Як працює швидка допомога в Польщі

Як працює швидка допомога в Польщі

Державна система швидкої медичної допомоги (Państwowy system ratownictwa medycznego) покликана допомагати будь-якій людині на території Польщі в ситуаціях раптового погіршення стану здоров’я, що загрожують життю або можуть мати серйозні наслідки для організму.

Державна система швидкої медичної допомоги складається з двох рівнів:

  1. Перший рівень – це державні органи управління, в Польщі – уряди (адміністрації) воєводств. Їхнім призначенням є планування, координація та моніторинг завдань, а також часткове фінансування структурних одиниць системи.
  2. Другий рівень становлять власне структурні одиниці системи. З 2006 року “Закон про державну швидку медичну допомогу” (Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym) виокремлює два типи підрозділів системи:

1) лікарняні відділення невідкладної медичної допомоги;

2) бригади швидкої допомоги, в тому числі авіаційні рятувальні бригади.

Підрозділи системи зобов’язані співпрацювати і доповнювати один одного.

Лікарняні відділення невідкладної медичної допомоги

Лікарняне відділення невідкладної медичної допомоги (szpitalny oddział ratunkowy, SOR) – це підрозділ стаціонару, що надає допомогу в критичних ситуаціях. Тут мають місце продовження обстеження пацієнта і стабілізація його стану. В разі необхідності пацієнта транспортують до найближчого закладу, що надає медичні послуги в необхідному обсязі.

Відділення невідкладної допомоги мають цілодобовий доступ до:

  • діагностичних лабораторних досліджень;
  • комп’ютерної топографії та ендоскопії, в тому числі гастроскопії, ректороманоскопії, бронхоскопії, ларингоскопії;
  • з 1 січня 2017 року – до майданчика для посадки гелікоптера або літака.

Відділення невідкладної допомоги також забезпечуються обладнанням для проведення обстежень біля ліжка хворого. Це, як мінімум, аналізатор критичних параметрів, перевізний рентген-апарат та переносний УЗД-апарат.

Персонал SOR складається із завідувача відділенням, старшої медсестри, лікарів (у тому числі без спеціалізації, але принаймні одного фахівця з надання допомоги в невідкладних станах – lekarz medycyny ratunkowej), а також медсестер або медичних рятувальників.

За даними Національного фонду охорони здоров’я (NFZ), на території Польщі зараз працює 216 таких відділень.

Підрозділи швидкої медичної допомоги

Медичний персонал, уповноважений здійснювати рятувальні операції, представляють медсестри зі спеціальною підготовкою, лікарі і медичні рятувальники або парамедики (ratownicy medyczni). Поступово з бригад вилучаються професійні водії, які не можуть надавати допомогу. Зараз частіше один з членів бригади має право на керування привілейованим транспортним засобом – машиною швидкої допомоги (karetka, pogotowie ratunkowe).

Найчастіше на швидкій допомозі працюють анестезіологи, хірурги і лікарі невідкладної допомоги, які вже мають спеціалізацію або проходять її в одній з цих галузей. Їхня робота у складі бригади полягає у наданні допомоги на місці виїзду за викликом. Спеціальність лікаря принципової ролі не має: найчастіше фахівці чергують на швидкій з метою підробітку.

Серед бригад швидкої допомоги з 2010 року розрізняють чотири типи:

Спеціалізовані бригади (машини швидкої допомоги з позначкою S, «ески»). Складаються з трьох осіб, серед яких щонайменше один лікар. У випадку, якщо жоден з членів команди не має дозволу на керування привілейованим транспортним засобом, четверта особа в групі може бути водієм без медичної освіти.

Базові бригади (машини швидкої допомоги з літерою P). Їхній екіпаж складається з щонайменше двох медичних рятувальників або підготовлених медсестер (без лікаря). Третьою особою в команді може бути водій.

Транспортні бригади (машини швидкої допомоги з літерою T) використовуються для перевезення пацієнтів, що не вимагають інтенсивного спостереження, або транспортування біологічних матеріалів (крові, донорських органів і т.д.). Екіпаж, як правило, включає в себе водія і рятувальника.

Повітряна рятувальна бригада – принаймні три людини, в тому числі один професійний пілот, а також лікар, що спеціалізується на наданні допомоги у невідкладних станах, і медичний рятувальник або підготовлена медсестра.

Підрозділи, що співпрацюють з системою швидкої допомоги

Підрозділи, що співпрацюють з системою швидкої допомоги

Велике значення для системи швидкої допомоги мають організації, що співпрацюють з нею. Першу допомогу надають, зокрема, підрозділи Державної протипожежної служби і мисливські протипожежні бригади, що входять до складу Національної рятувальної та протипожежної системи; підрозділи, які отримали дозвіл на виконання водних і гірських рятувальних операцій, інші підрозділи, підпорядковані міністру внутрішніх справ або міністру національної оборони. Також це громадські рятувальні організації, які згідно закону або свого статуту зобов’язані надавати невідкладну медичну допомогу – за умови, що вони внесені до реєстру організацій, які співпрацюють з Системою швидкої допомоги.

Як і в яких випадках можна викликати швидку допомогу в Польщі

Завданням служби швидкої допомоги в Польщі є порятунок життя. Медичну бригаду можна викликати лише в обґрунтованих ситуаціях – при безпосередній загрозі життю або так званому невідкладному стані, що може завдати серйозної шкоди здоров’ю (втрата свідомості, раптовий біль в грудній клітці, порушення ритму серця, кровотеча, травми, які не дозволяють самостійно пересуватися). У такому випадку пацієнт отримує медичну допомогу негайно і безкоштовно, зателефонувавши на номер Служби швидкої допомоги – 999, або на універсальний номер для надзвичайних ситуацій – 112. За немотивований виклик швидкої поліція накладає штраф у розмірі 500-1500 злотих. Тому в менш серйозних, але термінових ситуація (лихоманка, харчове отруєння) у Польщі прийнято самостійно звертатися до SOR.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши