Нова система набору до резидентури з осені 2022 р.: як це працюватиме?

Нова система набору до резидентури з осені 2022 р.: як це працюватиме?

Ми вже повідомляли про те, що з осені поточного року набувають чинності поправки до Закону про професії лікаря та стоматолога, які передбачають істотні зміни системи відбору лікарів на навчання за спеціалізацією. Відповідаємо на найважливіші запитання, що стосуються цього нововведення.

Хто може претендувати на навчання?

Як і колись, здобуття спеціалізації можливе в 2 режимах – резидент і нерезидент. Претендувати на резидентуру може тільки лікар без спеціалізації, у тому числі лікар-іноземець, який підтвердив диплом, пройшов післядипломне стажування та склав підсумковий лікарський іспит (LEK). Лікар-іноземець, у якого досвід роботи за фахом на батьківщині становить більше 3 років, може спробувати підтвердити свою спеціалізацію в Польщі, відправивши відповідний пакет документів до МОЗ.

Претендувати на навчання в режимі «нерезидент» можуть як лікарі без спеціалізації, так і лікарі, які вже здобули або підтвердили спеціалізацію й хочуть здобути ще одну. Різниця між режимами «резидент/нерезидент» полягає в тому, що в першому випадку навчання лікаря оплачує МОЗ, у другому – роботодавець.

Як виглядатиме загальнодержавний набір на навчання?

Процедура набору як і раніше буде проводитися через електронну Систему моніторингу освіти (System Monitorowania Kształcenia – SMK). Дотепер можна було подати заявку на резидентуру за однією спеціальністю в одному воєводстві та вказати 3 бажаних бази (лікарні).

Нові правила відкривають можливість для подання заявок на навчання за фахом по всій території Польщі. Лікар може подати максимум 15 варіантів у порядку надання переваги. Кожний варіант повинен складатися з обраної спеціальності, воєводства та режиму навчання (резидент/нерезидент). Для кожного варіанта лікар указує до 3 лікарень, також у порядку надання переваги.

За що нараховуються бали у кваліфікаційній процедурі?

Бали нараховуються не тільки за результат LEK/LDEK, але й за наукові досягнення, у тому числі науковий ступінь доктора медичних наук або публікації в наукових журналах. Зокрема, під час кваліфікаційного відбору будуть ураховуватися:

  • результат LEK/LDEK (до 200 балів);
  • результат екзамену за спеціалізацією (PES) у разі відбору на навчання в режимі «нерезидент» (до 200 балів);
  • кандидат медичних наук (5 балів);
  • публікації в наукових журналах, що входять до списку міністра, відповідального за науку (0,5 бала за участь в одній публікації, максимум 5 балів);
  • не менше 3 років роботи за спеціальністю в акредитованій установі охорони здоров’я, у разі відбору на навчання в режимі «нерезидент» (максимум 5 балів).

Якщо два й більше претенденти одержують однаковий результат, ураховується середнє арифметичне оцінок за навчання в університеті.

Покрокова процедура працевлаштування

Щорічно до 28 січня та 28 серпня директор Центру медичної післядипломної освіти (Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – CMKP) повідомляє про наявність вільних місць на сайті CMKP і в Системі моніторингу освіти (SMK). Список лікарів, які пройшли кваліфікацію в першому етапі, тобто зарахованих на навчання в режимі «резидент», оприлюднюється до 5 квітня та 5 листопада.

Якщо лікар відмовиться від навчання після кваліфікації в першому етапі або не пройде кваліфікацію, він може взяти участь у другому етапі набору на навчання в режимі «нерезидент». Списки лікарів, які пройшли 2-й етап кваліфікації (на навчання в режимі «нерезидент»), будуть оприлюднені до 10 квітня та 10 листопада.

Апеляції можуть бути подані протягом двох днів із моменту публікації рейтингових списків.

Чи можлива зміна спеціалізації в процесі навчання?

Якщо резидент розпочне навчання за спеціалізацією, він може подати заявку на резидентуру в іншій галузі медицини протягом перших 12 місяців роботи без пояснення причин. Цю опцію можна використати один раз.

Друга зміна спеціалізації можлива після проходження базового модуля. Наприклад, у випадку спеціалізації з алергології після проходження 3-річного базового модуля з внутрішніх хвороб можна змінити спеціалізацію на ангіологію, що має такий самий базовий модуль. Для цього необхідно буде взяти участь у конкурсі на вступ до резидентури з ангіології, подавши на конкурс результати модульного іспиту.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши