Польські стоматологи не хочуть лікувати за гроші Національного фонду здоров’я

Польські стоматологи не хочуть лікувати за гроші Національного фонду здоров’я

Воєводські відділення Національного фонду здоров’я Польщі скасовують ряд тендерів на надання стоматологічних послуг через відсутність або незначну кількість заявок від потенційних учасників. Стоматологів, які бажають виконувати контракти з Фондом, немає. Проблема в тому, що його розцінки настільки низькі, що стоматологи не хочуть лікувати в рамках державної системи, вони віддають перевагу прийому пацієнтів у приватному порядку.

Так, у Сілезькому воєводстві відділення Національного фонду здоров’я оголосило конкурс на стоматологічні послуги, але безрезультатно. Практично ніхто не зацікавився, крім одного учасника. Це змусило платника скасувати конкурс, у зв’язку із чим Фонд не прийняв рішення щодо надання послуг стоматологічної хірургії та пародонтології в декількох округах і послуг дитячої стоматології в декількох містах.

Платник сподівався підписати 10 контрактів, кожний на 5 років. На виконання договорів протягом 3 місяців платник виділив 263 тис. зл., що становить близько 8,5 тис. зл. на місяць на одну пропозицію від одного учасника.

Ситуація зі стоматологією в Сілезії відображає проблему по всій країні. Стоматологи не хочуть підписувати контракти з Фондом, тому що, на їхню думку, стоматологічні послуги оцінені занадто дешево. Проблеми особливо помітні в дитячій стоматології та у шкільних кабінетах.

«Вартість цих послуг була занижена протягом багатьох років. Ніхто не враховує, що працювати з дитиною складніше, ніж із дорослим пацієнтом», — говорить проф. Дорота Ольчак-Ковальчик, національний консультант у галузі дитячої стоматології.

Фінансовий план Національного фонду охорони здоров’я на 2022 р. був змінений у квітні в бік збільшення фінансування стоматології. Замість запланованих у 2021 р. 2 млрд 265 млн зл. на ці цілі буде виділено 2 млрд 320 млн зл. Однак дані Національного фонду охорони здоров’я говорять про те, що кількість стоматологічних кабінетів, які підписали угоду з Національним фондом охорони здоров’я, з кожним роком зменшується. У 2019 р. їх було 7 018, у 2020-му — 6 722, а рік тому — лише 6 280.

Стоматологічні послуги в Польщі офіційно відшкодовуються за рахунок коштів Національного фонду здоров’я, але на практиці це відшкодування лише в незначному обсязі покриває реальну вартість лікування. У зв’язку із цим постає питання про те, чи треба уряду чесно сказати населенню, що зуби не можна лікувати за рахунок Національного фонду.

«Виключення стоматологічних послуг із гарантованого пакета неможливе. У Польщі досить багато незаможних, для яких єдина можливість вилікувати зуби — скористатися послугами стоматологічного кабінету, у якого є договір із Національним фондом охорони здоров’я. Однак для того, щоб стоматологи хотіли підписувати контракти з Фондом, оцінка їхніх послуг має бути адаптована до реалій, і цим повинне займатися Агентство з оцінки медичних технологій і тарифів», — говорить Кшиштоф Ланда, колишній заступник міністра охорони здоров’я, на сьогодні голова Комітету з охорони здоров’я суспільної організації підприємців «Центральний клуб бізнесменів».

Він підкреслює, що під час його перебування заступником міністра в МОЗ була ідея додатково виплачувати стоматологам капітаційну ставку, подібна модель працює для сімейних лікарів. Суть ідеї полягала в тому, що крім основного фінансування стоматологи повинні одержувати додаткову оплату за певні процедури. У підсумку із цього нічого не вийшло.

Для більш конкретного розуміння ситуації із цінами в польській стоматології наведемо вартість деяких послуг у приватному секторі. На сьогоднішній день огляд порожнини рота коштує близько 50-70 зл.; середня ціна консультації лікаря із планом лікування становить від 70 до 100 зл.; рентген одного зуба — 30-50 зл.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши