Міграція лікарів з-за меж ЄС до Польщі відбувається значно повільніше, ніж очікувалося

Міграція лікарів з-за меж ЄС до Польщі відбувається значно повільніше, ніж очікувалося

Лібералізація доступу до медичних професій у Польщі для іноземців з-за меж ЄС передбачена двома законами – про COVID і про медичний персонал. Прийняття цих законів було продиктоване нестачею медичних кадрів, особливо в регіонах, які польські лікарі вважають непривабливими для роботи, та епідемією COVID.

Тенденція до відкриття доступу на ринок праці для іноземців характерна не тільки для системи охорони здоров’я Польщі. Ініціативи уряду Матеуша Моравецького всіляко сприяють трудовій міграції в різних сферах економіки. В останні роки імміграція в Польщу триває швидкими темпами. Так, за даними Євростату, до початку пандемії Польща була лідером за кількістю економічних іммігрантів, допущених з-за меж ЄС.

У деяких країнах системи охорони здоров’я сильно залежать від іноземних лікарів. Наприклад, у Німеччині в 2019 р. із 402 тис. лікарів більш ніж 58 тис. – іноземці. Для політиків, які приймають рішення в цій сфері, залучення іноземців у систему охорони здоров’я є досить вигідним. Адже рішення про еміграцію приймають освічені люди, майбутні платники податків, часто зі значними професійними досягненнями.

Однак польські експерти вважають некоректним порівнювати ситуацію з міграцією лікарів у межах ЄС, наприклад, з Польщі до Німеччини, і з-за меж ЄС до Польщі. Справа в тому, що рішення, спрямовані на полегшення міграції лікарів у межах ЄС, передбачають усунення адміністративних бар’єрів. А нововведення польського законодавства фактично дискримінують польських лікарів порівняно з їхніми колегами з-за меж ЄС, оскільки для лікарів-мігрантів передбачені більш м’які вимоги, ніж для поляків.

Нові правила поширюються на лікарів з усього світу, включаючи країни, де, м’яко кажучи, рівень освіти (не тільки в галузі медицини) не такий, як мав бути, та становить велику загадку.

Відмінності в освіті між Польщею та іншими країнами – це факт. Досить сказати, що в Україні лікар отримує сертифікат фахівця після інтернатури, яка, наприклад, у випадку анестезіології триває 2 роки. Для порівняння: у Польщі резидентура з анестезіології та інтенсивної терапії – це 6 років роботи та навчання.

У другій половині січня першим медикам із країн, що не входять до ЄС, був наданий дозвіл на практику в Польщі за спрощеною системою. Міністр охорони здоров’я особисто передав рішення 3 білоруським і 2 українським лікарям.

Після отримання позитивного рішення від міністра охорони здоров’я лікар повинен звернутися до регіональної лікарської палати для видання обмеженого права на медичну практику (PWZ). Палата протягом 7 днів повинна надати PWZ. Якщо через 7 днів палата не видала PWZ без пояснення причини, лікар має право працювати в лікарні, яка погодилася його працевлаштувати, до завершення процедури перевірки документів палатою.

Це ще одна причина загострення спору між урядом, який прагне до швидкого збільшення кількості лікарів, що набираються за спрощеною системою, і медичним самоврядуванням, яке не має наміру «автоматично» штампувати офіційні рішення без перевірки документів.

Станом на 6 квітня до міністерства охорони здоров’я надійшло 263 заяви від лікарів і стоматологів із країн, що не входять до ЄС, 87 % з них від громадян України та Білорусі. 97 заявок було схвалено та 2 відхилено. Інші перебувають на розгляді.

«Міністр охорони здоров’я виніс два негативні рішення у зв’язку з тим, що навчання за спеціалізацією не збігалося із програмою навчання за фахом у Республіці Польща, а також через відсутність документального підтвердження необхідного регулярного підвищення кваліфікації в певній галузі медицини», – інформує відомство.

У регіонах ситуація із залученням лікарів зі сходу виглядає по-різному. Наприклад, лікарня в Стараховицях (Свентокшиське воєводство) давно намагається взяти на роботу лікарів з-за східного кордону. Але тільки після внесення змін до закону про професії лікаря та стоматолога справа зрушилася з мертвої точки.

«Ми прийняли на роботу патологоанатома, патолога, двох хірургів, двох анестезіологів, двох педіатрів, терапевти та лікаря швидкої допомоги», – говорить Гжегож Калета, директор обласного центру охорони здоров’я в Стараховицях. Лікарі будуть підвищувати свою кваліфікацію під наглядом фахівців із лікарні. Незабаром вони зможуть лікувати та оперувати пацієнтів самостійно.

А в Підкарпатті жодна з медичних установ, підлеглих воєводському самоврядуванню, не скористалася можливістю прийняття на роботу лікарів із дипломом з-за меж ЄС за спрощеною процедурою та не зацікавлена в їх отриманні в найближчому майбутньому.
Одне можна сказати напевно – міграція лікарів з-за меж ЄС до Польщі відбувається значно повільніше, ніж очікувалося. Чи посилиться професійна міграція медпрацівників до Польщі найближчим часом? Це залежить від багатьох факторів, включаючи політичну ситуацію.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши