У 132 містах Польщі немає сімейного лікаря

У 132 містах Польщі немає сімейного лікаря

У 132 муніципальних містах Польщі немає сімейного лікаря. Черги до лікарів загальної практики стають довшими. Деякі муніципалітети відкривають філії клінік, що працюють у сусідніх населених пунктах. І хоча це суперечить нормам законодавства, але завдяки такому рішенню лікар може приймати пацієнтів у філії кілька годин на тиждень.

Дані, представлені на картах потреб охорони здоров’я, демонструють, що в 132 муніципальних населених пунктах (5,3 % від усіх по країні) немає жодної медичної установи. Про це недавно привселюдно повідомив Уповноважений із прав пацієнтів. Основна причина – нестача медперсоналу. Лікарі захворівають, ідуть на пенсію та вмирають.

За словами Божени Яницької, голови Альянсу роботодавців охорони здоров’я, яка управляє клінікою в м. Казимеж Великопольського воєводства, у найближчих населених пунктах немає сімейних лікарів. «У нас на обліку 3,1 тис. осіб. Ми більше не можемо приймати», – говорить вона. У цьому регіоні своїх сімейних лікарів немає в містах Ушче (Ujście), Любаш (Lubasz) і Макошин (Mąkoszyn). Тому там створені філії клінік, і сімейні лікарі працюють у них 2-3 рази на тиждень. Більшість із них пенсіонери.

Також є проблеми з лікарями в східній частині країни. У місті Черемча (Czeremcha) криза з медичним персоналом у Комунальному центрі здоров’я тривала кілька місяців. Попередній лікар пішов працювати в лікарню. Зрештою, на роботу був прийнятий іноземець – молодий лікар із Білорусі. Він буде працювати в Черемчі, а здобувати спеціалізацію в прилеглій лікарні. Як заохочення отримав квартиру від міста.

Йоанна Цечух-Забельська, сімейний лікар із Зеленогурського воєводства, що практикує в Білостоці, повідомила, що 60 % сімейних лікарів – пенсійного віку. Іноземні лікарі приїжджають, але їх дуже мало, і вони не можуть перекрити зростаючий попит.

Недавно МОЗ впровадив ініціативу «Баланс 40+». Вона передбачає можливості проведення діагностики для осіб після 40 років у сімейного лікаря. Для сімейних лікарів також передбачена система додаткових винагород за участь у даній ініціативі. Але кадрова ситуація свідчить про те, що в ряді регіонів Польщі цю, здавалося б, корисну ініціативу нікому реалізувати.

Проблеми з доступом до лікарів первинної медико-санітарної допомоги будуть збільшуватися, оскільки в клініках замість лікарів сімейної медицини ведуть прийом педіатри та терапевти. Кілька років тому Бартош Арлукович, колишній міністр охорони здоров’я в уряді Цивільної платформи, дав їм можливість управляти сімейними клініками. У результаті кількість сімейних лікарів різко знизилася.

Спеціалізація в сімейній медицині дає можливість лікувати і дітей, і дорослих. Лікарі загальної практики можуть лікувати тільки дорослих, а педіатри – тільки дітей. Оскільки в Польщі лише 11,5 тис. лікарів, що спеціалізуються на сімейній медицині, педіатри й терапевти з’являються в клініках сімейної медицини все частіше. Тим більше що оплата праці в них найчастіше краще, ніж у лікарнях.

Наразі польські пацієнти, фактично позбавлені нормального доступу до послуг первинної медико-санітарної допомоги, можуть дозволити собі писати скарги Уповноваженому із прав пацієнтів із приводу відсутності доступу та того факту, що на телефонні дзвінки в поліклініці не відповідають. На жаль, через дефіцит кадрів це не приносить результатів.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши