
Інформаційні системи в охороні здоров’я Польщі
Як відомо, у Польщі лікарі після нострифікації та мовного іспиту повинні пройти післядипломне стажування та скласти іспит LEK. З першого ж дня стажування вони починають знайомитися з інформаційними системами, які використовуються в охороні здоров’я Польщі. У подальшому лікарі постійно мають справу з різними електронними системами, у тому числі під час післядипломної освіти та складання іспитів.
МІС
Медична інформаційна система (МІС) є в кожній лікарні. Вона зберігає всі дані пацієнта, починаючи від первинних, таких як вік, податковий номер, параметри під час надходження (температура, тиск, ЧСС та ін.), і закінчуючи інформаційними картками (епікризи) за останні роки. Доступ до системи мають медсестри та лікарі, а також співробітники відділу IT та адміністрація клініки.
Лікар увесь час працює з МІС. При надходженні пацієнта до приймального відділення до системи відразу вносяться дані первинного огляду, результати лабораторних та інструментальних досліджень, які проводяться під час надходження та подальшого перебування в лікарні (аналізи крові, УЗД, МРТ, КТ та ін.). Далі пацієнт направляється у відділення, де за ним спостерігають лікарі та медсестри, які щодня вносять дані до системи.
Усі виправлення, які вносяться до електронної картки пацієнта, фіксуються системою. Не можна просто так узяти й переписати щоденники спостережень. Система обов’язково попросить зазначити причину внесення змін.
Епікриз також створюється в інформаційній системі, у ньому автоматично відображаються дані під час надходження, результати проведеної діагностики, обсяг лікування, подальші рекомендації. У МІС лікарі виписують е-рецепти, е-направлення до поліклініки, е-листки непрацездатності. Таким чином, практично вся паперова робота, якою буквально завалені лікарі пострадянського простору, у Польщі зведена до мінімуму.
Додамо, що МІС у кожної лікарні своя. Її можна купити в постачальника програмного забезпечення або створити силами IT-відділу клініки. У свою чергу, Національний фонд охорони здоров’я (NFZ) забезпечує установи охорони здоров’я додатком для створення рахунків, куди «підтягуються» дані пацієнта з МІС автоматично. Цікаво, що діагноз для рахунка NFZ можна вибрати зі списку, у якому, крім іншого, зазначена вартість послуг.
SMK – електронна система медичної освіти
Для того щоб отримати можливість складати LEK, лікар-стажист повинен зареєструватися в електронній системі медичної освіти (SMK). Після реєстрації необхідно підтвердити свою особу в головній або регіональній лікарській палаті, а потім подати електронну заяву про складання LEK.
У цій же системі подається заява про складання спеціалізованого іспиту PES після закінчення резидентури. Також тут можна знайти систематизовану інформацію про курси з різних дисциплін та подати заяву на отримання спеціалізації. Із SMK лікар продовжує працювати протягом усієї своєї професійної кар’єри.
CSIOZ – Центр інформаційних систем охорони здоров’я
CSIOZ розпочав свою діяльність 1 серпня 2000 р. Це установа охорони здоров’я, фінансована за рахунок державного бюджету. Вона виконує завдання з розвитку інформаційних систем у сфері охорони здоров’я, у тому числі здійснює статистичні дослідження та реалізує різні IT-проєкти.
Електронна система CSIOZ призначена не тільки для медичного персоналу, але й для пацієнтів. У ній може зареєструватися будь-яка людина як пацієнт та отримати доступ до таких електронних сервісів, як е-рецепт, е-направлення до поліклініки, е-листок непрацездатності.
Процес комп’ютеризації сектору охорони здоров’я сьогодні є одним із найбільш важливих завдань, що мають особливе значення для польського суспільства. Сучасні інформаційні системи, впроваджені CSIOZ, забезпечили прорив у забезпеченні комфорту пацієнтів та функціонування польської охорони здоров’я.
Впровадження цифрових технологій – складний процес, що вимагає розвитку в медичного персоналу нових навичок. Тому для навчання фахівців охорони здоров’я створена Академія CSIOZ. Участь у тренінгах, проведених Академією, безкоштовна.