
Чому в Польщі не вистачає хірургів?
Раніше ми повідомляли читачів про те, що в Польщі гостро не вистачає хірургів. Чому ця елітна спеціалізація стала такою непопулярною серед польських молодих лікарів, які усе рідше обирають її після закінчення вишу? Про це розповіла Рената Флорек-Шиманська, фахівець у галузі загальної та судинної хірургії, голова Асоціації хірургічного альянсу “Скальпель”.
За словами лікаря Флорек-Шиманської, кадровий дефіцит у польській хірургії обумовлений низкою причин. Виявляється, 20 років тому хірургія була важкодоступною для випускників медичних факультетів, які не мали необхідних особистих контактів. Рішення про допуск випускника до даної спеціалізації приймав завідувач відділення.
Крім того, найчастіше молоді лікарі, які обирали цю спеціалізацію, були змушені здобувати її на умовах волонтаріату. Тобто 5 років вони працювали у відділенні хірургії безплатно. Щоб заробити, вони змушені були брати чергування на швидкій та підробляти в поліклініках лікарями первинної ланки.
У 1998–2001 роках набір лікарів на навчання за спеціальностями було зупинено – польська влада вирішила, що в країні й так багато лікарів. На той момент у польських чиновників не було уявлення про те, якою має бути кадрова політика в охороні здоров’я. Тому сьогодні кожний третій хірург – передпенсійного віку, а середній вік хірурга в Польщі становить 59 років.
У зв’язку з вищевикладеним постає запитання – яке майбутнє очікує систему охорони здоров’я в пострадянських країнах, що не входять до ЄС? Адже там зараз відбувається приблизно те саме, що спостерігалося в Польщі 20 років тому. На такі спеціалізації, як, наприклад, хірургія та гінекологія, випускникам улаштуватися дуже складно, для цього треба мати зв’язки. Лікарів скорочують, їхня праця недооцінена. Відповідь на наше запитання надає сумний досвід Польщі, яка наразі намагається розв’язати проблему кадрового дефіциту за рахунок лікарів з-за східних кордонів.
Незважаючи на те, що за ці роки ситуація з вибором спеціалізації в Польщі значно змінилася, вступити до резидентури з хірургії може практично кожний бажаючий, інтерес до даної спеціальності серед польських лікарів залишається дуже низьким. Так, у 2021 р. вакантними залишилися близько 400 місць у резидентурах за даною спеціалізацією.
Лікар Флорек-Шиманська зазначила, що вже сьогодні польські пацієнти, які проживають у невеликих містах, змушені їздити по країні в пошуках відділення хірургії, оскільки за місцем проживання великі черги на операції. На думку експерта, найбільшому ризику виникнення гострого кадрового дефіциту серед хірургів піддаються невеликі районні лікарні.
Які ж є рецепти для поліпшення ситуації в хірургії? На думку лікаря Флорек-Шиманської, держава повинна зробити ряд важливих кроків для вирішення цієї проблеми. По-перше, забезпечити престиж даної спеціальності. Лікар повинен добре заробляти, відповідно до своїх неабияких здібностей рятувати здоров’я та життя людей. На жаль, на практиці люди дякують Богові за зцілення хворого, а в разі невдалого лікування часто звинувачують лікаря.
По-друге, необхідно ввести програми заохочення лікарів до наукового розвитку й полегшити набуття професійних навичок. Експерт зазначила, що в перший рік спеціалізації хірург повинен оперувати близько 20 гострих апендицитів і 10 гриж, після третього року – виконувати всі основні операції в невідкладній хірургії, а надалі вдосконалювати свої навички та розширювати обсяг виконуваних операцій.
На практиці ж польські хірурги-резиденти перші два роки спеціалізації в основному залучаються на операції як асистенти, і тільки із третього року їм довіряють нескладні оперативні втручання.
Що ж корисного з усього вищевикладеного можуть мати лікарі, які здобули або здобувають вищу медичну освіту за межами ЄС? Оскільки в Польщі виник серйозний дефіцит хірургів, то досвідчені лікарі даної спеціальності можуть досить швидко працевлаштуватися в Польщі за спрощеною процедурою та/або підтвердити свою спеціалізацію після підтвердження диплома. Молоді лікарі, які мріяли про хірургію, можуть у Польщі здійснити цю мрію та вступити до резидентури за даною спеціальністю – місць цілком достатньо.