У Польщі збільшуються бюджетні асигнування на охорону здоров’я

У Польщі збільшуються бюджетні асигнування на охорону здоров’я

Відповідно до положень Закону Республіки Польща про бюджет на 2021 р. видатки бюджету на охорону здоров’я проти 2020 р. збільшаться приблизно на 11,6 млрд зл., таким чином, зростання становитиме 104 %.

Консолідована сума видатків на охорону здоров’я становитиме 18,61 млрд зл. (приблизно 5 млрд дол. США), у тому числі:

  • система охорони здоров’я та доступ до медичних послуг – 10,72 млрд зл.;
  • невідкладна медична допомога – 2,74 млрд зл.;
  • лікарська політика (державне відшкодування вартості ліків, що купуються в аптеці) – 1,12 млрд зл.;
  • розвиток інфраструктури системи охорони здоров’я – 1,56 млрд зл.;
  • профілактика, освіта та зміцнення здоров’я, а також санітарно-епідеміологічний нагляд – 2,48 млрд зл.

Водночас збільшився й бюджет Національного фонду здоров’я (NFZ), який у 2021 р. становив більше 103 млрд зл. (приблизно 27 млрд дол. США). Фінансовий план NFZ передбачає збільшення видатків проти 2020 р. на 7,85 %. Це означає, що на медичні послуги було отримано на 7,5 млрд зл. більше, ніж у 2020 р.

Нагадаємо, що фінансування охорони здоров’я в Польщі здійснюється з різних джерел, головними з яких є NFZ і державний бюджет. Це дозволяє практично повністю покривати медичні послуги для застрахованих осіб за рахунок коштів, акумульованих у Національному фонді охорони здоров’я.

На сьогодні практично всі лабораторні аналізи, інструментальні дослідження (МРТ, КТ, УЗД та ін.), операції, включаючи такі складні, як трансплантація кісткового мозку та органів, покриваються медичною страховкою. А вартість рецептурних ліків, які пацієнти купують в аптеці, відшкодовується за рахунок державного бюджету. Це дозволяє забезпечити рівний доступ до медичних послуг і лікарських засобів для всіх верств населення.

Однак недавно Президія Польської медичної профспілки звернулася до прем’єр-міністра із проханням збільшити видатки на охорону здоров’я та зосередити увагу на проблемах людей, які страждають на інші захворювання, крім Covid-19.

«Це, безумовно, гарна новина для поляків, що польський уряд має намір виділити на боротьбу з Covid-19 якусь суму наших загальних грошей. Однак постає запитання: чому уряд, який не жалкує державних грошей на боротьбу з одним захворюванням, заощаджує на лікуванні інших хвороб? Чи коштує життя пацієнтів із Covid-19 більше, ніж життя інших пацієнтів?» – запитує прем’єр-міністра Кшиштоф Букель, голова Польської медичної профспілки.

Лікар Букель підкреслює, що Польща виділяє найменше коштів на суспільну охорону здоров’я (що розраховується як відсоток від ВВП на душу населення) у порівнянні з іншими країнами ЄС. У 2021 р. обсяг коштів, що витрачаються на охорону здоров’я (держбюджет + NFZ), становить 5,3 % ВВП.

«Важко вважати проривом обіцянку збільшити державні видатки на охорону здоров’я до 6 % ВВП до 2025 р. Навіть така драматична подія, як голодний протест молодих лікарів, у жовтні 2017 р. не переконав уряд прийняти рішення щодо істотного збільшення видатків на охорону здоров’я», – зазначається у зверненні до прем’єр-міністра.

Також Кшиштоф Букель уважає, що в 2021 р. фінансування охорони здоров’я залишиться на рівні значно нижчому, ніж необхідно для задоволення потреб. Дефіцит фінансування обмежує доступність для пацієнтів діагностики та лікування. За оцінками лікаря Букеля, кілька тисяч людей помирають у Польщі щороку через недостатнє фінансування охорони здоров’я, у першу чергу, від онкологічних захворювань.

«Профспілка звертається до прем’єр-міністра із проханням прийняти рішення щодо значного та різкого збільшення видатків на охорону здоров’я в Польщі та сподівається, що це звернення буде підтримане медичним співтовариством, насамперед організаціями пацієнтів», – резюмують автори звернення.

На завершення порівняємо бюджети охорони здоров’я Польщі та колишніх союзних республік з урахуванням чисельності населення.

У Польщі сумарно держбюджет + кошти NFZ становлять 32 млрд дол. США. Чисельність населення Польщі в 2019 р. – близько 38 млн чол.

В Україні фінансування здійснюється тільки за рахунок коштів держбюджету, які здебільшого витрачаються на інфраструктуру. У бюджеті України 2021 р. передбачено близько 5 млрд дол. США. Однак оскільки національного фонду охорони здоров’я немає, то інші витрати (лабораторні аналізи, інструментальні дослідження, операції, ліки) оплачуються з кишені споживача в місці надання послуги. Чисельність населення, за даними електронного перепису 2019 р., – близько 37 млн чол.

У Росії на 2021 р. у державному бюджеті передбачено 15 млрд дол. США, а у фонді обов’язкового медичного страхування (ОМС) – близько 34 млрд дол. США. Сумарно бюджет охорони здоров’я становить 49 млрд дол. США. Чисельність населення РФ у 2018 р. становила 118 млн чол.

У Білорусі видатки державного бюджету на охорону здоров’я становлять близько 655 млн дол. США. Обов’язкового медичного страхування в Білорусі, як і в Україні, немає. Чисельність населення в 2018 р. становила близько 9,5 млн чол.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (Пока оценок нет)
Loading...

Больше полезной информации о медицине в Польше

    Подпишись на новости медицины Польши