У Польщі хочуть скасувати післядипломне стажування лікарів

У Польщі хочуть скасувати післядипломне стажування лікарів

Ректори медичних вишів запропонували скасувати обов’язкове післядипломне стажування для лікарів і стоматологів. На їхню думку, це рішення повинне сприяти збільшенню кількості персоналу в системі охорони здоров’я. Міністерство охорони здоров’я планує якомога швидше вжити законодавчих заходів, щоб впровадити цю ініціативу вже з 2022 р. Лікарі не приховують свого обурення від цієї ідеї.

Рішення скасувати післядипломне стажування було прийняте на конференції ректорів медичних вишів. На думку ректорів, стажування зайве й непотрібне. «Навчання лікарів – тривалий процес. Він включає 6 років навчання, рік стажування та 5-6 років профільного навчання», – зазначив проф. Марчин Гручала, ректор Гданьского медичного університету, голова Конференції ректорів академічних медичних університетів.

Як зазначив голова конференції, таке рішення відповідає практиці більшості країн ЄС. Крім того, скасування післядипломного стажування повинне сприяти збільшенню кількості медичного персоналу, а зекономлені гроші можна буде витратити на збільшення кількості лікарів або поліпшення якості освіти в медичних університетах.

Постулати ректорів були підтримані МОЗ. Заступник міністра Петро Бромбер заявив, що законодавчі заходи із цього приводу будуть ужиті негайно, і, можливо, уже в 2022 р. стажування буде скасоване.

Варто зазначити, що післядипломне стажування лікарів і стоматологів уже скасовувалося в 2011 р., а через 5 років його знову ввели. Із цього приводу міністр охорони здоров’я Адам Недзельський сказав, що за 10 років у системі медичної освіти відбулося багато змін, таких як створення медичних симуляційних центрів, тому тепер скасувати стажування можна.

У свою чергу, голова громадської організації «Альянс резидентів» Матеуш Шульца нагадав, що в 2016 р., коли було відновлене раніше скасоване стажування, один із політиків PIS заявив, що стажування необхідне для належної освіти лікарів.

Медична спільнота та студенти здивовані пропозицією скасувати стажування. Альянс резидентів планує просити зустрічі з МОЗ із цього приводу. «Ми хочемо сісти за стіл переговорів із міністром охорони здоров’я, студентами й ректорами та поговорити про рішення, які поліпшать якість освіти, оскільки система освіти, безсумнівно, потребує змін і поліпшень, але відмова від стажування – це крок у неправильному напрямку», – зазначив Матеуш Шульца.

За його словами, стажування – це важливий період у житті лікаря, під час якого приймається рішення про спеціалізацію, крім того, молодий лікар опановує професію на практиці.

«Я чув із міністерства аргумент, що в інших країнах ЄС немає стажування або що вони скасовують його. Але в такому разі я запитую, скільки там триває резидентура? Вона на 2 роки коротша, ніж у нас. Резидент коштує дешевше, ніж лікар-спеціаліст, тому нас утримують у резидентурі якомога довше», – підкреслив голова Альянсу резидентів.

На його думку, відмова від стажування – це бажання вишів отримати гроші від ліквідованих робочих місць для стажистів. «Питання в тому, чи отримають університети ці гроші, і як вони ними скористаються? Ми за збільшення фінансування вишів і підвищення якості освіти, але робити це потрібно з розумом, а не за рахунок ліквідації стажування», – уважає Матеуш Шульца.

Функціонування симуляційних центрів, які, на думку міністра, виправдовують скасування післядипломного стажування, Даміан Патецький, фахівець з анестезіології, прокоментував у Твіттері так: «Говорити про симуляційні центри абсурдно, навіть найкращий фантом не замінить пацієнта, він не відтворює ситуацію, коли пульс відсутній, а кровотеча триває».

Невдоволення рішенням конференції висловлюють студенти та молоді лікарі. Вони створили петицію, яку вже підписали 7 тис. осіб. У ній молоді лікарі та студенти просять міністра охорони здоров’я й ректорів відмовитися від законодавчих дій, спрямованих на ліквідацію післядипломного стажування.

Лікарські палати офіційно висловилися проти ліквідації стажування. Так, Мачей Новак, голова комітету з післядипломного стажування, член Окружної медичної ради у Варшаві, підкреслює, що медичні палати категорично проти ліквідації стажування. Він нагадав, що недавно прийнято важливе й корисне рішення про зміни стажування, завдяки яким воно має стати більш персоналізованим.

«Я вважаю, що стажування потрібне лікарям. Цей період дозволяє лікареві повільно проникнути в систему та знайти свій професійний шлях. Відмова від нього була б великою втратою для лікарів. Крім того, чи готове міністерство до таких змін? Особи, які щойно закінчили стажування, будуть подавати документи на резидентуру, одночасно це будуть робити випускники медичних вишів. При цьому кількість резидентських місць не збільшується», – зазначив Мачей Новак.

Фото: kraum.org.pl

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши