Резидентура та режим нерезидентський – два шляхи здобуття спеціалізації в Польщі

Резидентура та режим нерезидентський – два шляхи здобуття спеціалізації в Польщі

В іноземних лікарів, які отримують нострифікацію та успішно складають мовний іспит, є кілька можливостей для роботи лікарем-спеціалістом у Польщі. Перша – підтвердження спеціальності. Цей шлях хороший для лікарів із великим досвідом роботи та в разі якщо вони не хочуть змінювати спеціалізацію. Для інших лікарів є 2 варіанти. Їх ми й розглянемо.

Після 13 місяців післядипломного стажування лікар отримує повне право на професію (PWZ). Але це не час спочивати на лаврах. У більшості випадків лікарі вирішують розпочати спеціалізоване навчання, яке після декількох років постійної професійної роботи та проходження кваліфікаційного іспиту (PES) дозволяє здобути звання спеціаліста.

Початок спеціалізації – одна з найважливіших подій, на яку чекають багато лікарів-стажистів. Відповідно до законодавства, після закінчення стажування та успішного складання підсумкового іспиту (LEK) лікар може подати 2 заяви: одну в режимі резидентури, другу – у нерезидентському режимі. У чому ж різниця?

Резидентура

У 2020 р. до закону про професії лікаря та стоматолога були прийняті поправки, що стосуються резидентури. Але вони набудуть чинності в 2022 р. Тому в 2021 р. діють старі правила, і заявки на резидентуру можна подавати тільки в одній галузі медицини й тільки в одному воєводстві.

Але з 1 лютого 2022 р. набір до резидентури буде відбуватися через загальнодержавну електронну систему. Лікар отримає право подати заяву відразу в 15 воєводствах. Це знизить імовірність того, що через недостатню кількість місць в одному з воєводств потенційний хірург, який мріє про роботу за операційним столом, буде змушений працювати сімейним лікарем.

Нерезидентський режим

У цьому випадку лікар укладає договір із лікарнею, і вона виплачує йому заробітну плату. Наразі у зв’язку з дефіцитом медичних кадрів знайти таку лікарню нескладно. Але більш охоче в режимі нерезидентському приймають на роботу лікарні в провінціях – невеликих містах, де дійсно гостро не вистачає лікарів. У великих містах, тим більше у Варшаві, знайти таку лікарню буде набагато складніше.

Договір

У рамках резидентури лікарі підписують строковий трудовий договір із лікарнею, що має відповідну акредитацію. У цьому випадку розмір винагороди визначається заздалегідь, він становить 4 299 злотих або 4 993 злотих за перші два роки резидентури та 4 633 злотих або 5 300 злотих у наступні (брутто), залежно від того, чи входить спеціальність до списку пріоритетних. Якщо так – то зарплата вище.

У тих лікарів, які обирають нерезидентський режим, можливостей більше. Вони мають право укладати трудовий договір або цивільно-правовий договір, у якому повинні бути зазначені:

  • оплачувана відпустка на навчання, що надається лікареві на час курсів, які він повинен пройти в рамках програми спеціалізації;
  • за наявності другого місця роботи трудовий договір, укладений з іншою установою охорони здоров’я;
  • якщо обидві сторони зацікавлені, то докторантура – як продовження навчальної програми.

Важливо зазначити, що в нерезидентському режимі лікар сам застерігає розмір своєї зарплати. З одного боку, це часто змушує лікаря принаймні кілька років пропрацювати в певному місці після завершення спеціалізації. Однак, якщо в даній лікарні не вистачає спеціалістів, може бути прийняте рішення про виплату лікареві високої заробітної плати.

Також акцентуємо увагу на тому, що, згідно з новими положеннями закону, стажування та спеціалізація на умовах волонторіату заборонені. Усі лікарі – як польські, так і іноземні – мають рівні права на працевлаштування та гарантований рівень заробітної плати.

Хто вирішує?

Кількість резидентських місць визначає міністр охорони здоров’я. У випадку з нерезидентами – воєвода. Інформація про кількість місць опускається зверху до лікарень, які проводять спеціалізоване навчання.

За що можна отримати бали для участі в конкурсі на здобуття спеціалізації?

  • за результат іспиту LEK – макс. 200 балів;
  • наукові публікації в наукових журналах, включених до діючого переліку наукових журналів – макс. 5 балів (по 0,5 балів за другу публікацію).

Що спільного в обох режимів?

Програма спеціалізації. Незалежно від того, вступає лікар до резидентури чи здобуває спеціалізацію в нерезидентському режимі, він повинен пройти спеціальні курси та виконати певну кількість діагностичних і лікувальних процедур, включених до програми.

Із чого розпочати?

Для здобуття спеціалізації незалежно від режиму потрібен активний обліковий запис у Системі моніторингу медичної освіти (SMK). У цій системі лікар створює заявку на спеціалізоване навчання та прикріплює відповідні документи (результат LEK, посилання на наукові публікації і т. д.).

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...