
Хто винний і що робити? МОЗ Польщі та регіональні лікарські палати обмінялися взаємними обвинуваченнями у зв’язку з нестачею медичних кадрів
25 березня Міністр охорони здоров’я повідомив, що завдяки новим правилам майже 100 лікарів з-за меж ЄС отримали дозволи на роботу в Польщі. Раніше ми повідомляли про те, що 199 заяв на надання дозволу на роботу за професією подано до МОЗ Польщі лікарями з-за східного кордону Польщі, в основному з України та Білорусі.
Тим часом станом на кінець березня до регіональних лікарських палат подано всього 29 заяв на отримання обмеженого права на професійну діяльність, з яких 10 отримали позитивний висновок, 3 – негативний, а інші перебувають на розгляді.
Лікарське самоврядування відмовляється виконувати роль пасивного виконавця рішень МОЗ. «Це занадто серйозне питання», – уважає адвокат Войцех Ідашак із Вищої лікарської палати (NIL). Юрист нагадав, що саме лікарське самоврядування відповідає за допуск до професії та контролює професійну практику.
Адвокат Ідашак підкреслює, що під час розгляду заяв на право займатися професійною діяльністю районні медичні ради проводять адміністративні процедури окремо від попереднього рішення міністра охорони здоров’я відносно даного кандидата.
«Вони можуть ухвалювати негативні рішення, що є прямим наслідком положень закону, прийнятого Сеймом. Районні лікарські ради не пов’язані рішенням міністра охорони здоров’я», – стверджує юрист. При цьому він спростовує обвинувачення МОЗ і підкреслює, що самоврядування не пручається, а хоче забезпечити безпеку пацієнтів.
«Якщо в лікаря є спеціальність через рік – півтора після закінчення вишу, це може здатися дивним, і тоді медична рада запитує документи, що дозволяють перевірити факт здобуття спеціальності та кількість годин, які були витрачені на її вивчення», – пояснює адвокат. Нагадаємо, у Польщі на здобуття спеціальності йде 5–6 років.
«Неможливо правильно практикувати професію лікаря без знання польської мови», – додає він, пояснюючи, чому NIL просить підтвердження цієї навички.
Якщо воєводська лікарська палата відмовить лікареві в наданні обмеженого права на медичну практику після винесення позитивного рішення міністра, то в такому випадку лікар може оскаржити рішення регіональної лікарської ради в NIL. Причому такий лікар може практикувати, незважаючи на негативне рішення районної медичної ради, до остаточного завершення процедури розгляду питання про надання йому цього права.
За словами Петра Вінчунаса, голови комісії з надання права на медичну діяльність, коли воєводська лікарська палата просить лікаря з-за кордонів ЄС доповнити документацію, то часу на розгляд документів потрібно більше, ніж передбачено законом (нагадаємо, згідно з положеннями Закону, у лікарських палат є від 7 до 14 днів на розгляд документів для ухвалення рішення про видання обмеженого PWZ).
У відповідь на дії регіональних лікарських палат Міністерство обвинуватило лікарське самоврядування в блокуванні виходу лікарів з-за кордонів ЄС на польський ринок праці з метою зберегти монополію.
Наприкінці березня глави регіональних лікарських рад Польщі виступили зі спільною позицією із приводу обвинувачень із боку МОЗ. Нижче наводимо повний текст їх офіційної позиції.
«Як голови воєводських медичних рад ми настійно вимагаємо, щоб влада припинила вводити громадськість в оману й намагатися маніпулювати фактами. Ми протестуємо проти обвинувачення медичного самоврядування в нестачі кадрів у польській охороні здоров’я та обвинувачення в перешкоджанні розгляду заяв лікарів і стоматологів з-за кордонів Європейського Союзу про надання умовного права на практику. До сьогодні районні медичні палати одержали 29 таких заяв, 10 з них були схвалені, 3 відхилені, а решта перебувають на розгляді (в основному з точки зору очевидних формальних та істотних недоліків). У жодному з перерахованих вище випадків воєводські палати не відкладали прийняття рішень.
Водночас у розпал третьої хвилі епідемії МОЗ блокує повернення на роботу майже 2 000 людей. Лікарі чекають усної частини Державного спеціалізованого іспиту (PES).
Від імені голів районних медичних рад Президент Окружної Медичної Ради в Щецині Магда Вишневська».