Польські лікарі отримують достойний дохід. Чим же вони незадоволені?

Польські лікарі отримують достойний дохід. Чим же вони незадоволені?

Згідно з даними звіту Hays Poland за 2019 р., за місяць роботи (повний робочий день) лікар-спеціаліст отримує 6 750 зл. (1 495 євро) брутто. Істотного підвищення розміру винагороди вдалося добитися завдяки протестам резидентів, які відбулися на рубежі 2017 і 2018 рр. під патронатом Польської медичної профспілки.

Звичайно, це успіх, тому що до підвищення заробітної плати середньомісячна заробітна плата лікаря-спеціаліста, який працює за трудовим договором, становила 3 980 зл. брутто.

Однак така «гола» зарплата не характерна для більшості лікарів. Це пов’язане з тим, що вони звикли підробляти в декількох місцях, що значно збільшує їхній дохід. Насправді, згідно з даними звіту Hays Poland за 2019 р., польські лікарі отримують набагато більше, ніж бухгалтери, офісні працівники, наприклад HR-спеціалісти й навіть банківські аналітики.

Чим же в такому випадку вони незадоволені та чому постійно вимагають істотного підвищення заробітної плати? На це запитання відповідає Бартош Фьялек, лікар-ревматолог, голова Куявсько-Поморської Національної профспілки лікарів, у своєму блозі.

Автор пише таке: «Лікарі стали багатими завдяки практично необмеженій можливості знайти додаткову роботу. Ми можемо заробляти в 2, 3, 4, а іноді й більше разів, ніж середній показник по країні. Для цього нам просто потрібно працювати 300, 400, а іноді й 500 і більше годин на місяць. Я вважаю, що в цій професії так бути не повинно».

Автор повідомляє, що він часто отримує пропозиції про роботу з інших країн: Ірландії, Німеччини, Франції, Скандинавії. Кожна із цих пропозицій містить інформацію про оплату праці та робочий час, обов’язки, вимоги та пільги. Пропонована винагорода є досить високою, а робочий час – приблизно 40 годин на тиждень.

Наприклад, іноземні клініки сьогодні пропонують польським лікарям 96-116 тис. євро на рік при 40 годинах роботи на тиждень, або 10 тис. євро на місяць при 38 годинах роботи на тиждень. Звичайно, усі медичні послуги, надавані понад 40 годин на тиждень, оплачуються додатково й дуже добре. Зрозуміло, що там теж платять податки, і вони вищі, і вартість життя вища, ніж у Польщі. Але, як пише автор, там у лікаря «на життя» залишається більше часу та грошей.

А що пропонує польський роботодавець? Стандарт – це базова заробітна плата та можливість перебувати на необмеженому чергуванні. Також польські клініки спокушають здобувачів можливістю попрацювати в спеціалізованій клініці (наприклад, пропонують терапевтові брати години в онкологічному або кардіологічному відділенні) і в нічний час.

«Круто. Скориставшись усіма цими можливостями, я дійсно зароблю на багате, пристойне життя, – зазначає лікар Фьялек. Мало хто задумується, скільки часу я витрачу на це? 300, а може, 350 годин на місяць. Так, я швидко виплачу автокредит і, можливо, зможу заробити на купівлю квартири/будинку. А родина?».

Тому автор уважає, що польський лікар повинен заробляти ДОБРЕ, працюючи повний робочий день, і ДУЖЕ ДОБРЕ, якщо він хоче працювати більше. Не йдеться про рівень зарплат лікарів у розвинених країнах, але збільшити зарплату вдвічі цілком реально, уважає Бартош Фьялек. На його думку, було б справедливо платити лікарям у такий спосіб:

  • стажисти – 1 середня по країні (близько 4 920 зл. брутто);
  • лікарі-резиденти – 2 середніх по країні (9 840 зл. брутто);
  • лікарі-спеціалісти – 3 середніх по країні (14 760 зл. брутто).

«Я вивчив іноземну літературу, і в кожній країні, де лікарям добре платять, їх хвалять і люблять пацієнти. Підвищення базової заробітної плати лікарів благотворно впливає на догляд за пацієнтами та лікування. І я в жодному разі не говорю про те, що лікарі мало заробляють, отже, погано лікують. Але в разі підвищення базової зарплати багато з нас зосередяться на роботі в одному місці, а це збільшить доступність відпочилих лікарів», – зазначає автор блога.

На закінчення він констатує таке: «У якомусь сенсі ми самі винні в тому, що в нас не дуже висока базова зарплата. Ми багато працюємо, тому багато заробляємо, і нікого не цікавить, що ми отримуємо відносно невелику базову ставку. Коли я почав працювати 4 роки тому, я отримував 2 215 зл. за роботу повний робочий день, після протестів стало краще, але цього недостатньо».

P.S.: Лікарів із країн колишнього СРСР ніколи не лякала необхідність багато працювати. Ми до цього звикли. Тому після переїзду до Польщі ми часто не розуміємо польських колег. Насправді, доходи ж гарні, і завжди можна підробити, навіщо протестувати? Але через якийсь час ми звикаємо до гарних умов і починаємо розуміти вимоги польських лікарів, адже до гарного швидко звикаєш, а потреби, як відомо, увесь час зростають.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши