутньому.
За словами директора Національного інституту суспільної охорони здоров’я, рівень антитіл знижується через 4-6 місяців після вакцинації. Наразі триває дискусія про доцільність уведення бустерних доз вакцини. Однак це стосується певних груп пацієнтів, наприклад, із хронічними захворюваннями. Зазначимо, що багато жителів Польщі вже одержали бустерну дозу за бажанням незалежно від наявності в них хронічних захворювань.
Водночас, заступник начальника Головної санітарної інспекції Кшиштоф Сачка повідомив, що пандемія не закінчується.
Як тільки буде виявлена загроза поширення вірусу, ми повернемося до обмежень у вигляді карантину. Епідеміологічна ситуація може змінитися в будь-який момент, тому ми будемо за нею постійно стежити, – зазначив він.
На думку експертів, у весняно-літній період не має бути значного збільшення випадків зараження. Але осіння пора року залишається періодом підвищеного ризику.
Що стосується біженців з України, то практика показує, що більшість із них не щеплені проти COVID-19, але перехворіли респіраторним захворюванням, викликаним цим вірусом. Найчастіше доводиться мати справу з наслідками перенесених пневмоній. Важко уявити, яким чином Польща вирішувала б питання розміщення в карантині майже 3 млн українських біженців в умовах раніше діючих обмежень!?