
Зарплати та зайнятість у секторі охорони здоров’я: свіжа статистика
Головне статистичне управління Польщі опублікувало дані про ринок праці та заробітну плату в 2019 р. Найбільше підвищення заробітної плати було зафіксоване в категорії «Охорона здоров’я та соціальна допомога», але середня заробітна плата в цій галузі ще не досягла рівня середньої заробітної плати в економіці.
Зокрема, середня заробітна плата в категорії «Охорона здоров’я та соціальна допомога» в 2019 р. збільшилася на 9,8 %. При цьому середня зарплата брутто в народному господарстві – на 7,2 %. Однак у 2019 р. середня заробітна плата в економіці становила 4 918,17 зл., а в охороні здоров’я – 4 847,04 зл.
Зайнятість в охороні здоров’я: інформація невтішна
Інформація про зайнятість у секторі охорони здоров’я поки що невтішна. У 2019 р. у порівнянні з 2018 р. зайнятість у цій сфері збільшилася лише на 0,3 %, а в таких категоріях, як «Транспорт» та «Інформація та зв’язок», даний показник збільшився на 3,7 %, що не дивно, адже середня зарплата в цих галузях найвища по країні – більше 8 400 зл.
Утім, як повідомляє Головне статистичне управління, у Польщі найнижчі показники в ЄС за кількістю лікарів, медсестер, акушерок та інших медичних працівників на душу населення. Це означає, що нинішній рівень заробітної плати, навіть незважаючи на вражаюче зростання, не сильно приваблює кандидатів.
Чи змінить криза цю ситуацію? У 2009-2011 рр., коли Польща боролася з наслідками фінансової кризи (як єдина країна ЄС без рецесії), установи охорони здоров’я були привабливим роботодавцем – на відміну від багатьох інших галузей, медичних працівників наймали на роботу, а не звільняли.
Дані Головного управління статистики Польщі за травень 2020 р. свідчать про те, що й цього разу ситуація повториться. Зайнятість у цілому зменшилася, зарплата теж знизилася. А в сфері охорони здоров’я мінімальна заробітна плата збільшилася, й очікується її подальше зростання. Це означає, що в 2020-2021 рр. середня зарплата в секторі «Охорона здоров’я та соціальна допомога» може досягти показника середньої зарплати в економіці й навіть перевищити її.
Звіт «Барометр професій 2020»
Згідно зі звітом «Барометр професій 2020» у поточному році відзначається дефіцит лікарів, фізіотерапевтів, медсестер та осіб, які здійснюють догляд за людьми похилого віку або інвалідами. Дослідження підготовлене Бюро праці Малопольського воєводства в рамках загальнонаціонального опитування «Барометр діяльності», проведеного на запит міністра у справах сім’ї, праці та соціальної політики.
Експерти вважають, що головна причина зростаючого дефіциту медичних працівників – це старіння населення Польщі. «Уже 4 роки підряд у сфері охорони здоров’я відчувається дефіцит кваліфікованого персоналу», – говориться в «Барометрі».
Про найбільшу нестачу персоналу повідомляють лікарні та інші установи охорони здоров’я в невеликих населених пунктах. Справа в тому, що в Польщі часто медичні фахівці працюють у декількох установах, як правило, державній та приватній, і рано чи пізно вирішують зайнятися власним бізнесом, у тому числі через бажання отримувати більший дохід, ніж їм може запропонувати роботодавець.
За даними звіту, у більшості воєводств цього року спостерігається зростаюча потреба в лікарях, а в деяких округах навіть відзначається швидке зростання потреби у зв’язку з виходом лікарів на пенсію та їх міграцією.
Наскільки все серйозно?
Інформація про нестачу персоналу в польській охороні здоров’я не нова. За оцінками Головної медичної ради, Польща потребує 68 тис. лікарів різних спеціальностей. Згідно з даними Головного статистичного управління Польщі, на 10 тис. населення припадає лише 23 фахівця.
Це гірший результат у ЄС. Крім того, середній вік фахівців збільшується. Наприклад, середній вік хірурга в Польщі – 60 років.