Приватна медична практика в Польщі – це реально!

Приватна медична практика в Польщі – це реально!

Лише невелика кількість лікарів пострадянських країн знає, наскільки важко отримати ліцензію на приватну медичну практику в цих країнах. Більша частина їх колег не знає всіх подробиць процедури, але підсвідомо сприймає виконання цього завдання як нереальне в принципі.

Загалом сукупність думок лікарської спільноти із цього питання можна висловити так: умови настільки складні, а забезпечити їх виконання настільки дорого, що в нас таку розкіш собі можуть дозволити лише дуже заможні люди.

Білорусь

Приватної лікарської практики взагалі не існує. Можливим є лише відкриття приватного медичного центру. А це – масштабний проєкт.
На його реалізацію буде потрібно не менше 70–100 тис. дол. США.

Крім грошей будуть потрібні:

1) ліцензування (процес отримання займе рік);

2) персонал (недостатньо знайти лікарів, ще потрібні юристи, адміністратори, молодший медперсонал, працівники господарсько-адміністративного відділу тощо);

3) узгодження цін у медичному секторі (держава регулює вартість медуслуг, і завищувати їх не можна).

У підсумку: затратна частина – мінімум 70 тис. дол. США, строк – рік у найкращому випадку! А прибуток з’явиться тільки через 8–10 років. І це ще – не факт.

Росія

Приватна лікарська практика – дозволена. Але на цьому гарні новини закінчилися. Процедура оформлення тривала, складна та дорога.

1. Реєстрація приватної підприємницької діяльності. (Легше найняти юриста, ніж займатися самому.);

2. Місце для медичної діяльності (відповідно до «Вимог до приміщень для лікарської діяльності…» потрібно підібрати та обладнати приміщення, підготувати до перевірки):

висновок Росспоживнагляду (потрібно, щоб приміщення пройшло експертизу для отримання санепідвисновку про відповідність робіт і послуг. А для цього, крім облаштування приміщення, ще необхідно надати пакет документів: від податкової довідки до договору на вивезення сміття);

висновок Держпожежнагляду (усе те саме для отримання висновку Держпожежнагляду про відповідність правилам протипожежної безпеки);

3. Ліцензування (усі документи з попередніх пунктів формуються в пакет для подання заявки на отримання ліцензії). Час отримання в найкращому випадку – 3 місяці).

У підсумку: затратна частина 15–20 тис. дол. США.

Строк – 6 місяців мінімум.

Україна

Приватна лікарська практика – дозволена. Але вона не популярна у зв’язку з високими витратами на оформлення та копійчаним оборотом за послуги.

У цілому процедура практично повторює російську модель, хоча додаються ще декілька етапів (у продовження до попереднього списку):

4. Купівля інформаційної медичної системи (монополія на ринку). Вартість ПЗ – від 700 у. о. і вище).

5. Реєстрація в електронній системі охорони здоров’я (єдиний державний реєстр медичних установ). Реєстрація, звичайно, платна.

6. Договір із Національною службою здоров’я України (НСЗУ) (щоб отримувати від держави в середньому близько 15 у. о. на рік за обслуговування ОДНОГО пацієнта, потрібно витратити приблизно 1 500 у. о. для виконання всіх умов і вимог для підписання договору. Але те, що виділяє НСЗУ, не покриває витрати на лабораторку та усілякі УЗД, МРТ, КТ, тобто пацієнт у будь-якому разі повинен доплачувати).

І на кожному етапі включається корупційна складова. Чиновники, які приймають документи, постійно просять донести щось ще або переробити щось в описі документів чи відомостях про стан матеріально-технічної бази і т. п. На це часто скаржаться власники медичних бізнесів.

У підсумку: затратна частина – приблизно 10 тис. дол. США.

Строк оформлення – 4–6 місяців. Але більшість лікарів не бачать у приватній практиці сенсу й не мають матеріальної можливості для її відкриття.

Польща

Ситуація діаметрально протилежна: приватна медична практика – досить поширене явище.

Основна складність відкриття приватної лікарської практики в Польщі полягає в тому, щоб розібратися в інтерфейсі декількох порталів для правильного заповнення та подання електронних заяв. Ні більше ні менше.

1. На державному електронному порталі через «Іменний підтверджений акаунт» реєструємо підприємство або приватну підприємницьку діяльність. Оплата – максимум 300 євро (внесок за реєстрацію)). «Іменний підтверджений акаунт» присвоюється автоматично при відкритті особового рахунка в будь-якому банку на території Польщі.

2. Після реєстрації підприємства (теж в електронному вигляді) оформляємо на нього страховку (200 євро на рік), оплачуємо внесок за реєстрацію в реєстрі лікувальних установ (125 євро) і визначаємося з місцем (приміщенням) для провадження лікувальної діяльності.

3. На електронному порталі медичних підприємств заповнюємо заявку про реєстрацію. До заявки вносимо всі необхідні дані: від назви підприємства (наприклад, «Приватна медична практика Івана Петрова») і спеціалізації до номера телефону та адреси надання послуг. Прикріплюємо страховку та скан квитанцій про оплату внесків. Надсилаємо заяву.

Якщо лікар відкрив свій приватний кабінет, то на момент подання такої заявки вже потрібно:

мати приміщення, оснащене всім необхідним відповідно до вимог за типом та обсягом надаваних послуг. Повідомлення про те, що всі вимоги до приміщення виконано, лікар указує в заявці – підтверджує це фактом її подання.

Перевірки приміщень проводяться вибірково. У 75 % випадків перевірки немає взагалі. Однак у процесі роботи може бути контроль. За недотримання вимог і норм – дуже великі штрафи! Порушувати – не вигідно! Хабарів не беруть, домовитися не вийде. Закриють кабінет, аж до позбавлення права на лікарську діяльність.

Якщо лікар не відкриває свій кабінет, а хоче працювати з лікарнями або поліклініками за договором на надання послуг (як приватний підприємець), то він звільняється від обов’язку мати власне приміщення. Тобто в заявці на реєстрацію потрібно вказати адресу лікувальної установи, у якій він буде надавати медичні послуги. І на цьому все.

Дозвіл на індивідуальну медичну практику. Вартість – 18 євро. Видає її регіональна лікарська палата того воєводства, у якому лікар має намір її здійснювати. Саме регіональна лікарська палата, а не міністерство охорони здоров’я веде реєстр приватних медичних практик. Після здобуття права на лікарську діяльність реєстрація в реєстрі приватної медичної практики – формальність.

У підсумку: затратна частина – 750 євро. Час очікування – максимум 2 місяці. Але зазвичай реєструють протягом трьох тижнів.

Ну як вам контраст? А ви думаєте, чому в розумінні європейських колег охорони здоров’я в країнах пострадянського простору не існує?
Так, саме тому…

Дохід від індивідуальної медичної практики залежить від спеціалізації, стажу, місця та форми її здійснення. Прибуток вузького спеціаліста, наприклад кардіолога або уролога, після сплати податків становить 8–10 тис. євро на місяць. Приблизно стільки ж заробляють педіатри, вони досить затребувані в Польщі. Сімейні лікарі заробляють менше, але теж непогано – приблизно 7 тис. євро на місяць.

Переважна більшість лікарів суміщає приватну практику з роботою в інших лікувальних установах. Така модель дозволяє спростити вирішення організаційних питань, пов’язаних з утриманням приміщень і залученням клієнтів, і водночас збільшити заробіток.

Ну й на завершення – медичні послуги в Польщі НЕ ОБКЛАДАЮТЬСЯ ПДВ!

Додайте сюди відсутність корупції у сфері охорони здоров’я. Усі процедури, пов’язані з індивідуальною медичною практикою, прості та прозорі, а її моніторинг не викликає проблем у держави. Завдання системи – створити умови для надання якісних медичних послуг, а не збагатити чиновників.

І після цього ви все ще сумніваєтеся, чи варто пробувати свої сили в Польщі?

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...