
Дефіцитні професії в охороні здоров’я Польщі: дані щорічного дослідження
За результатами нового дослідження «Барометр професій 2022», у польській охороні здоров’я 30 професій є дефіцитними. До переліку входять лікарі, медсестри та акушерки, фізіотерапевти й масажисти, медичні рятувальники та опікуни. Уперше до групи дефіцитних професій увійшли психологи та психотерапевти.
«Активація працевлаштування іноземців не задовольнить усіх потреб роботодавців, прогнозованих на 2022 рік. У масштабах країни найбільший дефіцит відчуватиметься в будівельних і медичних професіях», — указують автори дослідження.
«Барометр професій» — загальнонаціональне дослідження, координоване воєводськими бюро праці, а на загальнодержавному рівні — воєводським бюро праці в Кракові. Це річний прогноз потреби в працівниках, який наочно демонструє, у яких сферах буде відчуватися найбільший кадровий дефіцит. Уперше дане дослідження було проведено в 2015 р., у 2022 р. випущено його 7-ме видання.
За прогнозами дослідників, найближчим часом буде спостерігатися дефіцит медсестер та акушерок у загальнодержавному масштабі. Варто зазначити, що для даної категорії працівників характерний перманентний дефіцит починаючи з 2016 р. Крім медсестер та акушерок, у дефіциті будуть усі медичні професії – лікарі, опікуни, масажисти, фізіотерапевти, психологи та ін.
Найбільше кадровий голод буде помітний у невеликих населених пунктах і нових установах охорони здоров’я. Нестача медичних сестер та акушерок прогнозується в 347 повітах (районах), з них у 92 кадровий голод буде гострим. У 317 повітах не вистачає лікарів, причому в 72 дефіцит лікарів критичний.
Очікується, що старіння населення, малорухливий спосіб життя, розвиток реабілітаційних послуг і відкриття нових реабілітаційних центрів підвищать попит на фізіотерапевтів і масажистів. «Часто потенційні кандидати на роботу за цією професію не мають чинного запису в Національному реєстрі фізіотерапевтів, що унеможливлює працевлаштування за професією та збільшує дефіцит», – зазначають автори дослідження.
Також у найближчий рік буде відчуватися нестача психологів і психотерапевтів, хоча дотепер дефіциту у фахівцях цих професій не відзначалося.
На сьогодні особливий попит мають фахівці, що займаються психотерапією молодих людей. Брак охочих працювати за цими спеціальностями багато в чому обумовлений умовами працевлаштування – найчастіше роботодавець пропонує тільки підробіток.
Під час пандемії посилився попит на медичних опікунів, і дана тенденція буде зберігатися в найближчий рік.
У територіальному контексті найсильніше кадровий дефіцит відчувається в північно-західних воєводствах – Любуському, Поморському, Нижньосілезькому і Великопольському. Причому дані дослідження говорять про те, що крім гострої нестачі кадрів у цих воєводствах відсутній кадровий резерв. Тут будуть затребувані представники не тільки медичних, але й будівельних, освітніх і виробничих професій, а також фахівці громадського харчування, сфери послуг і фінансів.
Найменша кількість дефіцитних професій буде спостерігатися в Лодзінському та Мазовецькому воєводствах, що вказує на відносний баланс попиту та пропозиції в центральній частині Польщі. Проте проблеми із заповненням вакансій виникнуть за такими професіями, як медсестри-акушерки, лікарі, а також муляри, штукатури, слюсарі-монтажники, зварники, складські робітники.
На закінчення зазначимо, що в більшості повітів Польщі професія лікаря є дефіцитною або дуже дефіцитною. Що стосується медичних рятувальників (фельдшерів), то найбільше їх не вистачає в районах Кракова, Ченстохова та Познані.