Польський Сейм прийняв Закон про 7 % ВВП на охорону здоров’я

Польський Сейм прийняв Закон про 7 % ВВП на охорону здоров’я

Польський Сейм (Парламент) прийняв закон про 7 % ВВП на охорону здоров’я, який передбачає збільшення державних видатків на охорону здоров’я до 6 % ВВП у 2023 р. і до 7 % ВВП у 2027 р. Згідно з розрахунками фінансистів, у 2027 р. видатки на охорону здоров’я становитимуть 184 млрд зл.

Крім того, прийнятий закон розширює повноваження міністра охорони здоров’я – він уповноважений передавати до Національного фонду охорони здоров’я субсидію, отриману з резервного фонду в результаті економії бюджету.

Зазначимо, що раніше Сенат (Кабмін) пропонував ряд поправок до проєкту закону про 7 % ВВП на охорону здоров’я. Зокрема, Сенат запропонував збільшити видатки на охорону здоров’я до 7,2 % ВВП уже до 2025 р. Також, згідно із пропонованими поправками, мінімальні видатки на охорону здоров’я цього року мали були становити не менше 6 % ВВП, у 2023 р. – не менше 6,5 % ВВП, у 2024 р. – не менше 7 % ВВП.

До винесення законопроєкту на голосування Сейму його розглянула парламентська комісія з охорони здоров’я та висловила негативну думку. Річ у тім, що ініціатори поправок не вказали джерело додаткового фінансування, за рахунок якого можна збільшити видатки на систему охорони здоров’я до пропонованого рівня.

Варто врахувати, що з 2015 р. у Польщі спостерігається стабільне зростання видатків на охорону здоров’я. За даними Головного статистичного управління (ГСУ), у 2015 р. на медицину держава витратила 77,2 млрд зл. А в 2020 р. у систему охорони здоров’я планувалося перерахувати 107,8 млрд зл. Однак протягом року обсяг коштів був збільшений до 123,6 млрд зл., що становило 5,5 % ВВП.

Водночас зазначається збільшення приватних витрат на охорону здоров’я. Так, за даними ГСУ, у 2020 р. приватні витрати становили близько 44 млрд зл., з яких більше 32 млн зл. – прямі витрати, тобто з кишені пацієнта. Для порівняння: у 2015 р. приватні витрати на охорону здоров’я становили трохи більше 34 млн зл., з них 26,5 млн зл. – прямі витрати. Більшу частину особистих коштів поляки витрачають на ліки та медичні вироби.

Нагадаємо, що в Польщі за рахунок коштів Національного фонду охорони здоров’я здійснюється часткова або повна компенсація вартості рецептурних ліків для застрахованих осіб. Але, по-перше, компенсації підлягають не всі рецептурні ліки, а по-друге, рівень компенсації для різних груп пацієнтів може бути різним. Тому частина витрат на фармакотерапію лягає на плечі пацієнтів.

Що ж стосується медичних послуг, то тут теж відзначається тенденція до зростання приватних витрат, що пояснюється збільшенням кількості платних візитів до фахівців із причини обмеженого доступу до них у сегменті державної медицини.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...


    Подпишись на новости медицины Польши