
Які лікарі потрібні Польщі? Новий перелік пріоритетних спеціальностей
Сімейна медицина, внутрішні хвороби, педіатрія та психіатрія – ці спеціалізації найчастіше обирали лікарі під час осіннього набору до резидентури. Актуальні дані надав Центр післядипломної медичної освіти (ЦПМО). Хірургія знову не викликала інтересу в молодих лікарів. У свою чергу, Міністерство охорони здоров’я Польщі підготувало проєкт нового переліку пріоритетних лікарських спеціальностей.
Нагадаємо, що в Польщі щорічно МОЗ визначає перелік пріоритетних спеціальностей, тобто найбільш затребуваних у системі охорони здоров’я. У резидентів пріоритетних спеціальностей базова ставка вище, ніж у резидентів непріоритетних спеціальностей.
Згідно із проєктом постанови міністра охорони здоров’я, опублікованим 30 листопада, у наступному році в Польщі буде 22 пріоритетних спеціальності, а саме:
- анестезіологія та інтенсивна терапія,
- дитяча хірургія,
- загальна хірургія,
- онкологічна хірургія,
- внутрішні хвороби,
- інфекційні захворювання,
- геріатрія,
- гематологія,
- дитяча кардіологія,
- паліативна медицина,
- невідкладна медична допомога,
- сімейна медицина,
- неонатологія,
- дитяча неврологія,
- дитяча онкологія та гематологія,
- клінічна онкологія,
- патоморфологія,
- педіатрія,
- психіатрія,
- психіатрія дітей і підлітків,
- онкологічна променева терапія,
- дитяча стоматологія.
Як зазначає МОЗ, кадрова потреба за 22 згаданими напрямками як і раніше висока. Відомство підкреслює, що за деякими напрямками помітний ефект присвоєння пріоритетного статусу – лікарі проявляють більше інтересу до таких спеціальностей.
«Приоритизація зазначених напрямків дуже важлива в нинішній епідеміологічній і демографічній ситуації. Особливе ставлення до зазначених галузей медицини необхідне для задоволення потреб суспільства в забезпеченні основними медичними послугами та розширення доступу до комплексної допомоги, а також для запобігання різкому старінню кадрів фахівців у цих галузях», – говориться в пояснювальній записці до проєкту розпорядження МОЗ.
Повідомляємо також, що закінчилася осіння процедура кваліфікації до резидентури. Після двох турів кваліфікаційної процедури 4 180 лікарів підтвердили місце спеціалізації, у тому числі 3 071 – у резидентурі та 1 109 – у режимі нерезидентському. Усього було 4 218 резидентських місць і 11 955 нерезидентських. Лікарі подали в цілому 5 639 заяв.
Найбільш затребуваними серед лікарів, з урахуванням кількості заяв і спеціалізації, виявилися такі напрямки: сімейна медицина, педіатрія, психіатрія, радіологія та візуальна діагностика, анестезіологія та реанімація, внутрішні хвороби, дерматовенерологія, акушерство та гінекологія, кардіологія, ендокринологія, ортопедія і травматологія.
За даними ЦПМО, найбільшу кількість місць спеціалізації надано за такими напрямками:
- сімейна медицина – 351,
- внутрішні хвороби – 270,
- педіатрія – 252,
- психіатрія – 227,
- анестезіологія та реаніматологія – 210,
- акушерство та гінекологія – 207,
- ортопедія та травматологія – 139,
- загальна хірургія – 132,
- кардіологія – 104,
- неврологія – 101,
- радіологія та візуальна діагностика – 73.
Таким чином, багато місць спеціалізації залишилося незайнятими, особливо в режимі нерезидентському. Це можна пояснити таким чином. По-перше, місць первісно було більше, ніж потенційних претендентів. По-друге, багато лікарів не поспішають вступати на спеціалізоване навчання, а працюють у первинній ланці. Там вище ставки та гнучкий графік.