Нагляд за лікарями, прийнятими на роботу за спрощеною процедурою: що передбачено в польському законодавстві?

Нагляд за лікарями, прийнятими на роботу за спрощеною процедурою: що передбачено в польському законодавстві?

Лікарі з-за меж ЄС, які працевлаштовуються в Польщі за спрощеною процедурою, спочатку працюють під наглядом так званого опікуна. Опікун – це лікар-спеціаліст, який постійно працює у відділенні разом із лікарем-іноземцем і відповідає за нього.

Проблема в тому, що поки лікар-іноземець перебуває під опікою польського колеги, його функціонал обмежений – він повинен робити те, що йому скаже опікун, чергувати, коли дозволить опікун, і т. д. Тому наші лікарі прагнуть якнайшвидше вийти з-під опіки. Ми ж розібралися, що ж із цього приводу говорить польське законодавство?

1. Скільки часу лікар з-за меж ЄС, який одержав обмежене або умовне право на лікарську діяльність у Польщі, повинен працювати під наглядом польського лікаря?

Нагадаємо, що в польському законодавстві передбачено декілька процедур спрощеного працевлаштування для лікарів і стоматологів. Перша – це коли лікаря або стоматолога прийнято на роботу для виконання певних функцій у певному місці й на певний час.

Для одержання такого дозволу на роботу лікар повинен мати мінімум 3 роки стажу за фахом протягом останніх 5 років, задекларувати знання польської мови, і в нього має бути довідка від лікарні з гарантією працевлаштування. У цьому випадку, згідно із законом, лікар повинен працювати під наглядом опікуна 1 рік.

Друга процедура діє в період епідемії або стану епідемічної загрози (з 1 квітня 2022 р. у Польщі діє стан епідемічної загрози, а до цієї дати була епідемія). Працевлаштовуючись за цією процедурою, лікар одержує умовне право на лікарську діяльність, а опікунський нагляд може бути скорочений до 3 місяців.

Рішення про призначення опікуна для лікаря з-за східних кордонів Польщі здається обґрунтованим – мовний бар’єр, ведення медичної документації, знайомство з обладнанням і прийнятими в Польщі схемами лікування – усе це вимагає часу. Тому роботу лікаря-іноземця в цей період повинен контролювати досвідчений польський колега.

Однак спосіб такої опіки, права й обов’язки опікуна та лікаря-іноземця законодавчо не врегульовані, у зв’язку із чим виникає різниця в тлумаченнях. Теоретично в польських лікарнях повинні бути свої внутрішні регламенти, які регулювали б це питання. Однак їх немає, як і єдиної позиції із приводу нагляду за лікарями-іноземцями. Тому в різних лікарнях спостерігаються зовсім різні підходи до організації їх роботи.

2. Які права та обов’язки польського лікаря-опікуна?

Оскільки в законі про професії лікаря та стоматолога правила нагляду за роботою лікаря-іноземця, прийнятого на роботу за спрощеною процедурою, не регламентуються, то, на думку польських юристів, лікарня може використовувати для внутрішніх регламентів положення, що визначають спосіб нагляду за лікарями в процесі спеціалізації.

Так, керівник спеціалізації серед іншого оцінює діагностичні тести, запропоновані й виконані лікарем, їх інтерпретацію, методи лікування, прогноз і рекомендації для пацієнта. Тобто спочатку лікар-іноземець повинен узгоджувати зі своїм опікуном буквально все й виконувати його доручення, пов’язані із професійною діяльністю. Якщо це, звичайно, буде передбачено внутрішнім регламентом.

На практиці ж ситуація скрізь різна й багато в чому залежить від досвіду та вмінь лікаря-іноземця. Буває так, що вже через місяць наші лікарі працюють самостійно – чергують, виконують лікарські маніпуляції, призначають лікування та оформляють усі необхідні документи, у тому числі виписують рецепти та лікарняні.

3. Які наслідки для лікаря-опікуна, якщо його підопічний зробив лікарську помилку?

У законодавстві це питання не врегульоване, ідеться лише про необхідність призначення опікуна, що в остаточному підсумку нічого не пояснює та не вирішує проблему відповідальності лікаря в разі вчинення помилки. На практиці цілком імовірно, що обидва лікаря будуть відповідати за медичну помилку. На думку юристів, буде солідарна відповідальність, тобто юридично будуть визначені два суб’єкти відповідальності, але відшкодування шкоди однією відповідальною особою звільняє від відповідальності іншу.

P.S. Аналіз польського законодавства у сфері нагляду за лікарями-іноземцями, працевлаштованими за спрощеною процедурою, свідчить про низку серйозних проблем, які потребують урегулювання. Не регламентовано обов’язки опікуна стосовно лікаря-іноземця, не вирішено питання з відповідальністю за лікарську помилку. Також, на думку польських юристів, лікарі-іноземці повинні знати польську мову та основи польського медичного права.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши