У Польщі збільшується дефіцит хірургів

У Польщі збільшується дефіцит хірургів

У польських лікарнях катастрофічно не вистачає хірургів. Випускники медичних вишів не хочуть вибирати цю спеціалізацію, оскільки вона вимагає великої відповідальності та пов’язана з безліччю обов’язків.

Крім того, молоді лікарі бояться відповідальності. Ситуація з хірургами в деяких регіонах Польщі драматична. Наприклад, недавно з відділення невідкладної медичної допомоги (SOR) воєводської лікарні м. Рибник звільнилися відразу 5 лікарів, включаючи завідувача відділення, а ще раніше звільнилися хірурги. Польські лікарі попросту втомилися від навантаження.

За даними Вищої лікарської палати, у Польщі працюють 8,9 тис. фахівців із загальної хірургії. Ураховуючи поточні потреби медичних установ і кількість проведених операцій, цієї кількості недостатньо. Під час останнього набору до резидентури із загальної хірургії незайнятими залишилися 400 вакансій.

Кшиштоф Мадей, віце-президент Вищої медичної ради, фахівець із загальної хірургії коментує ситуацію так: «Загальна хірургія – пріоритетна спеціалізація. У нас склалася кризова ситуація з фахівцями із загальної хірургії. Відповідальність велика, і потрібно ще працювати в команді. Тим часом, молоді лікарі сьогодні більше обирають вузьку спеціалізацію, де вони можуть працювати самостійно, наприклад, рентгенологію».

Оскільки хірургів не так багато, виникає ще одна проблема – нікому навчати молодих лікарів, які хотіли б здобути цю спеціалізацію. Представники старшого покоління лікарів, які спеціалізуються в цій галузі, працюють понад норму, беруть додаткові зміни.

«Нестача хірургів призводить до величезної кількості чергувань і виснаження лікарів. А молоді лікарі чергувати не хочуть, вони не хочуть займатися канцелярською роботою, думати, як правильно описати операцію, яким скористатися кодом для Національного фонду охорони здоров’я», – говорить Кшиштоф Мадей.

Експерти також звертають увагу на те, що в Польщі неприродно велика кількість хірургічних відділень. Сьогодні для того, щоб лікарня, у тому числі районна, потрапила до госпітальної мережі, вона повинна мати хірургічне відділення.

Маріан Пашко, президент приватної лікарні в Замосці вважає, що так багато відділень хірургії не потрібно. «Який сенс районній лікарні утримувати відділення хірургії, якщо там проводиться 5 операцій на тиждень? Чи не краще лікарням співпрацювати між собою, і якщо десь у районі працює загальна хірургія, то навіщо таке саме відділення відкривати в сусідній лікарні? Поточна ситуація загострює боротьбу за персонал, за хірургів у першу чергу», – стверджує Маріан Пашко.

Експерти зазначають, що майбутнє за об’єднанням хірургічних відділень у великі лікарні. Це дозволить підвищити ефективність роботи та якість результатів лікування. Цим шляхом ідуть країни Західної Європи. У Польщі цій меті мала була служити реформа лікарень, підготовлена урядом. Однак, імовірно, через війну в Україні та майбутні парламентські вибори очікувані зміни не будуть реалізовані найближчим часом, оскільки вони можуть спричинити ліквідацію деяких лікарень і відділень.

До всього іншого, польських лікарів лякає те, що вони повинні будуть відповідати за українських колег, які одержують право на роботу за спрощеними процедурами. При цьому хірургічні операції пов’язані з великим ризиком лікарської помилки, а Сейм хоче посилити відповідальність лікарів.

«Посилення відповідальності не зменшить кількість помилок, а тільки підвищить ризик їх приховування та негативно вплине на вибір ризикованих спеціальностей. Замість того, щоб возитися із правилами відповідальності, ви повинні створити прозору систему якості, яка включає виявлення помилок і можливість вчитися на них», – зазначає Оскар Лути, адвокат і фахівець із медичного права з юридичної фірми Firefield.

Загальна хірургія є однією з базових галузей медицини, а охочих займатися нею все менше й менше. Польські експерти стверджують, що від уряду потрібні стимули, а не стримуючі фактори.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...