
Скасування післядипломного стажування в Польщі – логіка ініціатора
Фото: Марчин Гручала, ректор Гданського медичного університету (с) Paweł Sudara Gumed
Раніше ми повідомляли, що Конференція ректорів медичних академічних університетів (KRAUM) виступила із пропозицією скасувати в Польщі післядипломне стажування лікарів і стоматологів. Дану пропозицію висловив Марчин Гручала, ректор Гданського медичного університету, голова KRAUM. В інтерв’ю для популярного медичного видання він пояснив, чому виникла така ініціатива.
За словами ректора Гданського медичного університету, на сьогодні в розпорядженні польських студентів-медиків є сучасні симуляційні кабінети, обладнані фантомами високої якості, які готують майбутніх лікарів до безпосереднього контакту з пацієнтом.
«Аналогічні рішення були прийняті в більшості європейських країн, де також скасували післядипломне стажування, визнаючи медичний диплом достатньою умовою для отримання права на практику», – повідомив Марчин Гручала.
Також він підкреслив, що в Польщі відзначається гостра нестача лікарів. Їхнє навчання – довгостроковий процес, який включає 6 років навчання, 1 рік післядипломного стажування та 5-6 років резидентури. «Оскільки лікарі вкрай необхідні в нашій системі охорони здоров’я, KRAUM прийняв постанову із проханням до Міністерства охорони здоров’я скасувати обов’язкове післядипломне стажування для лікарів і стоматологів, що автоматично скоротить тривалий курс навчання для лікаря-спеціаліста на рік», – зазначив ректор.
Зекономлені кошти запропоновано направити на збільшення кількості місць у медичних університетах Польщі та підвищення якості навчання в медичних вишах.
«Стажування – це, безумовно, дуже зручний спосіб увійти в професію, що дозволяє звикнути до системи. Однак це може відбутися й у період профільного навчання у виші – так відбувається в більшості європейських країн. Польські студенти вказують на недоліки в системі вищої освіти, і це правильно», – підкреслив Марчин Гручала.
За його словами, весь останній рік навчання в польських медичних вишах присвячене інтенсивним практичним заняттям як біля ліжка хворого, так і в амбулаторних умовах, а також у медичних симуляційних центрах. На думку ректора, такий тип навчання сприяє можливості усвідомленого прийняття майбутнім випускником рішення про спеціалізацію.
Відповідаючи на запитання, чи проводилися консультації щодо позиції KRAUM зі студентами та медичною спільнотою, Марчин Гручала пояснив, що KRAUM приймає рішення без попередніх консультацій. Водночас Конференція відкрита для діалогу зі студентами та резидентами, і ректори готові докладно розповісти про свою ініціативу.
«Емоції і страх, особливо страх змін, природні та зрозумілі. Але для академічного співтовариства завжди є місце для діалогу. Якщо є бажання поговорити, запрошую до конструктивного обговорення», – сказав на завершення інтерв’ю ректор Гданського медичного університету.
P.S. В історії зі скасуванням післядипломного стажування є одне важливе запитання: яким чином молоді лікарі будуть вступати до резидентури? Наразі для вступу до резидентури лікарі-стажисти та студенти останнього курсу медичного університету складають підсумковий лікарський іспит (LEK). Якщо післядипломне стажування буде скасоване, то чи буде скасований LEK? Адже, дотримуючись логіки ректора Гданського медичного університету, польському випускникові буде досить скласти випускний іспит і подати його результати на конкурс до резидентури. У такому випадку, як вступати до резидентури лікарям-іноземцям?
Поки що ініціатива KRAUM викликає багато запитань. Ми будемо стежити за розвитком подій та інформувати наших читачів.