
Хвиля українських медиків у Польщі: 5 тис. заяв від лікарів, 2 тис. – від медсестер, 3 тис. дозволів від МОЗ
Станом на грудень 2022 р. лікарі та стоматологи з України подали близько 5 тис. заяв про дозвіл на роботу в Польщі за спрощеною процедурою. Близько 2 тис. заяв надійшло від українських медсестер. Видано близько 3 тис. позитивних рішень. Про це повідомила Малгожата Задорожна, директор Департаменту розвитку медичних кадрів Міністерства охорони здоров’я Польщі, під час Конгресу суспільної охорони здоров’я, що відбувся у Варшаві.
За словами директора департаменту, польські лікарні та поліклініки дуже зацікавлені в прийнятті на роботу медичних кадрів, що іммігрують до Польщі з охопленої війною України. «Хвиля медперсоналу з України після 24 лютого велика. З початку війни близько 5 тис. лікарів і стоматологів звернулися до міністра за дозволом на роботу за спрощеними правилами», – зазначила М. Задорожна.
«Ми також плануємо впровадити спрощену систему працевлаштування для медичних рятувальників», – додала вона. М. Задорожна звернула увагу на те, що в Україні ця професія поки що не розвинена, відсутні освітні установи, які випускали б медичних рятувальників, їхню роботу виконують фельдшери.
«Під час розгляду заявок на роботу медичного рятувальника ми керуємося професійним досвідом. Якщо кандидат демонструє такий досвід і має медичну спеціальність, яка надає право на роботу медичним рятувальником в Україні, ми готові прийняти позитивне рішення відносно такого кандидата», – повідомила директор департаменту.
Перевірка заяви та документів забирає в середньому 3-5 місяців. Роботодавці нарікають на занадто тривалий процес їх розгляду. М. Задорожна погодилася, що 3-5 місяців – це дійсно довго. За її словами, українські медики, що претендують на роботу в Польщі, можуть використовувати цей час для участі в мовних курсах і знайомства з польською системою охорони здоров’я. Адже, перш ніж розпочати роботу за спеціальністю, вони можуть працювати на допоміжних посадах, наприклад, на позиції асистента лікаря.
Директор департаменту пояснила, що міністерство так довго розглядає заяви у зв’язку з тим, що якість документів, надаваних кандидатами, досить низька. Найчастіше лікарі й медсестри надають неповну інформацію, і фахівці міністерства повинні запитувати в них необхідні відомості.
У свою чергу, роботодавці, які наймають медиків з України, уважають, що строки розгляду заяв медиків занадто затягнуто. Так, наприклад, представник адміністрації комерційної мережі лікарень і поліклінік повідомила таке: «Як роботодавець ми подали 30 заяв, але поки що одержали тільки 3 дозволи. Ми хочемо, щоб ці лікарі почали працювати якнайшвидше, тим більше що в наших клініках лікуються тисячі українців».
У свою чергу, лікар з України, який на сьогодні працює у відділенні невідкладної допомоги лікарні МВС у Варшаві, зазначив, що українські лікарі добре адаптуються в Польщі. Причому це стосується як молодих, так і літніх лікарів. «Серед тих лікарів, яким удалося влаштуватися на роботу, я не знаю нікого, хто не впорався б», — сказав він.
Однак лікар підкреслив, що медикові для роботи в Польщі та спілкування з пацієнтом необхідне знання польської мови на рівні вище від середнього. Також він додав, що лікарям з України потрібен період професійної адаптації: «Професійні навички польських колег відрізняються від наших, тому українським лікарям треба час, щоб пристосуватися до правил роботи в польських установах охорони здоров’я».