Система безперервної медичної освіти – пострадянські міфи та європейська реальність

Система безперервної медичної освіти – пострадянські міфи та європейська реальність

У країнах пострадянського простору існує міф про те, що лікар зобов’язаний навчатися та відвідувати курси підвищення кваліфікації протягом усієї своєї професійної кар’єри. Наслідком цієї помилкової думки є так звані кваліфікаційні категорії, які присвоюються лікарям після атестації.

Раз на 5 років лікарі України, Росії та Білорусі зобов’язані підтверджувати свою категорію або підвищувати її. По суті, підвищення категорії нічого не дає, крім незначного збільшення базової ставки. Однак атестація лікаря – це обов’язкова умова для можливості продовжувати професійну діяльність. Хоча всім відомо, що курси підвищення кваліфікації – це профанація.

З лікарів, які беруть участь у курсах підвищення кваліфікації, просто збирається невелика винагорода. Наприклад, в Україні в академіях післядипломної освіти беруть із лікарів приблизно до 500 грн, проте з кожного. Для лікаря, як кажуть, «не боляче», а для тих, хто бере участь у цьому процесі, сума виходить пристойна.

Ця корупція вигідна всім, крім пацієнтів. Тому можна не сумніватися – система післядипломної медичної освіти в країнах пострадянського простору зміниться не швидко, а розмови про «освіту через усе життя» будуть і далі підмінювати реформи.

А що в Польщі?

Післядипломна освіта лікарів включає дві форми навчання: обов’язкове післядипломне стажування та необов’язкова спеціалізація. Крім них існує ряд інших варіантів здобуття нових знань, які сприяють професійному розвитку лікарів, такі як курси підвищення кваліфікації, стажування, семінари, конференції або симпозіуми. Але вони не впливають на формальну сторону професійного розвитку та не є обов’язковими.

Якщо в країнах пострадянського простору післядипломна освіта лікарів – це «корова, яку доять» виключно установи системи вищої медичної освіти – академії післядипломної освіти та медичні університети, у яких є відповідні кафедри, то в Польщі – це регульована господарська діяльність, якою можуть займатися різні суб’єкти.

Суб’єктами, уповноваженими на проведення обов’язкового післядипломного стажування, є медичні установи, у тому числі ті, шо діють на правах індивідуальної медичної практики. За узгодженням із відповідною обласною медичною радою, маршал воєводства вносить ці лікарні та поліклініки до списку осіб, уповноважених проводити післядипломне стажування.
Якщо йдеться про спеціалізацію, то її можуть надавати тільки акредитовані установи.

Акредитація – це процедура оцінки даного підрозділу з точки зору відповідності вимогам, що пред’являються до персоналу та обладнання, а також обсягу надаваних медичних послуг, що гарантують відповідний рівень освіти.

Право на навчання з метою здобуття спеціалізації підтверджується включенням установи до списку міністра охорони здоров’я. До CMKP повинна бути надана інформація, що містить основні дані про суб’єкта, який проводить курс, організацію та спосіб навчання, дидактичну базу, кваліфікацію навчального персоналу та ін.
До 31 грудня CMKP на своєму сайті розміщує список організацій, які проводять навчальні курси, охоплювані програмою спеціалізації.

Також у післядипломній медичній освіті польських лікарів мають право брати участь:

  • медичні університети, медичні академії, Медична колегія Ягелонського університету та Медичний університет Лодзі;
  • наукові установи, які провадять освітню діяльність у галузі медичних наук, наприклад, із системи Польської академії наук;
  • Медичний центр післядипломної освіти (CMKP), який працює на принципах, установлених для університету, незважаючи на відсутність офіційних прав університету;
  • Науково-дослідні інститути, такі як Інститут туберкульозу та хвороб легенів, Інститут сільської медицини, Онкологічний центр, Національний інститут гігієни та Центр здоров’я дітей;
  • Наукові співтовариства та професійні асоціації лікарів.

Платити за участь в освітніх заходах можуть самі лікарі, якщо, звичайно, вони зацікавлені в здобутті певних знань; лікувальні установи, які зацікавлені в тому, щоб лікар пройшов певний освітній курс; спонсори. Але, повторимося, участь в освітніх заходах, крім тих, які проводяться в рамках післядипломного стажування, не обов’язкова.

P. S. Якщо вам набридло платити за курси підвищення кваліфікації, які насправді не впливають на кваліфікацію, якщо хочеться працювати та жити в нормальних умовах і забути назавжди про радянські міфи про «освіту через усе життя», то це означає, що настав час задуматися про нострифікацію диплома в Польщі.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5.00 из 5)
Loading...