
Отримання посвідки на проживання в Польщі: лікарю-стажисту не потрібен дозвіл на роботу
Після нострифікації та складання мовного іспиту лікарі із країн – не членів ЄС найчастіше приїжджають до Польщі для післядипломного стажування за річною національною візою. Через рік для подальшого легального перебування та роботи необхідно або відкрити нову візу, але для цього доведеться знову їхати до своєї країни, або оформити тимчасову посвідку на проживання із правом роботи. Зрозуміло, що другий варіант найбільш прийнятний.
Розглянемо порядок подання та перелік документів для отримання тимчасової посвідки на проживання для лікаря-стажиста. Подати документи на карту можна з першого й до останнього дня легального перебування та роботи в Польщі. Документи подаються до воєводського управління (urząd wojewódzki) за місцем проживання до відділу з обслуговування іноземців. Документи можна або подати особисто, або надіслати поштою – у такому випадку іноземець буде викликаний в управління для здавання відбитків пальців.
Щоб подати документи особисто, необхідно зареєструватися в черзі on-line, а це досить складно. Наприклад, у жовтні поточного року в одному з воєводств реєстрація on-line відкрилася 20-го числа після 00.00. Уранці 21-го числа вже всі можливі дати були зайняті. Справа в тому, що допомога в поданні документів на легалізацію перебування та роботи в Польщі – це прибутковий бізнес. Фірми беруть за такі послуги близько 500 зл. Імовірно, тому реєстрація on-line важкодоступна для звичайної людини.
Якщо ви не хочете платити посередникові, то або треба ловити момент і зареєструватися, або надсилати документи поштою – рекомендованим листом із повідомленням. Документи поділяються на першорядні, без яких справа не розглядається, і другорядні, які можна довезти в процесі розгляду документів.
Першорядні:
- заява (розміщена на сайті воєводського управління, заповнюється польською мовою);
- копія паспорта (сторінки з візами, печатками про перетин кордонів);
- 4 фотокартки 3,5×4,5 см;
- прикріплення до заяви № 1 (załącznik Nr 1) (заповнюється роботодавцем);
- ксерокопія трудового договору;
- документ про прописку на території Польщі (zameldowanie) + договір про наймання житла (якщо лікар проживає в орендованому житлі);
- квитанції про оплату гербового збору (440 зл.) + оплату вартості карти тимчасової посвідки на проживання (50 зл.);
- PESEL.
Звертаємо увагу, що лікареві-стажистові не потрібно подавати документ, який називається «дозвіл на роботу» (zezwolenia do pracy). Звільнення від подання цього документа визначене в розпорядженні Міністра праці від 21 квітня 2015 р., де зазначено, що дозвіл на роботу не потрібен у випадку, якщо іноземці проходять у Польщі професійне стажування.
Другорядні:
- довідка із ZUS про наявність медичної страховки;
- довідка з податкової (urządu skarbowego) про відсутність заборгованості за податками;
- довідка про доходи теж із податкової.
Після того, як документи подано, інспектор ставить у паспорті печатку. Це надає право перебувати та працювати в Польщі, але якщо строк дії національної візи закінчився, то виїжджати до інших країн Шенгена не можна. Якщо ж після закінчення дії візи лікар поїде на батьківщину, то з такою печаткою виїхати з Польщі можна без проблем, але в’їхати – тільки на підставі нової візи. Звичайно, краще дочекатися карти, а потім уже їхати на батьківщину.