У польській «первинці» з’явиться нова посада – координатор

У польській «первинці» з’явиться нова посада – координатор

Від запрошення на обстеження та збирання анамнезу під час першого відвідування до призначення лабораторних й інструментальних досліджень і швидкого реагування у випадку виявлення серйозного захворювання – усе це перебуватиме під контролем лікаря первинної медико-санітарної допомоги та координатора. Це модель опіки, орієнтована на пацієнта, успішно зарекомендувала себе в пілотному проєкті Національного фонду охорони здоров’я Польщі (NFZ). Незабаром вона буде застосована у всіх установах первинної медико-санітарної допомоги Польщі.

Посилення профілактики здоров’я на рівні первинної медико-санітарної допомоги, включаючи введення посади координатора, передбачає указ директора NFZ. Згідно з новими правилами, з 1 жовтня 2021 р. установи первинної медико-санітарної допомоги (POZ) повинні призначити координатора, який буде підтримувати пацієнтів у процесі лікування на рівні POZ.

Очікується, що координатор забезпечить кращу комунікацію між лікарем і пацієнтом. Крім того, він докладно проінформує пацієнта про наступні етапи лікування не тільки в рамках первинної медико-санітарної допомоги, але й на наступних етапах, а також буде сприяти забезпеченню безперервності процесу лікування, зокрема, для пацієнтів із хронічними захворюваннями.

Як зазначають у NFZ, нові правила не вимагають, щоб це був новий співробітник. Завдання координатора можуть виконувати співробітники, які вже працюють у клініці (включаючи лікаря, медсестру, реєстратора).

Філіп Новак, директор NFZ, повідомив таке: «Ми вносимо зміни в роботу POZ за результатами пілотного проєкту POZ PLUS, що охопив більше 350 тис. пацієнтів. Саме на основі цього проєкту ми протестували функцію координатора. Пацієнти та лікарі оцінили роль координатора позитивно, тому така модель надання допомоги буде впроваджена у всіх установах POZ».

Зміни в організації роботи установ первинної медико-санітарної допомоги будуть уводитися поступово. На першому етапі – з 1 жовтня поточного року координатор зосередиться на профілактичних заходах.

Наступним кроком буде впровадження програм управління захворюваннями, тобто скоординованої допомоги хронічним хворим. З 1 січня 2022 р. до програми будуть послідовно включені такі захворювання, як гіпертонія, діабет, порушення серцевого ритму, серцева недостатність, захворювання щитоподібної залози.

Таке нововведення обіцяє пацієнтові очевидні вигоди. Координатор буде планувати та контролювати курс діагностики й терапії, а також нагадувати про наступні візити. Крім того, він буде надавати пацієнтові план лікування на наступних етапах.

На думку керівництва, NFZ, уведення посади координатора буде сприяти підвищенню довіри до персоналу POZ. До того ж процес обміну інформацією між лікарями та надання відомостей про поточний стан здоров’я пацієнта та результати його аналізів оптимізується.

«Уведення посади координатора – це важливий крок у розвитку первинної медико-санітарної допомоги. Наступні етапи передбачають впровадження комплексного візиту для пацієнтів із хронічними захворюваннями, розширення доступних діагностичних тестів (лабораторних та інструментальних), які може призначати лікар первинної медико-санітарної допомоги», – говориться в повідомленні, розміщеному на сайті NFZ.

Однак на практиці при впровадженні посади координатора установи POZ стикаються із проблемою нестачі персоналу. Про це написали польські парламентарі. На їхню думку, координатор повинен, серед іншого, займатися веденням хронічних хворих і заповненням медичних карт. Це означає, що інші співробітники клініки не можуть узяти на себе ці функції, адже йдеться про ведення близько 5 тис. пацієнтів, закріплених за установою POZ.

У польських парламентарів є ціла низка запитань до керівництва NFZ у зв’язку з ініціативою про впровадження посади координаторів. Зокрема, які кваліфікаційні вимоги до кандидатів і якою буде винагорода за таку роботу?

Ініціатива NFZ уже набула чинності, але поки що запитань більше, ніж відповідей. Якщо в системі охорони здоров’я вводиться нова посада, отже, для неї має бути визначений розмір мінімальної ставки. Можна припустити, що до координаторів будуть пред’являтися приблизно такі самі вимоги, як до медичних секретарів, які працюють у лікарнях. Це означає, що в наших лікарів, які вирішили переїхати до Польщі, з’явиться нова можливість для працевлаштування у сфері медицини до підтвердження диплома. Ми будемо стежити за розвитком подій.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши