З наступного року в польських лікарнях з’являться інформатори

З наступного року в польських лікарнях з’являться інформатори

У грудні поточного року набуває чинності Директива ЄС про захист осіб, які повідомляють про порушення законодавства ЄС, відома як Директива про захист інформаторів. Директива ставить за обов’язок державам – членам ЄС підготувати відповідні закони та підзаконні акти для реалізації положень даної Директиви в країні. Польща, як і інші країни ЄС, готується до цього нововведення, у тому числі у сфері охорони здоров’я.

Медичні установи повинні будуть вжити заходів щодо захисту інформаторів. Зокрема, співробітники, які повідомляють про порушення, пов’язані з лікарськими помилками, будуть захищені від звільнення. У першу чергу нововведення торкнеться лікарень із кількістю співробітників більше 250 осіб.

Лікарні, на які будуть покладені нові обов’язки, насамперед повинні підготувати та впровадити відповідні процедури та інструменти для подання звітів. Це означає, що необхідно забезпечити відповідну технічну інфраструктуру, яка дозволить інформаторам без побоювань і складностей повідомляти про будь-які порушення або зловживання, пов’язані з інформацією про медичні помилки.

На все буде потрібен час, при цьому формальні й технічні приготування – це тільки початок. Також необхідно призначити співробітників, які будуть приймати повідомлення від інформаторів. Цих співробітників не можна буде звільняти та обвинувачувати в наклепі.

«Коли справа доходить до змін, це лише верхівка айсберга. Директива вводить поняття інформатора, який повинен бути фахівцем, що знає предмет, який, бачачи будь-які порушення, сигналізує про них», – зазначає Михайло Модро, адвокат і фахівець із медичного права.

Поки що незрозуміло, як польські медики сприймуть роль інформатора. Ця функція може асоціюватися з агентами, спецслужбами або доносами. Але тут варто пам’ятати, що першими інформаторами були самі медики, адже про медичні помилки повідомляють саме вони.

«На жаль, у Польщі поки що немає культури інформування про порушення. Багато з людей в установах, у тому числі в лікарнях, уважають, що краще не говорити про порушення та медичні помилки привселюдно, а вирішити проблему тихо або промовчати про неї», – говорить Бартош Фіалек, голова Куявсько-Поморського відділення Польської медичної профспілки.

Він також підкреслює, що дуже важливо, щоб інформатори підійшли до теми предметно. «Зараз під час пандемії COVID-19 співробітники постійно щось повідомляють. Однак важливо, щоб це було обґрунтовано по суті, і тоді таких людей потрібно добре захищати», – додає Бартош Фіалек.

Після набуття чинності законодавства про захист інформаторів припиняться судові розгляди у справах про наклеп, порушуваних проти співробітників, які повідомили про порушення в установі.

Наприклад, відомий випадок, коли співробітниця медичного інституту помітила низку порушень у роботі установи. Вона проінформувала про це керівництво лікарні, відповідного обласного консультанта, Міністерство охорони здоров’я та Вищу контрольну палату. Також вона дала інтерв’ю газеті. Її звільнили з лікарні. Зрештою вона була виправдана в суді. Нові норми законодавства захистять таких людей від подібних ситуацій.

Наразі Уряд Польщі розробляє відповідні проєкти нормативних актів. Треба буде провести суспільні слухання та узгодити проєкти із профспілками. Очікується, що суспільне обговорення документів розпочнеться до середини грудня.

«Готуються серйозні зміни, про які мало хто знає. В ідеалі уряд повинен був би підготувати нормативні акти, що реалізують положення європейської директиви, під час роботи над законом про якість медичного обслуговування, яким серед іншого передбачене ведення реєстру лікарських помилок. Роль інформатора в лікарні буде зводитися до повідомлення про порушення, пов’язані із захистом від медичних помилок», – уважає Михайло Модро.

На його думку, коли нормативно-правові акти будуть прийняті, в установ охорони здоров’я буде дуже мало часу, щоб підготувати до нововведень персонал і матеріально-технічну базу.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши