
Білорусь розірвала угоду з Польщею про взаємне визнання університетських дипломів і вчених ступенів: чи варто турбуватися лікарям?
Білорусь в односторонньому порядку розірвала угоду між Урядом Республіки Білорусь і Урядом Республіки Польща про визнання еквівалентності вищої освіти та вчених ступенів. Про це повідомили білоруські ЗМІ. Розпорядження про розірвання угоди, підписане прем’єр-міністром Білорусі Романом Галученком, було опубліковано 27 жовтня на сайті білоруського уряду, хоча формально воно було підписане 25 жовтня й набуло чинності в день підписання.
Відразу заспокоїмо білоруських лікарів, фармацевтів і ветеринарів – вони як і раніше матимуть можливість підтвердити свої дипломи в Польщі. Справа в тому, що угода, яку в односторонньому порядку розірвала Білорусь, стосується права вступати до університетів, продовжувати навчання в аспірантурі та докторантурі. Процедура визнання медичних, фармацевтичних, ветеринарних і деяких інших дипломів, отриманих у республіці Білорусь, еквівалентними польським не потрапляла під дію даної угоди.
Коли вищевказана угода була підписана, Міністерство охорони здоров’я та Міністерство науки і вищої освіти Польщі надали таке пояснення відносно визнання деяких дипломів, у тому числі медичних.
«До приєднання до Європейського союзу Польща була пов’язана двосторонніми та багатосторонніми угодами про визнання освіти, включаючи так звану Празьку конвенцію, що передбачають автоматичне визнання дипломів. Після того як Польща стала членом ЄС, вона розірвала низку угод, у тому числі Празьку конвенцію.
Видача свідоцтв про еквівалентність дипломів лікарів, стоматологів, фармацевтів, медичних сестер, акушерок, ветеринарів та архітекторів із відповідними польськими документами суперечила б законодавству ЄС, яке вимагає від держав-членів гармонізувати вимоги до освіти в цих професіях (Директива 2005/36/ЄС Європейського парламенту та Ради від 7 вересня 2005 р.). Тому згадані вище дипломи визнаються в Польщі через процедуру нострифікації».
Також звертаємо увагу на положення Закону Польщі про вищу освіту та науку, згідно з яким «диплом про закінчення навчання за кордоном може бути визнаний еквівалентним відповідному польському диплому та професійному званню на підставі міжнародного договору, що визначає еквівалентність, а за відсутності такого договору – у порядку нострифікації».
І, нарешті, деякі країни пострадянського простору після розпаду СРСР не уклали з Польщею угоди про визнання еквівалентності вищої освіти. Наприклад, такий договір не укладали Вірменія, Казахстан, Молдова, Росія. Як зазначено в інформації, розміщеній на урядовому порталі Польщі, визнання дипломів, отриманих у цих країнах, еквівалентними з польськими дипломами лікаря, стоматолога, фармацевта, медсестри, акушерки, ветеринара та архітектора можливе тільки після нострифікації.
Нагадаємо, що відповідно до закону Польщі про професії лікаря та стоматолога для підтвердження диплома лікаря крім нострифікації введено процедуру верифікації. Дана процедура, як і нострифікація, передбачає складання тестового іспиту з метою перевірки знань за основними напрямками медицини (терапія, хірургія, педіатрія, гінекологія і т. д.). Однак верифікаційний іспит коштує суттєво дешевше, ніж нострифікаційний.
На завершення ще раз підкреслимо, що розірвання угоди між Урядом Республіки Білорусь і Урядом Республіки Польща про визнання еквівалентності вищої освіти та вчених ступенів жодним чином не впливає на можливості білоруських лікарів, які вирішили емігрувати до Польщі. Вони можуть вибрати будь-яку з наданих польським законодавством процедур (нострифікація, верифікація) для визнання свого медичного диплома еквівалентним польському.